Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

vorbiti de plans din cauza neputintei? ehe, nici de asta nu am scapat..am experimentat de cateva ori portii zdravene de plans, dar au trecut. ma intreba sotul de ce plang si eu ii spuneam sa ma lase sa ma eliberez..de citit ce sa mai zic? am citit doua romane si atat. rusine sa imi fie dar efectiv nu am chef! a, si cred ca am vazut vreo 2 filme.. atat! toata lumea imi sugereaza ca ar trece timpul altfel daca as citi sau m-as uita la seriale. in schimb, televizorul merge de dimineata pana seara, desi de cele mai multe ori nu sunt atenta la ce se difuzeaza....
am uitar sa va zic ca uneori ma machiez ca sa imi schimb starea de spirit...

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta are carbonat de magneziu, Additiva magneziu 300 scrie pe ele. Nu iau decat f rar ca au aspartam si tot felul de chestii, ca orice faza efervescenta. Insa functioneaza rapid.
Cu statul la orizontala m-am calmat, insa am avut o divergenta de opinii cu cineva si mi-au iesit hormonii la iveala f repede. Incerc sa dau mai putina importanta, ca ma bat copiii si cred ca ei sunt mai suparati decat mine, ca eu acum m-am linistit dar ei nu.

Sunt convinsa ca autocontrolul joaca un rol fff important, dar nu prea mai reusesc sa ma stapanesc. Cu gandul la binele bebeilor voi incerca sa abordez altfel lucrurile, pana la urma imi vad interesul si nu mai dau curs unor discutii inutile


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip uite asta cu machiajul e buna. Si eu ma simt alt om in zilele cand ma spal pe cap, imi fac unghiile, chestii de-astea. Merita incercat.

Carti nu citesc pt ca mi-o iau gandurile la vale. Insa am descoperit o chestie care ma tine in priza, rezolv integrame, nu de alea usoare, mi-am luat unele nivel avansat, chiar te tin in priza.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata fetelor,

Cum ati dormit? Sper ca bine! Voi mai purtati verigheta? eu am dat-o jos cu mult timp in urma si aseara am incercat sa vad daca mai intra pe deget. A intrat pana la jumatatea degetului.

O zi buna sa aveti!

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza fetelor. Am reusit sa ajung la zi cu cititul.

Imi pare rau daca o confund pe anabel, dar parca ea zicea de Herghelegiu ca i-ar fi spus ca un col de 3,8 la o sarcina gemelara este mic (am citit informatia acu` 10 min si tot nu tin minte cine a spus ). Herghelegiu ma urmareste pe mine iar la 15 saptamani aveam col de 3,8 si nu mi-a spus nimic. Sa ma impacientez? Sa-i atrag atentia peste o saptamana cand ne vedem?

Of, voi vorbiti de stari de nervi iar eu va pot povesti de starile mele de depresie. Daca va spun ca saptamana trecuta mi-a trecut un gand ce nu ar trebui rostit . Doar cateva secunde dar suficient cat sa-mi dea de gandit. La mine starile astea sunt cauzate de al meu sot care imi da impresia ca ma ignora, se debaraseaza de mine, ma simt abandonata si neinteleasa. Acum e prins intr-un proiect care ii mananca f mult timp si din cauza asta impresia mea ca ma ignora e acceptuata. Zilnic plang din cauza asta si nu stiu cat o sa ma tina. Am o programare la un psiholog saptamana viitoare sa vad daca ma poate ajuta caci al meu sot parca nu ma asculta. In fine! vad eu cum trec si peste etapa asta.
aveti grija de voi

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Anne eu sunt cea care a vb de dr. Herghelegiu.La el am facut morfologia de 24 sapt si echo de 12 sapt si de fiecare data a intrebat cine imi urmareste sarcina sa ii spun de col.da asa a zis ca el considera un col mic ptr gemeni 3,8 poate a vazut ca aveam contractii si stia ca influenteaza.

Nu te speria poti vb cu el la urmat echo, la cate sapt faci morfologia?Oricum ai timp sa iei o decizie...si totusi uita te la mine cu stat in pat ajung la 30 sapt si sunt convinsa ca ajung in iulie, important sa urmaresti daca iti apar contractiile cred ca astea mi au scurtat colul.

Referitor la starea ta tu trebuie sa te intaresti, influentezi bebelusii...o sa treaca e mai greu dar nu imposibil am citit atatea cazuri cu gemenasi nascuti la termen ca incep sa cred ca poate ajungem si noi...ce i drept cu mai multa grija.

Nici sotul meu nu e mai intelegator daca ma vait mi a spus ca daca stia ca este asa greu cu sarcina numai faceam copii, iti dai seama ca nu mi a picat bine dar usor ma imunizez important e sa mi ating eu telul cu sau fara el alaturi de mine, sper sa se mai responsabilizeze si el dar nu imi fac sperante ca sa nu fiu dezamagita...asa sunt barbatii ei nu stiu ca femeile mai ales in perioada asta au nevoie de mai multa atentie.

Starea proasta influenteaza tot organismul asa ca fruntea sus....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, ce inspirata ai fost cu verigheta. Eu nu mai pot sa o scot, sper sa nu fie nevoie sa o tai.

Anne, Anabel, subiectul barbatii si sarcina e extrem de complex. Al meu de ex e genul supportive, si chiar sunt recunoscatoare si apreciez ca mi-a stat alaturi pe drumul asta. Dar are si el limitele lui, cel mai nasol e cand hormonii mei si limitele lui se intalnesc.
Si al meu sot e fff ocupat si ne vedem f putin, cand vine e destul de extenuat iar eu total plictisita. Evident ca e greu sa ne intersectam in situatia asta.
Pe mine cel mai tare ma supara comparatiile cu alte gravide care au dus sarcini fara pb fiind f active, toata lumea are impresia ca e cea mai mare fericire sa stai. Ce sa mai zic, nu are sens sa continui ca stiu ca toate stiti ce greu e sa iti gasesti o preocupare la orizontala, si in acelasi timp sa iti pastrezi sanatatea fizica si mentala.

Anne, daca ai un psiho de incredere poti incerca sa te descarci.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu am dat jos verigheta din sapt a 9-a de cand am intrat in concediu de risc maternal (de cand am stat acasa). azi am probat-o si inca mai pot s-o pun pe deget si s-o scot.

anne, si eu il vad f putin pe sot: lucreaza de la 9 la 20 iar in pauza de masa vine acasa sa preia comanda de pranz si sa imi aduca mancarea la pat, sa imi completeze stocul de apa, fructe, etc. seara ma tin de capul lui sa mearga la sport, ca imi dau seama ca este suprasolicitat.
cand simt ca este stresat, incerc sa nu il incarc cu problemele mele, care probleme oricum au solutii limitate de gen stat la pat, tratament, etc.
intr-o seara mi-a spus ca si lui ii e frica in fiecare zi ca l-as putea suna sa ii spun ca s-a intamplat ceva rau cu sarcina, dar ca nu discuta cu mine despre asta, ca sa nu ma deprime, plus ca oricum, mai mult decat deja facem pt sarcina asta, nu avem de facut decat sa speram ca va fi bine.

iar despre cei care comenreaza porcarii de genul: e usor sa stai in pat si sa ai totul la nas, si ca ce-ai draga, ca e doar o sarcina ca oricare alta si cum au dus atatea femei sarcini, la tine de ce sa fie asa greu, am patit si eu sa aud asa ceva, dar apoi am evitat contactul cu acele persoane. cine vorbeste asemenea ineptii, nu are ce cauta in preajma mea, nici macar la telefon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna fetelor. Merci de raspunsuri. Comentarii rautacioase de genul celor enumerate de voi, eu nu am experimentat...inca. Dar sunt total de acord cu Balanta: as incheia contactul cu astfeel de persoane.

Legat de depresie ce pot sa spun. Sotul meu e un om minunat, ma ajuta f mult, ma bazez pe el in toate situatiile, ma sprijina si ma incurajeaza in toate ... in primul trimestru a facut curatenie, cumparaturi, mancare, spalat vase singur singurel si nu a comentat o data. I-am spus ca e posibil sa ma spele si sa ma imbrace si sunt convinsa ca o va face fara sa comenteze. Dar e bun la capitolul asta. Este un om rational, cerebral si nu intelege f bine partea "umana" a lucrurilor, partea mai sensibila. Ne-am inteles f bine pana acum, dat fiind faptul ca nici eu nu sunt o persoana excesiv de sensibila/emotiva. Dar acum ma simt tare tare prost si simt nevoia de dragalasenii si alte dulcegarii de care pana acum nu aveam nevoie. Am fost caracterizata ca fiind o "femeie a dracu", iar acum stau si plang toata ziua si astept sa vina sotul acasa sa ma scarpine dupa urechi. Si am ajuns asa in doar cateva saptamani. Nu mi-as fi imaginat niciodata ca voi ajunge asa "needy" (cum spun americanii).

Am uitat sa ii spun Brigitei ca mi pare rau pt contractii. Monitorizeaza-le ca sa ii spui dr cand te vei vedea cu el.

Anabel, ma bucur ca nu te-am confundat. La ce deteriorata este activitatea mea cerebrala, nu m-as fi mirat sa te incurc. Am sa vorbesc cu gineco sa vad ce spune. Morfo o avem peste 2 saptamani. E tarziu la 22 de saptamani pt cerclaj preventiv, nu? Speram sa fie bine.

puyp

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

hello mamici, burtici, gemenasi
noi nu am mai scris pe forum de mult in prima faza din cauza colicilor pe langa colici ni s-a adaugat si un reflux ,la baiat, acuma este mai bine regurgiteaza rar si numai la lapte, care de cand am inceput diversificarea nu mai ii place,
in rest am bifat 2 internari: o deschidratare de la reflux si doc mi l-au tratat de rosu in gat si vroiau sa-i faca raze asta la spital privat , abia am scapat de acolo incepusera sa ii descopere tot felul de boli numai sa stam la ei- refluxul nu au descoperit ca are si una la stat au luat rotavirus cand am fost sa le fac analize - la stat s-a intamplat in nopate de Pasti, eram singura sotul fiind plecat ma duc cu ei pe o poalie torentianala si doc din ATI ma intreaba de ce am venit cu ei daca au vomat doar de 3 ori si au avut 2 scaune moi in decurs de o ora , aici doc ne-a fugarit acasa dupa 2 zile ca sa nu plecam si cu altceva
in rest a inceput perioada frumoasa vorbesc toata ziua, ficamea de fapt se pune in gura cu mine de la 2 luni, isi fura suzetele si sunt gelosi si eu topita dupa ei,
pentru mamici cu experienta am o problema eu ei transpira ingrozitor de mult si ziua si noaptea, le-am facut analizele si la Ca si Fe sunt cat de cat Ok, ziua ii schimb non stop si noaptea cedez dupa runda a 3 si adorm si nu ma mai scol decat dimineata
pentru burtici bucurativa de perioada asta cat de mult puteti, adica dormiti mult mult, ca ce urmeaza e crunt, la mine asa a fost pana la 4 luni inclusiv, eu nu am mai putut dormi de la 5 luni aproape deloc de dureri si am nascut obosita , si au urmat alte 4 luni de ne-somn
dexa nu am facut si am nascut la fix 37 sapt la cerere ca nu mai puteam de dureri, si cred totusi ca mai rezistau o saptamana, si pisici mei nu au avut nevoie de incubator in schimb am facut in timpul cezarienei o injectie cu pabal pentru retagerea uterului, nu am inca un abdomen plat dar peste inca - 6 kg sper sa fie, eu zic ca a fost cu efect dupa 5 luni incapt in toti pantaloni de inaninte sa raman insarcinata, in schimb m-am latit in spate si aici nu cred ca mai am ce face

Mergi la inceput