Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

BALANTA, lapte, din pacate, nu prea am avut...O luna si jumatate am alaptat, insa niciodata nu am avut suficient ptr. amandoi. Primeau, la fiecare masa, in completare, LP. Insa ai mei au fost si lenesi si micuti, mai ales Carla, la 1800 gr. Ea, saracuta, sugea de 2 ori si adormea dusa ...nu aveai cu cine....degeaba am incercat gimnastica, fata udata cu apa, prins de nas, de obrajori...nimic... Iar Luca, desi mai mare ca greutate, nu dadea "randament" mai bun...Au fost niste mici puturoshei...
Asa ca singura solutie a ramas pompa...Dar cum pompa nu e bebe......la un moment dat nu a mai curs robinetul. Tin minte ca in perioada in care eram in maternitate, erau mamici acolo care aveau internati copiii la sectia prematuri, copii de o saptamana, care "scoteau" cu pompa, la o masa, cate 200 ml.....Asta la o saptamana de la instalarea lactatiei...O prietena de-a mea "scotea" la un moment dat, ptr. un copil de 1 luna, 400-500 ml...Recordul meu a fost 180 ml...

Dar a fost ok si cu LP...Si, multumesc la Dumnezeu, copiii mei nu au fost bolnavi pana acum, nu au avut mai mult decat un nas cu muci sau un pic de diaree . Iar despre colectivitate, pot sa spun ca au parte din plin...adica toata ziua suntem in vizita la copii, mergem zilnic in parc etc.

Eu am, insa, o conceptie putin diferita de a multor mame pe care le am, pe aici, prin jurul meu: nu infofolesc copiii, ii lasam sa umble in 4 labe aproape peste tot, nu le puneam caciulite numai de la 10 grade in jos. Poate ca toate acestea au contribuit la o anumita "calire" a organismului lor.

M-am "intins" ca o balena...Va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, anabel, macar voi nu aveti contractii in pat...eu am si in pat. deh, cerclaj facut de urgenta pe col deschis si f scurt (dar daca nu-l faceam, pierdeam sarcina) => uter iritabil.
am incercat sa ma intorc pe dreapta...vise...burta bolovan direct...
la mine merge numai statul pe stanga. si eu imi fac griji ca poate il turtesc pe bb de pe partea aia, dar nu pot face nimic. si stiu clar ca nu ii convine ca stau asa, fiindca ma ia la suturi non stop.
mmammarutza, multumim ça ne scrii si putem sa ne inspiram de la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna, fetelor.
pe mine ma ingrijoreaza bb1 ca misca prea mult. ziua am impresia ca doarme f f putin si noaptea la fel. azi noapte am adormit greu, pe la 1:30 si nici el nu dormea la ora aia. azi m-am trezit pe la 6 fara ceva si bineinteles ca el era deja treaz .
bb2 este muuuult mai lenes (plus ca are placenta inserata anterior si il simt greu).
vi s-a intamplat ca bb-ii vostri sa fie prea activi? (unul sau ambii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Si la mine sunt fff activi imi pleaca burta...cel mai tare program e seara.Sunt incantata ca noaptea sunt mai finuti dar ii simt, noroc ca pot dormi.
Am inteles ca dorm cate jumatate de ora, deci sunt trezi destul de des. Se pare ca au mai crescut ptr ca ii simt si mai bine mai ales cand se aseaza pe ficat, splina si altele.Baiatul parca sta putin spre dreapta si doar uneori il simt pe col destul de tare.




32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta deci dc stai pe dreapta iti apare contractie, deci la mine pe ambele parti sunt contractii....de aia stau inclinata nu am alta varianta....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

la mine, au perioade si perioade. uneori se misca de mi se deplaseaza burta, alteori ma sperii de cat de cuminti sunt. cert e ca pe bebe din placenta anterioara il simt ff greu.

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, da, daca stau pe dreapta ma iau instant contractiile. pana nu demult, singurul incovenient cu partea dreapta era legat de arsuri si refluxul gastro-esofagian. acum s-a adaugat si partea cu contractiile. pe spate daca "indraznesc" sa stau, tot asa, am contractii plus ca nu mai pot nici sa respir .

acum vreo ora ma luasera niste dureri ca de ciclu (stiu ca sunt mai periculoase decat intarirea burtii) si mi-a facut sotul un progesteron injectabil. in cateva minute m-au lasat durerile.
am citit ca in uk gravidele cu probleme de col, contractii, etc primesc prg inj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Si eu am citit legat de progesteron injectabil si contractii, si eu mai am 3 fiole dar sotu stie cat m am chinuit cu nodulii si nu prea vrea sa mai fac.Sincera sa fiu si eu as apela la varianta asta, sigur e mai bun decat ovulele.

durerile parca iti cedau la nospa cu scobutil.

Hai ca mai avem putin, nu ne inecam acum la mal, eu vreau sa cred ca vom reusi.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Ma deranjeaza ca am ajuns mult mai sensibila incep sa plang repede iar asta sigur nu face bine bebeilor ptr ca nu se mai misca atunci, nu am crezut ca simt asa bine starea mea.

Doar am ajutor in jurul meu dar tare greu e sa te transformi dintr un om energic in unul care doar da din gura.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nospa si scobutilul nu ma mai ajuta intotdeauna, ca acum cateva luni cand era sarcina mai mica. uneori ma ajuta, alteori nu. oricum, luasem un nospa oral si nu simteam nici o diferenta, adica durerile de burta persistau.
noduli fac si eu de la prg inj , dar am vazut ca in cateva zile se resorb.
si eu sper sa ajungem la un termen rezonabil. oricum, e greu de dus o sarcina gemelara...

Mergi la inceput