Dinte definitiv stramb rau, ce e de facut?

Dinte definitiv stramb rau, ce e de facut? | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Am inceput sa schimbam dintisorii de lapte, mai tarziu decat majoritatea colegilor de gradinita. Primul dinte de lapte a cazut relativ repede dupa ce a inceput sa se clatine serios, ca asa in gluma se clatina de cateva luni deja. Insa la vreo saptamana dupa ce s-a zgaltait bine, ajutat si de-o felie de paine, a iesit la prima incercare. Eu l-am scos cu ata. Al doilea desi se misca rau de tot s-a lasat greu. Cand deja copilul se plangea ca nu poate manca, cu o gaura si un dinte care il doare, cu o gingie umflata si rosie pe interior, am mers la dentist ca sa-l scape. Doar ca dentistul a fost de parere ca in 2 zile ii cade singur, iar fricosului nu i-a trebuit mai mult. Lui tati care a fost cu el i s-a facut mila de el si s-a consolat tot cu asta. Pana la urma tot eu mi-am luat inima in dinti si dupa multa munca de lamurire reusesc sa extrag monstrul. A avut o radacina mai mult decat dubla fata de cea a celuilalt dinte, a fost infipt adanc. Cert e ca la doua zile dupa extractie a rasarit si dintisorul definitiv dar nu pe muchia gingiei ci pe partea interioara. Nu era suficient ca primul era usor stramb, a mai iesit si asta in spate.

Incotro o apuc acum cu el si ce mai e de facut? Pentru ca se pare ca in ciuda faptului ca avea spatii intre dinti nu are arcada suficient de mare pentru dintii definitivi.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mergi la un dentist pt copii.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

E mai mult ca sigur ca isi va reveni la locul lui, noi asa am patit la cei doi centrali de jos.
Oricum, pt linistea ta, mergi la medicul vostru stomatolog

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

A mea cea mica a avut amandoi caninii de sus strambi rau. Dentista a spus sa asteptam pana mai creste, ca se vor aseza singuri, mai mult ca sigur. Aparat de indreptat aici se pune dupa 12-14 ani, cand toti dintii si maselele de lapte sunt schimbati. Dentista a avut dreptate in cazul nostru. Intr-un an, un an jumate, dintii s-au asezat foarte frumos la locul lor. Dar pentru linsitea ta, consulta totusi un dentist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Androix, dintii isi schimba pozitia si se aliniaza pe masura ce cresc. daca de abia a iesit incisivul nu are rost sa te panichezi. se vor orienta unul in functie de altul. oricum in perioada asta este foarte bine sa gasiti un stomatolog care sa fie ok si petnru copil si sa mergeti destul de des la controale - asa va tine sub observatie cresterea noilor dintisori.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Multumesc pentru raspunsuri, m-am mai linistit, deci se mai aliniaza. De fapt e si logic, daca mai cresc le creste si capul si implicit si maxilarul. Oricum asa voi face, mai mergem la control, si cerem si opinia stomatologului. Am intrebat din experienta voastra de teama sa nu actionam prea tarziu dar nici sa nu aruncam cu banii pe tratamente costisitoare si oarecum inutile, cel putin acum.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

lui andrei i-au crescut ambii incisivi de jos pe jumatate si in spatele incisivilor de lapte. abia tarziu i-au cazut in mod natural 'ai de lapte (n-am avut chef sa mi-l inhalosedeze si altfel nici nu s-a gandit sa desclesteze gura la dentist). si astia crescuti in randul doi s-au dus la locul lor, sunt ok acum (a fost la un control si s-a simtit generos in ziua aia si si-a deschis gura la ortodont)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

si la noi un incisiv era crescut aiurea rau, dar cu timpul si-a revenit surprinzator de bine (desi nu ar fi exclus sa aibe nevoie si de aparat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

si noi suntem in aceeasi situatie.
Unul din incisivii centrali de jos se clatina binisor, dar nu a fost chip sa-l putem scoate oricat l-am miscat noi si am tras (nu cu ata)...am incercat sa-l scoatem pt ca cel definitiv scosese capsorul in spatele celui de lapte.
Am mers la dentist, in 2 secunde l-a scos, n-a simtit nimic, i-a dat cu un gel...dna dr ne-a asigurat ca se va alinia frumos in timp. Avem 2 saptamani de cand l-am scos, si e crescut deja maricel si pare ca vine din ce in ce mai in fata.
Acum, stupoare! Iese si celalalt incisiv, tot in spate, doar ca cel de lapte nu se mai misca asa tare. Am facut acum programare sa mergem sa-l scoatem si p=asta.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Macar l-ati vazut. La noi nici nu se vedea iesit in spate, cine stie de cand se chinuia el de radacina aia imensa sa creasca si nu reusea, de-aia o fi ajuns atat de in spate. O sa fac programare la dentist peste cateva saptamani sa vedem ce ne mai spune.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Noua ni s-a recomandat un aparat dentar (Cel mobil) - pe care il poarta de la 7 ani.

Acum, citind ce s-a scris mai sus, ma intreb daca aparatele astea recomandate de la varste mici nu reprezinta un exces de zel din partea stomatologilor, daca spuneti ca oricum i se aliniaza ulterior dintii?

Noua tot dintr-un astfel de motiv ni s-a recomandat aparatul...un dinte iesit stramb. Ce-i drept acum s-a pozitionat corect, dar oare nu s-ar fi pozitionat corect si in lipsa aparatului?

Poate cineva sa explice, va rog?

Mergi la inceput