Clubul "babelor" FIV-oase 42

Clubul "babelor" FIV-oase 42 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

primaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ma faceti sa rad.
grau, mei si hrisca
v-am zis...dinti sa am ... ca ele sunt bune.
acuma na...le mananc daca tot le-am facut
dar nu mai repet...ca raman fara dintii naturali. si din aia falsi am suficienti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

oooffff...poate dupa ce imi montez steriletul o sa ma doara si pe mine mai putin burta






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sami ai zis cumva ca faci praji cu visine pentru parastas?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

dap
cu visine congelate.

am fost Marti la tara si visinele noastre erau coapte jumate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

am pofta de nuci si nu mai am niciun miez in casa.

ma simt miorlaita si ma enervez chiar si eu pe mine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ce-mi place prajitura aia. si eu o fac.
acum oshawa
acum i-am zis sotului sa mergem maine in piata dupa cirese.
si sotul imi raspunde: oshawa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

morena29 am intrat special sa te felicit si iti doresc din tot sufletul sa te bucuri din plin de aceste 9 luni frumoase care te asteapta
Puuuuup restul fetelor si ma rog pentru voi sa ne calcati pe urme cat mai repede

30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ola babushkas
eu sunt lenesa, mi-e lene sa scriu sau sa compun ceva inteligibil, dac-as putea sa va vorbesc liber, ar fi.. just perfect..mi-e gandul aiurea tare..
-> la job, stress maxim, suntem din breaking news in breaking news, macar, deocamdata news-urile nu sunt rele (DD ajuta)..
-> asa..m-am mobilizat, cu lehamite maxima, recunosc, sa compun mail la turcafleti..iarasi, da capo a fine, toata istoria "glorioasa", bla, bla, bla..in memoriam tuturor fiv-urilor..trecand in revista experientele, mi se parea atat de incredibil ca n-am reusit, incat, pret de-o clipa am ramas ..speechless..n-am nicio analiza aiurea, nicio alta mare belea (nu chisturi, nu endometrioza, endometrita, adeno etc) in afara de infertilitate primara de origine tubara..in rest, raspuns la tratament OK, embryos ok, hubby ok..si rien, rien..au si alte fete ATPO si totusi au reusit..va jur, m-a apucat o stare de nervi maxima..sau, cum spun suratele alea pline de intelegere si empatie pt femeile care inca n-au izbutit sa invinga in lupta asta cu in-fertilitatea..INVIDIE, da maxima..mi-a trecut, normal, dar..am zis..bonjour tristesse..acum nah, nu vreau sa va depresez, deci, hai sa ma rezum la facts..
-> mail-ul l-am trimis ieri, in juma' de ora mi-a raspuns liliana..ooookkk, m-am mirat putin, mai ales ca multe fete se plangeau de comunicarea dificila..azi, de dimi, mi-a raspuns si stormy, era sa pic de pe scaun, m-am inecat cu coffee..atasasem si o fisa date medicale complete pt hubby & moi si mi-a zis tayfunul ca ma gaseste un caz deosebit de interesant (v-am zis ca-s de dr. House) si-mi propune toata artileria pt RIF, pe care o are la dispozitie..m-a felicitat pt schema f.buna de sustinere de la ultimul FIV, zicand ca, nu ar mai avea mare lucru de adaugat..yey me..in principiu, ar urma sa ma decid pt fiv
acum, inainte, mai fac FET si tot visez cu ochii mari si deschisi cum 2 din cei 3 blasto de la BP se transforma in PK1 si PK2 si ma duc la 'Stanbul doar asa, daca am chef de vizitat palate...
-> in alta ordine de idei, abia astept sa ma zburatacesc la Barca..am facut rezervarea cu Neckermann Reisen direct, am primit deja harta si ghid turistic in germana, acum planific itinerarul; vom sta la Costa Brava, plaja e lata cu nisip fin, temp se anunta a fi de 27'C, papa si hotel au recenzii f bune pe tripadvisor si forumuri germane..deci, feeling good..simt ca tre sa fac altceva, sa-mi eliberez sistemul de fiv stuff, altfel going crazy..vb lui sami, m-am saturat sa fiu tot intre 2 fiv-uri, respectiv un fiv si-un fet
va pup tare

to be continued..

Mergi la inceput