Ce animalut sa cumparam???

Ce animalut sa cumparam??? | Autor: ILONA_21

Link direct la acest mesaj

Buna!
Baiatul meu (6 ani)vrea sa-i luam un animalut sa aiba grija de el,i plac enorm de mult toate animalele.Suntem in pana de idei am vrut initial o broasca testoasa dar am citit pe net ca nu prea este recomandata la copii mai ales ca copilul cat o sa-i fie de drag o sa tina in permanenta animalultul in brate.Dupa care am ajuns la hamster sau papagal si nu ne-am hotarat la nici unul iar baietelul le vrea pe toate.
Astept idei ceva!

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu as opta pentru o pisicuta. din experienta mea stiu ca hamsterul e prea fragil pentru un copil de 6 ani, iar interactiunile cu el (ca si cu un papagal de altfel) sunt oarecum limitate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

de mica am avut pisica atat la bunici cat si acasa, acum tot pisica avem (sterilizata - deci n-avem alte probleme) este foarte iubitoare, jucausa si atasata de noi; daca este invatata si de mica in preajma copiilor poate fi un animalut de casa ideal

P.S. pisica e chiar cea din poza de profil cand avea 2 luni

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca stati la bloc, cred ca o pisica ar fi alegerea cea mai buna.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

+1 si de la mine pt pisica.
Restul sunt ori prea fragile ori necesita m multa experienta si ani, costuri, spatiu mai mult (ex: caine), ori nu prea suplinesc nevoia de interactiune tactila (ex: peste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Hamsterii, papagalii sunt fragili, nu te poti juca prea mult cu ei. Un porcusor de guinea ar fi mai potrivit, dar eu zic ca, daca vrei sa se poata juca si copilul cu animalutul, cele mai potrivite sunt pisicile si cateii... Iar daca vrei sa scutesti timpul de plimbare (care ar fi de 2-3 ori pe zi - si nu cate 5 minute), ramane pisicuta, precum au spus si fetele mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

noi avem un porcusor de guineea si o pisica (pisica e in poza de la avatar). copilul s-a atasat mai mult de pisica, desi porcusorul il avem de un an, iar pisi de vreo luna, pt ca cu acesta poate interactiona mai bine decat cu porcusorul.
deci un punct si de la mine pt o pisica.
desi puteti opta si pt un catel de talie mica, pe care il poate plimba cu usurinta.

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Votul meu merge tot catre pisici! Mai ales daca o luati de pui cand sunt jucause. Recomandare: alegeti o pisica comuna cu par scurt, mai ales daca n-ati mai avut animale cu blana inainte! Pisicile cu par lung sunt mai greu de ingrijit, lasa par mai vizibil (nu ca alea cu par scurt n-ar lasa ), mai inghit blana pe care o vomita apoi... Apoi pisicile, chiar de rasa, nu sunt atat de alterate genetic ca unele rase de caini, deci veti avea mai putine probleme de sanatate, si evident cheltuieli mai mici cu veterinarul.

Daca adoptati o pisicuta abandonata si costurile initiale vor fi mai mici, va trebuie o litiera, nisip absorbant, 2-3 vase pt apa si mancare, o perie si ar fi foarte utila o cusca mica pt transport. Primele vaccinari si deparazitari + carnetul de sanatate nu costa nici ele o avere. Accesoriile de joaca sunt optionale, pisica fie-mii adora o bucata de sfoara desirata dupa care alearga zilnic prin casa si cate juma de ora, cu colaborarea copilului of course

Cresc pisici de 30+ ani si am avut pana acum o singura pisica cu care am avut probleme de sanatate (o infectie urinara cand avea 6 ani si un abces urmat de o extractie dentara la 12 ani).

Cainii trebuie plimbati zilnic, fie ploaie, vant, zapada, hamsterii sunt mici si daca ii pierzi prin casa in timpul jocului..., pasarelele sunt sperioase si fac destula mizerie in jurul coliviei, broscutele sunt morocanoase, pestii sunt mai degraba pentru copii mai mari fiindca sunt potriviti pt studiu in vederea reproductiei - cel putin asta mi-a placut mie la pesti :), iepurii miros si se imbolnavesc foarte repede. Dupa mine singurul dezavantaj al pisicilor e ca nu prea le poti lua cu tine in vacanta, in rest mi se par ideale ca pet de apartament.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Trebui sa iei in calcul si faptul ca daca vreti sa plecati in concediu si nu puteti lua animalutul cu voi, sa aveti la cine lasa cat sunteti plecati.
Daca luati pisica, sa va asigurati ca aveti parinti, rude, prieteni care iubesc pisicile in caz de cazare pe o perioada scurta.
Eu am avut hamsteri de cand ma stiu, cand a venit juniorul in peisaj, nu am mai luat, ca sigur ceva nu tocmai placut se intampla. Is fragili rau hamsterii in mana unui copil, plus ca nu traiesc mai mult de 2 ani. Lacrimi la fiecare 2 ani nu face bine la inima .
Tot pisicul ramane ca optiune, asta daca nu va deranjeaza parul lasat peste tot.

Succes la gasirea animalutului dorit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

La pisicuta nu ne-am gandit nici o clipa este un animalut care i ploace joaca deci si baietelul are pe cine smotoci pt ca el asta urmareste un animalut pe care il poate sa il smotoceasca .Daca ar fi dupa copil am lua animalutul si in concediu(este un mare iubitor de animale).
Cand avea copilul 3 ani niste prieteni ne-au lasat o catelusa chihuahua in grija pt 2 saptamani cat au fost ei plecati in concediu iar baietelul sa atasat atat de mult de ea in cat oriunde plecam mergea cu noi inclusiv la bunici era prima in masina ,insa a venit vremea sa o dam inapoi si a fost dezastru .De aceea imi este cam teama la alegerea unui nou animalut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atentie, nu toate pisicile se lasa smotocite fara a reactiona (zgarieturi, muscaturi). da, sunt jucause, mai ales cand sunt pui. insa reactioneaza pe masura daca nu sunt lasate in pace atunci cand vor ele. si se mai si razbuna, cateodata, unele dintre ele.

este posibil ca oricare dintre voi sa fie alergic la parul de pisica. ar trebui sa luati si asta in calcul. sa nu se lase cu plansete daca veti fi nevoiti sa renuntati la pisicuta. eventual ii spuneti baietelului ca luati pisicuta doar pentru o perioada mai scurta, sa vedeti daca va impacati bine si daca nu sunteti alergici la parul ei.

cu atat mai mult, daca baietelul o sa vrea sa tina pisicuta in brate mai tot timpul, o sa aveti probleme legate de parul lasat pe haine/maini. cat sunt mici, pisicutele nu lasa atat de mult par, insa cand se maresc, tot timpul lasa par. daca aveti tapiterie mobila, covoare, parchet, gresie de culoare inchisa, luati o pisicuta de culoare deschisa, sa puteti vedea parul pentru a-l strange. si invers, culori predominant deschise in casa, pisicuta de culoare inchisa.

Mergi la inceput