baietii mei...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

au urmat raspunsuri mai elaboratesi descriptive...concluzia era ca raiul e ff frumos, iar iadul mai putin. In rai e totul exact ca pe pamant aceeasi casa, aceeasi oameni...si tot nu a fost multumit "eu o sa tai cerul cu securea sa cadem iar pe pamant ca aici imi place cel mai mult"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

acum doua luni a murit socrul meu, primul bunic de care s-a despartit. m-a durut sufletul pentru el, fiindca e foarte sensibil si stism ca va suferi, Dar a depasit momentul neasteptat de bine. totusi, seara, dupa inmormantare, a plans si mi-a spus ca ar fi fost bine sa mai stea bunicul pe pamant macar inca trei zile...

Totusi, a inteles ca e in rai, iar acolo nu mai sufera, caci era bolnav...acolo nu mai exista durere..
"nici daca cazi cu bitza?"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

i-am pus la gradi un sandvis asa cum a vrut el, (doar ca am omis ceapa). l-am intrebat acasa daca a mancat tot(nu ca n-as fi stiut raspunsul)
"mi-a placut atat de mult, ca am mai pastrat putin sa am si acasa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Vara a trecut extrem de repede...multe activitati chiar daca la un moment dat pareau rutina, multa oboseala si putin timp liber...Iar din partea mea ...inconsecventa la acest topic...

asa ca incerc sa-mi amintesc momente pt mai tarziu...

Pentru o zi am fost in Cheile Rametului cu nasii nostrii...ff frumos ca era la mijlocul saptamanii, deci putini turisti. Eu, mai pe langa cort cu Ovi, ceilalti la balaceala in apa suuuuperrece, plimbari pe jos sau cu atv-ul. Alex s-a intors de le una dintre plimbari cu un imens buchet de flori de camp, foarte foarte frumos de altfel.(e un obicei invatat de la tatal lui).Toti l-au apreciat si laudat, eu i-am multumit, apoi m-a chemat la o parte si mi-a spus
"stii de ce s-a intamplat asta? pentru ca tu mereu ma ierti..."
cam asa am reactionat. mi-a plesnit inima de fericire si mi-au dat lacrimile in acelasi timp. E adevarat, il iert destul de repede, dar dupa multe discutii...iar el stie sa-si apere tare bine cauza. Stiu ca nu e chiar bine, dar ...dupa episodul asta zic ca a meritat, am un copil sensibil, istet si , se pare, responsabil si recunoscator !??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

despre Ovidiu am scris putin...nu pt ca nu as avea ce scrie , dar la varta asta mi se pare atat de greu de reprodus....nu sunt suficiente cuvintele, oricum stalcite intr-un mare hal, ele au farmec impreuna cu atitudinea, gesturile, privirea aia inocenta de care nu ma mai satur !!!! mi- e atat de draga varsta asta ca aproape intru in depresie la gandul ca si el creste...

incerc sa imortalizez cateva momente

La somn daca e ff agitat il iau in brate cu capsoarul pe pieptul meu si-l leagan usor. Intr-o zi imi spune " veau batze ", iar eu doar intind o mana peste el. Imi raspunde suparat " nu asa, contuiece mama bebe" (construieste mama bebe)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

poveste la masa de pranz...Ovi nu prea avea chef sa pape...
Alex: Ovi, da tu ce vrei sa mananci, pe mine ?
Ovi: nu
A: mananci vantu'?
O: nuuu, vantu nu she vede, mancaica she vede...
A: atunci ploaia? ploaia se vede..
O: nu.. nu she vede poaia...mancaica she vede..
A: atunci zapada mananci?
O: nu. japada e aba...
eu: si cum mai e zapada? cum e la manute?
O: e fiig...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

la cumparaturi, cu Alex...sufletel mareeee

Am luat niste hainite pt el, dar insista sa-i luam ceva si la fratior. Eu ii spuneam ca Ovi nu are nevoie de nimic, dar a gasit el pana la urma manusi cu 3 lei...si atat a insistat ca vanzatoarea era sa ni le dea gratis...ca mai rar asa frate...
Intotdeauna se gandeste si la Ovi..daca primeste o bomboana, mai cere una si pt fratior

Apoi la magazinul de mezeluri, stateam la rand si imi cere 10 bani sa puna in cutia pt copiii bolnavi ( cu dizabilitati). Am cautat in portmoneu si nu aveam moneda de 10, i le-am dat pe celelalte. Dar nenea din fata noastra l-a auzit si i-a dat el o moneda de 10 s-o puna in cutie...De fiecare data in magazinul acela isi aminteste sa puna cativa banuti
va dati seama cat mi de drag si cat de mandra sunt de el..mai ales ca o face cu sinceritate swenina a celor 6 anisori..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Alex a dormit o noapte la nasii lui, la "sora" lui mai mare cu 5 ani. petrecuse dupa masa acolo, dar seara era inca nehotarat daca sa ramana sau nu. am vorbit la telefon si mi-a spus pana la urma ca ramane , dar sa nu ma supar daca ma va mai suna ca sigur ii va fi dor de mine....de fapt, nu m-a mai sunat
A doua zi incantat, mi-a spus ca vrea sa mai doarma acolo, dar trei nopti.I-am pus ca e preamult , si printra altele imi va fi prea dor de el
"mami, iti promit ca te sun din trei in trei minute si vorbim cate o jumatate de ora"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

"mami, mai vleau tedi"
"nu mai este tedi"
"dal eu adol sa beau tedi"
rad si eu si tati...rade si el "tze haiosh..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

face pishu la wc, in picioare..."asa putzi, la stanga...si diapta...biavo, bine luchiat !!!

Mergi la inceput