Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, nu mai stiu: tu cate sapt ai?
te intreb fiindca stiu ca pe la 16-17 sapt de sarcina are loc o marire brusca a uterului, pe care gemenistele o simt mai tare. am avut si eu multe intepaturi plus alte senzatii ciudate in perioada aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta avem 18 s si 3 zile, burtica vizibila bine si fluturasi prezenti zilnic acum, desi habar nu am care din ei misca, ai mei sunt supraetajati, iar eu simt fluturasi cam in acelasi loc, incerc sa nu imi bat capul inca.
Anne mary, tu parca aveai cu o sapt inaintea mea, nu ar trebui sa ai 19 + ?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anne Mary, nu, daca nu respira f. bine stau la mascuta de oxigen (cei care au complicatii respiratorii mari, stau si intubati, de obicei prematurii mici), de incubator au nevoie cand sunt mici sau slabi si nu si-au reglat temperatura corpului. De obicei, copilasii peste 2.5kg, nu prea au nevoie de incubator, uneori si mai mici, depinde de ei. Am facut doar la 29s injectiile nu stiu ce efect ar mai avea acum....

Balanta, eu am noroc , dr meu are tot capra-scaun

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, trebuie sa mai rezisti cateva zile. mult a fost putin a ramas. curaj!!! oricum, sa ne tii la curent.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

irip nu mi-a prescris nici gynipral, nici magne b6...daca persista contractiile o sa intreb..eu i-am mai zis ca nospa e apa de ploaie...si a zis ca asa mi se pare mie dar doar asta e...pf..ce tie si cu medicii astia..oricum il conving eu sa imi prescrie daca vad ac nu se amelioreaza starea. Sa inteleg ca nu sunt tocmai ok aceste contractii chiar daca sunt nedureroase.
Observ ca sunt destule fete cu bebeii cu capul pe col..zici ca asa e moda...credeam ca numai ai mei ma chinuie, de fapt unul...ca unul e cuminte, sta la locul lui.
Amary...e foarte bine...mai ai putin si gata 36 sapt. Inteleg ca e ok sectia de prematuri de la municipal...ca in cazul in care nasc mai devreme de 36 sapt cica acolo m-ar trimite...eu sper sa trec de 36 totusi...cu toate durerile.
Legat de kg...eu am deja 10 peste...dar ma consoleaza gandul ca 6, 6 e lichid...vreo 2 bebelusii...or mai fi placente ceva...deci nu ar fia sa mult..a.cum sa vedem cat mai iau de aici inainte ca inteleg ca ritmul de crestere in greutate e mai alert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit noi vineri facem 20 de saptamani . Inca nu-mi vine sa cred ca am ajuns pana aici. Abia astept sa-i vad in carne si oase, sa le vad manutele si piciorusele, nasucul si gurita... dar mai am de asteptat

Amary, noi iti tinem pumnii sa nu ai nevoie de niciun incubator, de nicio injectie suplimentara, de nicio perfuzie ... de nimic. Sa stati 3 zile si sa ajungeti acasa toti 3 sanatosi

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Multumesc tuturor de incurajari, am un maaaare morcov, dar sper si eu sa fie bine. Eu doresc tuturor sa ajunga la 37s, cu bebei sanatosi si nasteri usoare.
Eu tot sper sa mai bantui vreo cateva zile pe aici....De Salexa n-a mai auzit nimeni nimic? Sper sa fie bine....
Eu de abia astept sa scap de nenorocirea asta de Gynipral, zici ca-s "droghi" si limba mi se impleticeste in gura...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, eu n-am nici o indoiala ca va fi bine la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Fetelor, ati citit stirea cu tipa din inchisoare gravida, studenta Carmen Bejan? Doamne, cum sa nu vezi la 8 ecografii ca n-are maini si creier copilul? Si noi zicem de greutatile aproximate ale bebeilor? Sunt socata......

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Amary, eu cum am zarit doar stirea, am schimbat canalul si mi-am sters-o din minte ca e prea ciudata si tulburatoare ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
11+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput