cum cultiv leusteanul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Iar mie mi-a zis precupeata de la care am luat radacina de leustean sa nu fax sex cu sotul in ziua cand il plantez. Am ascultat-o si acum am un leustean care creste singur desi a fost sapat in toamna (uitasem unde l-am pus), ba s-a mai si inmultit.


Sincera sa fiu ,eu nu-mi amintesc daca am facut sau nu sex insa leusteanul sa prins tot ,l-am pus in 4 locuri sa fiu mai sigura.
Eu nu prea cred in zicalele populare ,leusteanul poate sa fie o planta mai greu de plantat dar nu imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

M-ati facut sa rid! ar fi chiar culmea sa ma apuc de plantat seminte in pielea goala ...cred ca as avea sanse sa stau la inchisoare peste noapte daca cheama cineva politia (desi vietnamezii intre care stau de obicei nu prea le pasa ce fac eu in curte sau casa)
O sa incerc si intr-un ghiveci mic la geam; deocamdata a iesit iarba mitei care am plantat-o in aceasi zi, leusteanul nu da nici un semn.
Radacina nu am de unde sa iau ca nu creste pe afara in salbaticie nu este o planta nativa, iar de gasit la magazine nici vorba, nu se foloseste aici in bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu am plantat anul trecut, au iesit cateva fire rahitice care s-au uscat intr-un final; insa anul asta, in acelasi loc a iesit un strat de leustean de toata frumusetea....asta o fi secretul: planteaza acum ca iese la anu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Starlet spune:

Am plantat acum 7 ani leustean din seminte aduse din Romania. Semintele le-am cumparat de la magazin. L-am plantat in niste ghivece mici pe care le-am tinut in casa si le-am udat destul de des. Apoi cand a crescut de vreo 20 cm.l-am scoc in gradina. Imi iese de atunci in fiecare an un boschet mare de 1 m., de mancam tot anul. Iarna pun frunze in congelator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Sunteti mortale cu plantatul leusteanului !!

Msl1, noi aici in Qc am gasit leustean la ghiveci la florarie, in zona cu ierburi fine.
L-am plantat in pamant, si am avut leustean anul trecut si anul asta avem de 3 ori mai mult :)

Poate gasesti si la voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mi-au iesit 3 fire anemice pina la urma care s-au uscat pina la urma cu toate ca aveau apa destula...
Cge nu am cum sa gasesc la florarie, au doar flori pe aici....poate pe la voi este pt ca se mai consuma, aici nu se consuma deloc cred ca doar rominii o folosesc planta aceasta in zona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Nici aici nu se gasesc rasaduri de leustean la toate magazinele de gradinarit. Insa la unul mai deosebit am gasit, am cumparat si am pus in doua ghivece mai mari, in pamant obisnuit (ma rog, aratau niste legume pe sac)- amandoua au prins, de 3 ani de cresc in fiecare primavara doua tufe marisoare, din aceleasi radacini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Eu am plantat anul trecut, au iesit cateva fire rahitice care s-au uscat intr-un final; insa anul asta, in acelasi loc a iesit un strat de leustean de toata frumusetea....asta o fi secretul: planteaza acum ca iese la anu'



Intreb si eu, ca una care habar nu are de gradinarit, da'-i duc dorul leusteanului de vreo 10 ani A zis o prietena ca-mi da anul asta. Daca il pun in gradina, iasa si la anul? Sau tre sa plantez in fiecare an?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

M-ati facut sa rid! ar fi chiar culmea sa ma apuc de plantat seminte in pielea goala ...cred ca as avea sanse sa stau la inchisoare peste noapte daca cheama cineva politia (desi vietnamezii intre care stau de obicei nu prea le pasa ce fac eu in curte sau casa)
O sa incerc si intr-un ghiveci mic la geam; deocamdata a iesit iarba mitei care am plantat-o in aceasi zi, leusteanul nu da nici un semn.
Radacina nu am de unde sa iau ca nu creste pe afara in salbaticie nu este o planta nativa, iar de gasit la magazine nici vorba, nu se foloseste aici in bucatarie.



Mai conteaza? Leustean sa iasa.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Intreb si eu, ca una care habar nu are de gradinarit, da'-i duc dorul leusteanului de vreo 10 ani A zis o prietena ca-mi da anul asta. Daca il pun in gradina, iasa si la anul? Sau tre sa plantez in fiecare an?


Daca se prinde leusteanul iti iese in fiecare an si se inmulteste destul de mult .

Mergi la inceput