Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

cum cultiv leusteanul?

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4

marumiha
membru junior

Tonga
806 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2012 :  10:02:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marumiha Adauga semn de carte la raspuns Trimite marumiha un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
Iar mie mi-a zis precupeata de la care am luat radacina de leustean sa nu fax sex cu sotul in ziua cand il plantez. Am ascultat-o si acum am un leustean care creste singur desi a fost sapat in toamna (uitasem unde l-am pus), ba s-a mai si inmultit.

Sincera sa fiu ,eu nu-mi amintesc daca am facut sau nu sex insa leusteanul sa prins tot ,l-am pus in 4 locuri sa fiu mai sigura.
Eu nu prea cred in zicalele populare ,leusteanul poate sa fie o planta mai greu de plantat dar nu imposibil.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
msl1
msl1
membru junior

USA, usa
886 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 19/05/2012 :  23:15:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite msl1 un Mesaj Privat  Reply with Quote
M-ati facut sa rid! ar fi chiar culmea sa ma apuc de plantat seminte in pielea goala ...cred ca as avea sanse sa stau la inchisoare peste noapte daca cheama cineva politia (desi vietnamezii intre care stau de obicei nu prea le pasa ce fac eu in curte sau casa)
O sa incerc si intr-un ghiveci mic la geam; deocamdata a iesit iarba mitei care am plantat-o in aceasi zi, leusteanul nu da nici un semn.
Radacina nu am de unde sa iau ca nu creste pe afara in salbaticie nu este o planta nativa, iar de gasit la magazine nici vorba, nu se foloseste aici in bucatarie.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

eveline
never give up!

Romania, suceavaSUCEAVA
4158 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 21/05/2012 :  13:29:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite eveline un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am plantat anul trecut, au iesit cateva fire rahitice care s-au uscat intr-un final; insa anul asta, in acelasi loc a iesit un strat de leustean de toata frumusetea....asta o fi secretul: planteaza acum ca iese la anu'

Starlet
nou venit

Canada, 1111
37 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2012 :  23:33:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Am plantat acum 7 ani leustean din seminte aduse din Romania. Semintele le-am cumparat de la magazin. L-am plantat in niste ghivece mici pe care le-am tinut in casa si le-am udat destul de des. Apoi cand a crescut de vreo 20 cm.l-am scoc in gradina. Imi iese de atunci in fiecare an un boschet mare de 1 m., de mancam tot anul. Iarna pun frunze in congelator.
cge
cge
Mama Cool

Donator pentru dianaDonator Maria Rubi
 Canada, Undeva, departe
4328 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2012 :  19:27:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cge un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sunteti mortale cu plantatul leusteanului !!

Msl1, noi aici in Qc am gasit leustean la ghiveci la florarie, in zona cu ierburi fine.
L-am plantat in pamant, si am avut leustean anul trecut si anul asta avem de 3 ori mai mult :)

Poate gasesti si la voi.

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai
msl1
msl1
membru junior

USA, usa
886 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2012 :  01:56:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite msl1 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mi-au iesit 3 fire anemice pina la urma care s-au uscat pina la urma cu toate ca aveau apa destula...
Cge nu am cum sa gasesc la florarie, au doar flori pe aici....poate pe la voi este pt ca se mai consuma, aici nu se consuma deloc cred ca doar rominii o folosesc planta aceasta in zona...

Laura B
Dum spiro, spero

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Andrei
 Canada, Vancouver
1811 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2012 :  04:36:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura B un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nici aici nu se gasesc rasaduri de leustean la toate magazinele de gradinarit. Insa la unul mai deosebit am gasit, am cumparat si am pus in doua ghivece mai mari, in pamant obisnuit (ma rog, aratau niste legume pe sac)- amandoua au prins, de 3 ani de cresc in fiecare primavara doua tufe marisoare, din aceleasi radacini.

Victoria_mami
membru de baza

Canada, Hamilton
5511 Mesaje
27 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2012 :  16:16:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Victoria_mami un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui eveline

Eu am plantat anul trecut, au iesit cateva fire rahitice care s-au uscat intr-un final; insa anul asta, in acelasi loc a iesit un strat de leustean de toata frumusetea....asta o fi secretul: planteaza acum ca iese la anu'

Intreb si eu, ca una care habar nu are de gradinarit, da'-i duc dorul leusteanului de vreo 10 ani A zis o prietena ca-mi da anul asta. Daca il pun in gradina, iasa si la anul? Sau tre sa plantez in fiecare an?

VICTORIA

Acute Lymphoblastic Leukemia

Victoria_mami
membru de baza

Canada, Hamilton
5511 Mesaje
27 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2012 :  16:18:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Victoria_mami un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui msl1

M-ati facut sa rid! ar fi chiar culmea sa ma apuc de plantat seminte in pielea goala ...cred ca as avea sanse sa stau la inchisoare peste noapte daca cheama cineva politia (desi vietnamezii intre care stau de obicei nu prea le pasa ce fac eu in curte sau casa)
O sa incerc si intr-un ghiveci mic la geam; deocamdata a iesit iarba mitei care am plantat-o in aceasi zi, leusteanul nu da nici un semn.
Radacina nu am de unde sa iau ca nu creste pe afara in salbaticie nu este o planta nativa, iar de gasit la magazine nici vorba, nu se foloseste aici in bucatarie.

Mai conteaza? Leustean sa iasa.

VICTORIA

Acute Lymphoblastic Leukemia

marumiha
membru junior

Tonga
806 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 01/06/2012 :  16:31:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marumiha Adauga semn de carte la raspuns Trimite marumiha un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
Intreb si eu, ca una care habar nu are de gradinarit, da'-i duc dorul leusteanului de vreo 10 ani A zis o prietena ca-mi da anul asta. Daca il pun in gradina, iasa si la anul? Sau tre sa plantez in fiecare an?

Daca se prinde leusteanul iti iese in fiecare an si se inmulteste destul de mult .
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com