cum cultiv leusteanul?

cum cultiv leusteanul? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

De cind am venit aici ma "chinui" sa cresc leustean; am incercat in toate felurile, in pamint, in rasadnita, in pamint organic, neorganic si ultima incercare am pus "rooting hormone" peste seminte si...nimic!
Am incercat cu seminte cumparate din ro si seminte de aici; din cele din ro a rasarit citeva fire dar s-au uscat pina la urma, din cele cumparate de aici nimic.
Ceva idei ce sa mai fac sa il "rasaresc/cresc"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

In urma cu vreo 10 ani eu am luat un pachetel cu seminte de leustean din Ro. .l-am semanat si in citiva ani aveam atit de mult leustean ca nu stim ce sa fac cu el.
Intre timp in locul unde era leusteanul am construit un garaj si din pacate am ramas fara leustean pina cind am cunoscut o tipa din Ro.care mi-a dat o radacina de la ea din gradina si am avut noroc ca sa prins ,il am si acum si sa inmultit destul de mult.
Mai incearca tot cu seminte poate ca pina la urma reusesti sa-l faci sa creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nici eu nu am reusit sa obtin nici un fir dintr-un plic de seminte. Nu stiu ce trebuie sa faci. Am sa-mi comand mai multe seminte, poate reusesc sa scot ceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Noi am pus acum vreo 3 sapt rasad...nici la umbra nici la soare, cica trebuie pus de un barbat asa ca sotul meu l-a pus. A sapat groapite, le-a udat, a pus radacina, a acoperit pamantul si iar a udat.
A prins fiecare radacina. Am primit vreo 4 de la tara ca cica prinde mai greu.
Mie nu imi prinde patrunjelul si ma oftic de mor ca mereu uit sa iau de la piata... Am pus deja de vreo 4 ori si nu e decat un firicel rasarit
Mai incearca...trebuie sa iasa pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Semintele de leustean au nevoie si de lumina ca sa incolteasca. Deci trebuie puse pe pamant, neingropate, iar tavita in care faceti rasadul acoperita cu geam sau film transparent ca sa nu se usuce pamantul.

Dupa ani de zile de rateuri, folosind tehnica de mai sus am obtinut nesperat de multe rasaduri inclusiv de telina de radacina (finally!!!)




Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu din ce am citit,pamintul are rolul ce-l mai important!

Nu stiu sa spun insa ce fel de pamint/sol e bun!

Mie mi-au iesit niste firisoare anemice din semintze!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Noi am pus acum vreo 3 sapt rasad...nici la umbra nici la soare, cica trebuie pus de un barbat asa ca sotul meu l-a pus. A sapat groapite, le-a udat, a pus radacina, a acoperit pamantul si iar a udat.
A prins fiecare radacina. Am primit vreo 4 de la tara ca cica prinde mai greu.
Mie nu imi prinde patrunjelul si ma oftic de mor ca mereu uit sa iau de la piata... Am pus deja de vreo 4 ori si nu e decat un firicel rasarit
Mai incearca...trebuie sa iasa pana la urma.




Chestia ca trebuie puse de un barbat...ma lasa cu gura cascata! chiar credeti in asa ceva? da ce daca le pune un barbat emite vibratii catre seminte pe care femeia nu le emite? da io cred ca nu la semintele de leustean se refera totusi..
nu pot sa cred ca se crede asa ceva...
mai degraba cred ca e legat ori ca nu sint bune semintele ori de sol/pamint nu e potrivit...dar mai incerc poate pina la urma reusesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am auzit una si mai buna, trebuie sa plantezi leusteanul in pielea goala

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

:)))) sincer putin imi pasa daca e adevarat sau nu. Cel putin l-am pus la treaba pe al meu sot care considera gradinitul treaba mea "ca tot stau acasa"
Asa mi-au spus aia batrani de la tara asa ti-am spus si eu.
Normal ca si eu am gandit ete scart ... dar apoi am reevaluat situatia ;)
eu busuiocul care si el prinde greu l-am pus intr-un ghiveci la geam in bucatarie (semintele). am asteptat sa se faca mai mare un pic si apoi am luat fiecare radacina si am mutato in gradina. Nu a luato tot dar ceva ceva tot a prins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Am auzit una si mai buna, trebuie sa plantezi leusteanul in pielea goala


Iar mie mi-a zis precupeata de la care am luat radacina de leustean sa nu fax sex cu sotul in ziua cand il plantez. Am ascultat-o si acum am un leustean care creste singur desi a fost sapat in toamna (uitasem unde l-am pus), ba s-a mai si inmultit.

Lasand gluma la o parte msl1, cel mai sigur ar fi sa plantezi radacina, eventual adusa din romania (daca ai cum sa faci rost).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

eu am semanat anul trecut leustean, au iesit cateva plantute mai firave dar in primavara a rasarit mai viguros si mai mult, acum am o tufa de toata frumusetea.
se pare ca am avut noroc, nu i-am facut nimic deosebit

Mergi la inceput