cu dragoste!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

suntem bine am depasit situatia am dormit toti linistiti iar pisi a inceput sa toarca.semne bune.o vom castra in 2-3 saptamini.cine are pisicuta mititica si nu vrea sa aiba pisoi sa nu astepte ca mine perioada ca este foarte ...dar mai ales inutil chinul.multumesc pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ma bucur ca sunteti bine
pisi din poza nu e a mea, a mea e neagra ca taciunele cu ochii verzi...o sa imi updatez poza cu o poza de-a ei, sa o vedeti.

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

cred ca am depasit problema.este ff slaba nepasatoare la joaca doarme mult.vreau sa vad negruta ta giulia.incerc sa pun si eu poza ei .inainte de faza asta a ros multe din cablurile din casa,sunt curioasa daca sa apuca iar!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

gabriela, pisicutza de la avatar e a mea
a mea nu roade cabluri, dar isi mai baga gherutele in fotoliul de piele (cand o sa vada sotul o sa o ia razna)in rest e linistita.
ce varsta are pisica ta? a mea are 3 ani

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

pisi este pui cred ca are un an,nu o am de puiut a fost salvata de pe strada din gura unui catel iar eu am dorit pisicuta am lansat vestea si mama unui prieten(salvatoarea)a donat nazdavana familiei noastre.este micuta ca se vede cheful de joaca.a ro in citeva zile 2 max3 din joaca dar in special ale sotului .am dat cu otet toate cablurile din casa si vad ca nu se mai agata.cu gherute are 2 locuri de lemn unde se ascute.ia un lemn si dal la gheruiala ca iti stica total canapeaua,daca suporti mirosul citeva zile da cu otet unde roade daca nu afecteaza pielea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

am neglijat cu sterilizarea pina pe 4 februariea fost putin cam suparata dar a uitat in citeva ziledarrrr acum am o problema fff dificila vrea mincare continuu!adica inclusiv noaptea imi da cu labuta pe fata si ma chiama la tavita!!!am schimbat mincarea cu cea speciala pt castrate a mincat continuu,am revenit la anterioara maninca asa de repede ca uneori ii vine inapoi dar nu se opreste.cred ca are ceva psihic!ma urmareste pas cu pas sta pe sau linga mine de cum intru in casa.ce sa fieam zis ca poate este un moment va trece dar...daca nu si ajung cu o pisicuta obeza deci bolnava.daca a patit cineva asemanator doresc detalii.cu siguranta mai stau pina la 4 mai si daca nu se mai tempereaza incerc sa vorbesc cu medicul veterinar.multumesc pt atentie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

poate ar trebui sa schimbi mancarea ? Ma gandesc ca nu se satura. Adica sa iei tot pentru sterilizate, dar de la alt producator.

A mea e slaba, mereu a fost asa.... are mancare permanent la dispozitie, dar isi tine silueta
Are 13 ani acum, am sterilizat-o la 1 an.
Sambata a venit vet-ul si a vaccinat toata suflarea: 2 caini si pisica

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu intre timp am pierdut-o pe Kyra (pisica neagra) intr-o clipa de neatentie a zbughit-o pe usa si nu am mai gasit-o

ca sa ne aline durerea, cumnata mea ne-a daruit motanelul din imagine, pe Coffee l-am castrat la scurt timp dupa ce l-am primit...si-a revenit extrem de repede...are 1 anisor e super jucaus si mancacios. i-am schimbat mancarea uscata pe gama premium - e un pic mai scumpa decat cea comerciala, dar e mai satioasa si e special pt pisicile castrate/sterilizate. (ex Purina).nu ii las hrana la discretie: micul dejun 1 pachet hrana umeda whiskas sau friskies,tot asa si la cina, iar hrana uscata 100 gr/zi.asta a fost sfatul dr-lui. cititi ambalajele, acolo sunt prevazute ce cantitate de hrana trebuie sa primeasca pisica in functie de varsta/kg si stare. trebuie respectat, in caz contrar se ingrasa si apar problemele de sanatate.
pupici la ghemutzele de blana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

multumesc pentru raspunsuri.citind din experianta voastra constat ca pisicuta mea minca mai putin inainte de sterilizare iar acum ca probabil maninca normal mie imi pare mult.inainte minca in jur de 500 gr bobite si o data pe saptamina hrana umeda.acum schimbind mincarea am ajuns si la 200 pe zi.da ingridnen voi lua de la alt vetreinar mincarica da giulia voi incerca de la purina.temerea mea este sa nu imbolnavesc pisicuta.trebuie sa o ajut sa fie sanatoasa si cind o vad plingind la dulapul unde tin bobitele nu rezist si ii dau cit doreste.giulia imi pare rau pentru kyra ma bucur pentru coffee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Giulia, imi pare sincer rau de Kyra Sper sa o gasiti, totusi...

Voiam sa spun sa nu va luati dupa ce scrie pe ambalajul hranei de pisici. De multe ori datele sunt eronate, exagerate sau au menirea sa te faca extrem de confuz. De exemplu se stie ca toate ambalajele dau cantitatea de mancare care este menita sa fie consumata de o pisica adulta, chiar si ambalajele pentru hrana Junior si Baby. Multi veterinari de aici mi-au spus acelasi lucru. Si aici ma refer la sacii mari de mancare uscata sau conservele mari de hrana umeda. Nu la plicutele de hrana umeda de 100 de grame sau la conservele de 100 de grame.
Cantitatea ideala pentru fiecare pisica nu este batuta in cuie. Fiecare pisica este diferita deci trebuie sa iti cunosti pisica si sa te adaptezi. O pisica care are voie afara toata ziua va manca alfel decat una care sta numai in casa. O pisica mai batrana si mai sedentara va manca altfel decat o pisica mai tanara si mai activa. O pisica jucausa si activa in general va manca altfel decat o pisica linistita, sedentara, etc.
Unele pisici au nevoie de hrana la discretie. Altele ar manca non-stop.
Un plan bun este si acela de a combina mancarea uscata cu mancarea umeda pentru pisici. Daca le dati numai hrana uscata, pot avea probleme cu rinichii in timp deoarece mananca mult prea uscat. Daca le dati numai hrana umeda, pot avea probleme cu dentitia in timp deoarece mananca mult prea moale. Asa ca daca reusiti sa le dati la o masa mancare uscata si la cealalta masa mancare umeda, atunci in general va fi bine.



Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"Some people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput