Nou stil de viata (306) - Sa redevenim silfide !

Nou stil de viata (306) - Sa redevenim silfide ! | Autor: Mik

Link direct la acest mesaj


Nou stil de viata: (300), (301), (302), (303), (304),(305)




Va asteptam cu drag sa va imbarcati alaturi de noi in lupta cu "dimpotriva"

Vrem sa fim silfide !





Lista participantelor :
zisaCami------1,65 m : 60kg...75,8kg...73,7kg...72,3 kg...71,5kg
Sabina------1,61m : 60kg...72,8kg ...71.2 kg...71,1kg
Daniela------1,70m : 58kg...63kg.... 61.8 kg ...62kg ...60.8kg
bb_yasmi------1,68m : 55,5kg...mentinere .... 55,6kg...55,1kg
Anda (carina)------1,70m : 60kg... 76,0kg ...75kg
Mami_Stefi------1,55m : 57kg... 73,0kg...72,6
gusta (Marilena)------1,55m : 59,9kg ?... 61,5kg
Zuzilici ------1,60m : mister ?... ? kg
Criscosty------1,62m : 70kg... 94kg...93kg
Mihaser (Mihaela) ------1,64 m : 52kg... 62kg...60kg
Maria-Rubi------1,65m : 55kg...63kg
Mik------1,58m : 50kg...54,3kg .... 53,8kg...53,2kg... 53,7kg...53,3kg


Zile de nastere:
Gabrielama -------------- 12 ianuarie, cu Mara (7 aprilie) si Filip (27 aprilie)
Ioana ---------------------- 17 ianuarie, cu Delia (28 august)
Ellinia (Cristina) ---------------------- 22 ianuarie, cu Stefan Costin (25 februarie)
Liris (Simona) ------------- 27 februarie, cu Robert Alexander (30 septembrie) si Diana Francesca (26 aprilie)
Puskin(Ruxandra) ----------- 7 martie
Mihaser ------------------- 28 martie, cu Cristian (25 martie) si Maria Eliana (19 mai)
Crystina ------------------- 1 aprilie, cu Lilly (27 octombrie) si Ruby Elena (14 septembrie)
Madelaine ------------------ 1 aprilie, cu Roland (18 noiembrie)
Eftimie -------------------- 20 mai, cu Eduard Costin (28 februarie)
Tzuni (Mihaela) ------------ 24 mai, cu Maria Sara (20 iulie) si Lola (6 februarie)
Donna -------------------- 12 iunie, cu Tudor Gabriel (4 octombrie)
Gusta (Marilena) ----------- 15 iunie cu Mara Augusta (31 mai)
Mephala (Carmen) ----------- 6 iulie, cu Iustin (5 iunie) si Teodor (6 septembrie)
Mik (Mihaela) -------------- 12 iulie, cu Guilhem (25 martie), Virgile (24 iunie) si Marcy (19 decembrie)
Hcclara (Claudia) ---------- 13 iulie cu Luca (21 februarie) si Marc (12 septembrie)
Khristin ------------------- 14 iulie cu Yasmine (3 decembrie) si Chris Anthony (6 octombrie)
Sabina --------------------- 3 august, cu Sofia (11 septembrie) si Gheorghe (6 septembrie)
Zuzilici (Ana Maria) ------- 8 august, cu Isabella Maria (21 aprilie)
Hopes (Gabriela) ----------- 12 august, cu Eduard Gabriel (30 noiembrie)
zisaCami ------------------ 15 august, cu Radu (30 ianuarie)
Violeta----------------------- 23 august
BB_Yasmi (Lavinia) -----------24 august cu doi puisori
Criscosty ------------------ 26 august, cu Dany (30 ianuarie)
Nastad (Doina)-------------- 29 august, cu Oana Mihaela (3 aprilie) si Doru (23 iunie)
Roxana --------------------- 14 septembrie, cu Serban (22 iunie)
Danielag ------------------- 20 septembrie
Dordia (Diana Nicoleta) ---- 15 octombrie, cu Stefan (14 noiembrie) si Tudor Dumitru (17 aprilie)
Tumpi (Ioana) -------------- 24 octombrie
Vikinga -------------------- 25 octombrie cu Aldo (15 noiembrie),Nadja (30 martie) si Letitia (8 ianuarie)
Delidana (Delia Nicoleta) --- 19 noiembrie
Maria_Rubi -------------- 25 decembrie cu Mara (18 ianuarie) si Dora (24 martie)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Foarte tare! cred ca daca am schimba titlul cu "vrem sa fim silfide" am avea mai mult succes cu inviorarea subiectului!
Atunci a fost chiar "finut", ca sa zic asa ... saptamana trecuta am fost la mare si cand m-a vazut in costum de baie mi-a spus ca din spate par "halterofila" ...
Corecteaza, te rog la listuta, la 56 kg nu mai visez de mult timp; sunt fericita daca ajung la 60 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu m-as alatura...dar n-am pic de vointa, nu stiu de ce, ca nici cum arat nu-mi place.
Dupa ce am slabit atunci la 54.5, am avut 3 etate de doze mari de cortizon in care am luat 6 sau 7 kile intr-o luna jumate :( La prima a fost strict vina cortizonului, adica doar m-am umflat, ca de mancat, lipsa pauza, asa rau era, la celelealte s-au alaturat ciocolatele. E f greu cand te simti rau de tot sa mai ai si vointa cu mancarea, mai ales cand cortizonul face o foame din aia inexplicabila.

Pe 2 martie am facut splenectomia, am slabit un picut la spital, dar m-am ingrasat la loc. Imi scazuse cortizonul f mult si nu m-am putut adapta, asa ca am crescut nitel si am luat la loc kilele pierdute cu operatia.

asa ca acuma am vreo 72 si e cam albastra situatiunea kilogramelor.


Alta veste mai aiurea ar fi ca de data asta la osteodensitometrie mi-a iesit coloana de babuta...am inceput de osteoporoza.
Asta e si de la cortizon si de la anemia hemolitica, ambele dau osteoporoza secundara la varsta mea.Asa ca nu pot sa slabesc repede.

Vestea buna e ca am reusit sa reduc cortizonul la 4 mg si de 2 luni analizele mele sunt f bune. Tot nu ma simt perfect, dar macar cifrele arata cum trebuie. Si am si momente ok :D

In orice caz, nu am un plan de slabire acuma, desi ar trebui.O sa incerc sa nu mai mananc absolut nimic dulce ....ca altfel, mananc sanatos, nu paine, nu mezeluri, nici carne macar, doar peste si ala la gratar sau fiert, multe legume.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Cami, am facut ce mi-ai spus.

Sabinel, ce porcarie de boala ai ! Ai grija totusi ca poate e bine sa slabesti sa nu fie prea greu pe schelet.
Doctorul ce te-a sfatuit ? De ce eviti carnea ?
(pardon de intrebari de profan)

Eu am de ceva vreme dureri de spate, ma duc la un kineziterapeut si ma tot trage de coloana o data de 2 saptamini. Sunt sigura ca daca se face cald si soare n-o sa ma mai doara nimic.

Va pregatesc o infuzie cu mar si scortisoara ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, e bine sa slabesc, doar ca nu f repede.
Chestia e ca primele vreo 8 kile se vor duce repede pt ca e multa apa de la cortizon, iar pe doza asta mai mica am sanse sa dau jos.

nu mai mananc carne de 2 ani. La inceput, a fost regimul Oshawa (cu grau si orez si legume crude, fructe, putin lactate si cate un ou fiert moale), apoi nu am revenit la ea pt ca imi facea greata, cu atatea prostii de medicamente. De ex, in noiembrie 2010 am facut Rituximab, care se da si in chimioterapie...

In fine, acuma vad ca la 4 mg ma simt destul de in forma, asa ca ma gandesc numai la viitor luminos :)
puteti sa ma treceti si pe mine cu 72.8 () si tinta 60 deocamdata. !.61 inaltime.
Faza e ca , fata de acum ceva ani la aceeasi greutate, acuma arat mai ok. Celulita e f putina fata de cat aveam, si asta in primul rand datorita alimentatiei sanatoase.

Cami, ce mai mananci?:)
Mik, e bine sa mergi la tratament de la primele semne totusi.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sabinel, eu zic sa maminci fara restrictii absurde si fara excese (mezelurile, ciocolata si dulciurile industriale trebuie excluse).
Sper sa pierzi repede tot ce ai pus de la cortizon.

Azi am zi de stat acasa cu piticii si fac papa buna. Noroc ca ma duc miine si poimiine la serviciu sa nu mai stau in bucatarie.

la fetele dragute si motivate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara, doamne frumoase, ma bucur sa va gasesc din nou!

Eu am reusit sa pun in iarna asta 5 kg, am ajuns la 63. Deplasari multe, mancare iarasi multa si foarte buna (cum sa refuzi sa mananci la Sighet, de exemplu?), tone de ciocolata... Drept urmare m-am apucat de ieri sa tai carbohidratii aia rai, ca nu se mai poate. Greutatea tinta e 58, vreau sa scap de ce am luat in iarna asta.

Cami, ce mai face Raducu? Daca ai resuscitat subiectul cred ca esti la fel de motivata ca acum cativa ani si abia astept sa vad ce progrese faci.

Mik, sora-mea s-a operat acum doua saptamani de hernie de disc, asa ca nu-i de gluma cu durerile de spate. Nu te duci sa te vada un doctor?

Sabinel, cum a trecut operatia de splenectomie? A avut rezultatul scontat? (Stiu ca nu iti rezolva urata de boala, dar macar se vad imbunatatiri?)

Eu fug acum, ca am programare la medicul de familie pentru analizele periodice. Trec mai pe seara sa spun ce am mancat.

Va pup pe toate.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Daniela, bine ai venit !

Pentru durerile de spate am fost la doctor, am inghitit anti-inflamatoare care nu au folosit la nimic si ma duc cit pot de regulat de kineziterapeut, care ma trage de coloana, ma maseaza, ma pune sub lampa.
Cu durerile de spate nu indraznesc sa incep sa alerg sau sa fac ceva. Si de asta ma transform in purcelush.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Mik, multam ca m-ai trecut in lista . Inaltimea e 1.70m.

Azi am mancat asa:
- MD: o cafea cu lapte (fara zahar), cateva patratele de branza
- P: ciorba de legume; ghiveci + gratar de pui
- G: un mar
- C: salata cu de toate + putin gratar de pui
Apa + ceai (per total cam putin, inca n-am ajuns la 2l).
Ieri cam la fel, singura diferenta la cina: iaurt cu 1 lingurita tarate de psyllium, 1 lingurita de seminte de susan crude, 1 lingurita de seminte de in macinate.

Chiar, Sabina, semintele de susan stiu ca au mult calciu, cred ca te ajuta la prevenirea osteoporozei.

Voi ce strategii adoptati? Eu am taiat painea, zaharul, fainoasele. O sa tai si fructele 2 saptamani, dar deocamdata sunt in faza de acomodare.

Va pup, noapte buna.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ce frumos ca s a redeschis subiectul

la mine tinta principala nu este slabitul, desi daca dau 1-2 kg jos este ok ci reinceperea unui regim sanatos de hranire.

pt lista: 1,68m si 55,5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

yes ! yes !

Bine ai revenit, Lavinia (bb-yasmi) !

Sa-i raspund Danielei : eu am taiat apa gazoasa, vinul (tristete mare ! sa nu mai am un paharel la cina pe linga brinza) si brinza de la sfirsit de masa, inainte de desert. Sunt curioasa sa vad daca merge figura. Nu pot tine regim din acela de-ti spune : mic dejun un ou fiert si o cana de ceai ...

Miine si poimiine sunt "bizi" rau de tot si nu cred ca am timp sa maninc corect la masa.

Fete dragi, verificati zilele de nastere din tabel (lipseste Cami) si mai ales lista bebelusilor caci la unele s-ar putea sa fie mai multi.



Mergi la inceput