Clubul "babelor" FIV-oase 34

Clubul "babelor" FIV-oase 34 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

sa avem un capitol frumos si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup fetelor.
noapte buna.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Lara dear, sa nu astepti dupa mine cu beta... ca eu chiar nu-l fac ... nu cred ca are sens ... vreau si eu tzitzi tzepene ... macar o data-n viata, sa simt si eu ca are sens sa fac "nenorocitu" ala de beta ... Nush ... e al 4-lea FIV ... si simt la fel ca la celelalte amarul gust al esecului ... Sunt sigura ca tunci cand voi fi , voi simti ... Asa cred eu

Azi am aflat ca am luat examenul de Cambrige ... si am avut asa ... un sentiment de consolare In alta situatie as fi fost super happy, dar asa, cand eu asteptam vesti mai importante ... mi s-a parut ... fara importanta! Cred ca sunt defecta!

Iubi e optimist ... si-i multumesc pentru asta! Are grija de mine ca si cum as fi Nu stiu ce m-as face fara el!

Va pup pe toate ... fara numar, fara numar!




Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

si eu raman la stadiul de vesnica "aspiranta" beta<0.1
lara vezi, ti-am luat-o inainte si am stricat sirul la donate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Smaick, aristica, offfff! Multa purere.
Lara, esti urma scapa turma?
Ioana, fetita lui tonirri a avut 790 g. Acum e bine.tu stai cuminte si crezi in tine. Da, e bun herghelegiu, dar nu-i mai bun ca dumnezeu.stai la pat cuminte.mai vrei sa faci la altcineva pt second opinion?
Cat priveste kaali intezet,cu exceptia faptului ca asistentele nu vb fluent engleza, nu am ce sa comentez. Igiena, punctualitatea, rabdarea, curatenia sunt by default.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Smaick,imi pare rau!Mai ai embrioni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimpiadobre

Smaick,imi pare rau!Mai ai embrioni?


3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

huh, another chicken!!!
Cris, bien atunci, eu zic s-o asteptam pe Ady, sa faca ea prima beta in ritmul asta, ajungem pana la sami, in toamna, cu ele..




to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Smaickule
Adina, huh, pai eu sunt cu sansele cele mai mici, din toata tura asta (Ari, smaick, cris..), deci zau, nu-ti paria banii pe mine..nu stiu nimic, nu fac nimic ca sa stiu, ma imbat cu speranta in toata incertitudinea asta si aman, pe cat posibil..inevitabilul am ajuns la concluzia, ca nu degeaba se zice ferice de cei saraci cu duhul
acum, dupa acest principiu, sunt happilica..

btw, sami ti-am admirat, azi, din nou, spiritul de fair-play si fara indoiala, caracterul deosebit..eu admir aceste calitati, de fiecare data cand le descopar, problema e ca, ocaziile sunt parca, tot mai rare..chapeau

meeeeyyyy, con permiso, alegerea unei clinici/dr o face fiecare free, ca doar nu sta nimeni cu pistolul la tampla si zice choose me alegerea se pp ca e una bine gandita, indelung analizata, cu pro si contra puse in balanta, luata in conditii de sanatate mintala, functie de criterii personale variate..cel putin asta e premisa de la care plec eu..in consecinta, decizia, buna/rea, ti-o asumi, right?
hai atunci, sa ne pastram demnitatea, sa apreciem actul medical si sa renuntam la referiri penibile despre halate/fustite/papucei/camasute si sa demontam mitul ca romanul e cusurgiu si strans la punga, dar, in schimb, pretentiile sunt mereu, royale

parerea cf careia, cineva trebuie consolat ca nu-si permite un fiv in strainatate, mi se pare cel putin comica, atata timp cat un fiv in Ro, de regula, are pret premium, in conditii de calitate a serviciilor, low cost (de regula, nu vreau sa generalizez)..
la Tutunaru, un fiv e mai mult decat unul in Austria; la Bio, pretul e aproape dublu fata de HU; idem Dacia, Gynera, Polisano, Columna (exceptie Cluj, unde totul e la faza de experiment, Giulesti si fiv-ul subventionat)
asa ca hai, sa nu ne furam singuri caciula



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sabi, pe tine, oricum, m-am nervozat cel mai tare
pai, soro, io tot la PK facui fiv-ul, dap, la ala fixistu', la care-i tot scrii mail-uri si-l recomanzi la prietene, iar apoi, cu orice ocazie, zbang
de ce draq m-as obosi sa scriu, intreb, odiseea completa a ultimei mele "aventuri", da capo a fine, complete recap, punandu-mi sufletelul si asa zdruncinat, pe tava..de vreme ce tot nu intereseaza pe nimeni ce zice/face/crede/stie/recomanda/decide dr.K?? just for fun and PK trash-ing?? mi se pare aiurea sa plictisesc cu povesti, cand nimeni nu prezinta interes..in consecinta, cedez spot-ul celor, care, au facut procedura, cu un doc mai interesant..cel putin, pana pica, la randul lui, in dizgratie generala


to be continued..

Mergi la inceput