Gravidute cu tromobofilie -cap 19-

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Me Alex si eu fac parte din categoria celor care au luat inca de la inceput clexane 0,2 cu thromboass de 100 mg zilnic.
Parerile si la mine au fost impartite..U zicea sa iau thromboass 100+Clexane 0,2, hematologul din oras insista ca nu e buna asocierea lor, ginecoloaga era de acord, dar insista ca macar cat e sarcina mica si e pericol de hemoragii sa merg pe 0,2..nu cumva sa cresc la 0,4 daca iau si aspenter.
In concluzie, la 10 sapt si 4 zile am trecut abia la clexane de 0,4 si am redus la thromboass de 75...Multumesc lui Dumnezeu suntem in 15 saptamani si ma simt parca si mai bine..s-au redus durerile de burtica.
Ce vreau sa zic..ginecoloaga mea inca ramane la parerea ca e posibil ca cel mai important in aceasta perioada sa fi fost de fapt repausul...eu sunt in medical de la 4 spatmani si am stat cat mai linistita.

Succes in continuare!

15+
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,4/zi; Thrombo Ass de 75 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Elevit - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, acid folic, arefam 200 mg-3/ zi, nospa 3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Donez 13 doze crinone care exp in iunie 2012.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Buna fetelor. Fac un raport scurt al controlului de astazi. Testul non stres a fost perfect. Am mai pierdut 2 zile, avem acum 5 zile retard. Totusi bebe a crescut cu aproape 200g, avem 3150g. Fluxul pe ombilicala a mai scazut un pic, acum e 0,50. Ramanem la caldurica inca o saptamana cel putin. Miercuri merg din nou pentru testul non stres.
Medicul ar programa o cezariana pe 24 mai... noi insistam sa ramanem 2 in 1 daca e totul ok pana la termenul de pe 31 mai.
Bebe nu coboara inca desi are pozitia corecta cu capul in jos. Am inteles ca baietii sunt mai mamoshi si ar veni mai tarzior pe lume...


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 37+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Musette, vestile tale sunt f bune! Sa stii ca mie gineco mi-a spus ca masuratorile sunt relative..pt ca bbeii sunt destul de mari ca sa mai poata fi masurati cu exactitate. 3150 gr e super, iar daca TNS e bun inseamna ca el se hraneste bine si nu da semne ca ar trebui scos!

Si noi vom hotari pe 17 la control daca mai stam 2 in 1 sau daca ne pregatim de marea intalnire!



38+ cu Rares-Iustin
AMR ...vreo saptamana !

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:


Fetelor, revin si eu la voi cu o intrebare: fac tratament cu aspenter 1/2 zile si totusi mi-a iesit INR-ul 0.78. Limitele ar fi 0.86-1.08.
La persoanele care fac tratament cu anticagulant lim sunt: 2.0-3.5.
Fluxurile pe artere au iesit bune... dar sunt un pic ingrijorata.
Sunt insarcinata in 35 de saptamani. Credeti ca e vreo problema cu valoarea asta? \Dr mea nu mi-a zis nimic, eu n-am fost pe faza sa o intreb ptr ca de abia primisem analizele si nu observasem valoarea.
Multumesc mult de rasp!

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Musette, mai ai doar cateva zile, ce repede a trecut, desi ai trecut prin atatea...acum, asteptam anuntul din moment in moment...tinem pumnii sa iasa totul asa cum ati planificat si sa fie o nastere usoara!
Stefulici, nu ma pricep la sarcini mari, dar eu as vorbi cu ginecologul si as merge la Fundeni sa intreb (cred ca ar fi mai bine decat sa suni). In rest, la ecografie e OK bebe, e in grafic cu cresterea?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Musette, mai ai doar cateva zile, ce repede a trecut, desi ai trecut prin atatea...acum, asteptam anuntul din moment in moment...tinem pumnii sa iasa totul asa cum ati planificat si sa fie o nastere usoara!
Stefulici, nu ma pricep la sarcini mari, dar eu as vorbi cu ginecologul si as merge la Fundeni sa intreb (cred ca ar fi mai bine decat sa suni). In rest, la ecografie e OK bebe, e in grafic cu cresterea?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)


In rest e totul in grafic... special ca sa nu ma bage pe heparina, dr mea mi-a repetat eco cu dopler. Ea s-a uitat pe analize, insa nu a zis nimic de val asta a inr-ului.

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Asta e bine, Stefulici, sa vedem ce mai spun si alte fete.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor..am gasit pe prima pagina o lista cu alimente coagulante bogate in vit K; pe care ar trebui sa o evitam cele cu trombofilie..vroiam sa va intreb daca voi ati respectat-o? e serioasa treaba? faza cu spanacul, cu mazarea, varza (acolo scrie doar varza de bruxelles) etc... chiar nu ar trebui sa mai mananc spanac? Ieri de ex.am mancat o salata de varza..si ma simteam vinovata,desi era asa buna si fresh!

12+
2 mutatii MTHFR heterozigote: C677T si A1298C
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 1 NO SPA pe zi Utrogestan ovule:400 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Albinutzo te asteptam joi cu noutati.
Alex nu stiu daca asteptam chiar din moment in moment. Colul e inca inchis si are 2,5 cm, iar bebe nu a coborat inca, deci... Mi-e ca depasim termenul si ajungem tot la ceza ca al meu medic se facea ca ploua cand l-am intrebat de declansarea nasteri medicamentos si zicea senin, pai facem ceza joi, pe 24 mai ca tot implinesti 39s... Insista sotul maine, poate, poate. Oricum, pana la 40s nu ma taie nimeni, clar?!
mami, eu am respectat cat de cat lista. Saptamana asta m-am infipt in niste suc de rosii si am baut 750 ml/zi trei zile la rand, dar am promis ca ma opresc acum. Salata verde am mai mancat dar nu in cantitati industriale. Eu cred ca e serioasa lista daca mananci f mult un tip de aliment.

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 37+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput