Gravidute cu tromobofilie -cap 19-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

albinutzo, e nastere programata? Nasti chiar de Sfintii Imparati Constantin si Elena? Sa fie intr-un ceas bun.
Ai emotii ceva? Ce ai stabilit cu medicul referitor la nastere?

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 37+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Multumesc mult, Albinuta! E o idee foarte buna, o sa ma interesez despre tromboelastograma. Cand am avut hemoragia, am eliminat bucati mari de cheaguri, care banuiesc ca veneau de la hematom.
le:
- ai avut vreodata alte simptome care sa duca la ideea de fragilitate capilara (in sarcina sau in afara sarcinii)?
- am citit ce scriai in martie despre tromboelastograma, ca ai cumparat kit-ul si ai facut analiza la Fundeni. De unde se cumpara kit-ul, se gaseste la farmacie?

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veselina87 spune:

Buna fetelor, ma inscriu si eu pe forumul vostru. Si eu sunt cu trombofilie.
Acum sunt insarcinata in saptamana 17, si fac tratament cu
Cetebe 500 mg, Magneziu, Acid folic 5mg, Aspenter 1zi da 1 zi nu, Clexane 0,6 - 1/zi.
Tratamentul mi l-a prescris Dl. Dr. Badiu, nu am fost la Uscatescu.

Mutatiile pe care le am sunt:
Mutatia 677 MTHFR heterozigota
Mutatia 1298 MTHFT heterozigota
Mutatia -675 4G in gena PAI I heterozigota
Mutatia -844G in gena PAI I heterozigota.

Nu stiu cum at facut sa apare toate astea jos ca o semnatura, tratamentul si mutatiile. Poate cineva sa-mi explice?

Sper sa avem toate sarcini sanatoase pana la capat!

Eu nu am avut avorturi spontane pana acum, dar am fost operata anul trecut cu ERAD si Laparoscopie si la 2 luni dupa Laparo am ramas gravida pe cale naturala. Am inceput si tratamentul de la inceputul sarcinii. Inainte luam doar aspenter si mai demult detralex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

veselina, felicitari pentru bebe si sarcina usoara iti urez. Instructiunile pentru semnatura erau pe prima pagina. Uite, iti dau copy/paste si vezi daca te descurci:
Copiati (ctrl C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 37+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Veselina, bine ai venit! Sa ai o sarcina usoara!
Ca sa iti faci semnatura:
In bara de sus, pe pagina in care citesti pe forum, ai mai multe optiuni, printre care si Contul meu (scris cu rosu), apesi si iti apar mai multe optiuni dintre care alegi Profil personal. Din pagina care se deschide apesi pe Editeaza, introduci userul si parola, ti se deschide profilul si ai mai multe rubrici. La final gasesti Optiuni profil, unde ai rubrica de semnatura. Acolo iti copiezi mutatiile, poti modifica fontul, culoarea, vezi tu.

Cum ai ajuns sa iei Detralex, in urma caror analize? Foarte interesant ca ti-a recomandat dr. Badiu anticoagulant, stiu ca este un dr. bun. Cand a stabilit doza de 0.6 la Clexane, a tinut cont doar de mutatii sau si de greutate? Ai facut de la inceput 0.6? Imi poti spune, te rog, cate kg aveai la inceputul sarcinii?
Imi cer scuze ca te-am bombardat cu intrebari, incerc sa imi raspund la dilemele mele prin recomandarile altor medici...

La dr. Voican am fost inainte sa imi fac analizele de mutatii, eram trimisa de o fosta colega de-a ei care a spus ca nu se pricepe de loc la trombofilie. Mi-a trimis la dr. Voican pentru ca isi facea doctoratul pe trombofilia in sarcina. A incercat sa ma convinga ca nu e musai sa am trombo (atunci pierdusem 2 sarcini), ca pot fi si alte cauze, pana la urma mi-a recomandat sa fac analizele pentru sindromul antifosfolipidic, Factorul II, Factorul V Leiden si atat. Mi-a vorbit mult despre reactiile adverse ale Clexanului.
Mi se pare OK daca stau acum si ma gandesc, diferenta era ca mie mi se pusese pata pe trombofilie (era si cea mai simpla cauza, in sensul ca puteam face analizele de capul meu, nu trebuia sa ma rog de un doctor sa imi recomande analize sau interventii), iar ea incerca sa ma lamureasca de faptul ca pot fi si alte cauze, doar ca nu imi spunea care sunt.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veselina87 spune:

Musette_1982 si MeAlex - Va multumesc pentru explicatii.. sper ca m-am descurcat cu semnatura..daca nu voi mai incerca. Si Bine V-am gasit! :)

MeAlex - - Eu am facut tromboflebita in 2008. Mi s-a umflat piciorul si cand am ajuns la spital s-a constatat ca am tromboflebita. Atunci luasem Sintrom dupa recomandarea unui doctor, dar am facut hemoragie grava din cauza acestui Sintrom si de atunci am mers la alt medic care mi-a recomandat Aspenter si Detralex.
Cand m-am hotarat ca vreau un copil de la inceput am mers la Dl.Dr. Badiu si sunt foarte multumita pana acum , pentru ca s-a ocupat de mine si merg la dansul de 2 ani de zile. El m-a pus sa-mi fac analize pentru cauza trombofiliei si toate analize necesare inainte sa raman gravida.
Doza Clexanului s-a stabilit si in functie de greutate. Eu am avut 78 kg la inceputul sarcinii (mentionez ca sunt si inalta - 175 cm), si domnul doctor a zis ca s-ar putea sa marim doza cu cat inaintez in sarcina. Nu stiu daca depinde si de greutate sau si de cum se dezvolta copilul. La ultima ecografie copilul era si cu 4 zile mai mare :)

MeAlex - tu esti graviduta acum? si cate saptamani ai?




<hr noshade size="1" />[ font=Tahoma][ size=1][ teal]
Mutatiile MTHFR - 677, 1298 heterozigota
Mutatiile PAI 675 4G, -844G
heterozigota
Tratament: Cetebe 500 mg, Aspenter 1zi-da/1zi-nu, Magneziu, Acid folic 5mg, Clexane 0,6/1 zi[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

+ 17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veselina87 spune:

Musette_1982 - tu mai ai putin si vei naste :) Te-ai decis daca sa nasti pe cale naturala sau cezariana? In ce spital te-ai hotarat sa nasti?
Pot sa te intreb si ce doza de clexane ai luat pe toata perioada sarcinii? s-a schimbat doza? Multumesc.


Mutatiile MTHFR - 677, 1298 heterozigota
Mutatiile PAI 675 4G, -844G
heterozigota
Tratament: Cetebe 500 mg, Aspenter 1zi-da/1zi-nu, Magneziu, Acid folic 5mg, Clexane 0,6/1 zi

in 17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Musette am intrat pe forumul MTHFR de pe yahoo si m am inscris, iar acum primesc mailuri cu mesajele postate.

http://health.dir.groups.yahoo.com/group/MTHFRPG/


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Musette_1982 dc doresti pot copia pasaje din mailuri dar sunt in engleza.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

anabel, ne descurcam toate destul de bine, care am mai citit protocoale din afara. Posteaza aici ce consideri interesant ca si pe alte fete le poate ajuta.

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 37+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput