Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corrinna spune:

Guguluff, imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Dar vreau sa iti spun ca eu am niste prieteni care si-au facut viza de flotant ca sa poata inscrie copilul la scoala 17 (Pia Bratianu), pe care, evident, ei o considera foarte buna. Si aveau si posibilitatea de a-l inscrie la scoala 11. Dar au optat pentru scoala 17, pentru ca au auzit lucruri foarte bune despre ea si despre invatatoare (si au studiat serios problema). Eu nu stau in zona, deci nu-ti pot da prea multe detalii, dar m-am gandit ca poate te intereseaza o parerea (indirecta) pozitiva despre aceasta scoala.
O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Nu ma ajuta cu nimic listele de pe site. Acum doua saptamani, la avizierul liceului era trecuta strada, ieri nu mai era, apartinea de alta scoala... Banuiesc ca s-a schimbat de la minister, nu ca era o eroare a lor. Ideea e ca isi bat joc de noi toti sau in mod aleator, de unii, dupa bunul lor plac.

Corina
, scuze nu am vazut mesajul tau. Multumesc mult ca ai scris, sper sa fie bine. Poti cumva afla numele invatatoarei la care isi vor inscrie prietenii tai, copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrinna spune:

Buna. Nu s-au hotarat la o anumita invatatoare, urmand sa se duca sa mai vorbeasca cu directoarea dupa ce se va sti exact care invatatoare anume vor prelua clasa I. Dar stiu ca s-au informat mult si ca sunt multumiti de cele aflate despre aceasta scoala. Ei nu s-au dus dupa o anumita invatatoare, ci le-a placut scoala (mai putin ca este, din cate inteleg, inca in renovare), le-au placut rezultatele copiilor, au primit pareri foarte bune despre scoala etc. Sper sa fie de folos si te ajute sa te calmezi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Astazi am descoperit acest subiect si chiar retin Guguluff cum povesteai ca ai fost la ziua portilor deschise, te-ai interesat de invatatoare, erai atat de informata despre aceasta scoala si sunt sigura ca erai arondata si aceeasi arondare aparea si pe ismb. Deci ieri au facut modificarea? Incredibil, sa lase pe siteul oficial data de 19 februarie si sa modifice "neoficial" oricand vor ei. Cu siguranta mai sunt si alti parinti afectati de aceste "jocuri de culise"...ca doar nu sta nimeni sa verifice in fiecare dimineata unde e arondat
Sa spunem ca totusi esti un caz fericit, te-au mutat abuziv la o scoala buna (poate la cererea unor vecini de pe strada, cu dare de mana ), dar sunt situatii in care rearondarea se face catre o scoala mult mai slaba.
Am si eu copii si va spun sincer, tot vazand astfel de abuzuri zilnic, ale celor care in loc sa isi faca treaba corect sunt preocupati sa mai ia o spaga, sa mai "rezolve o cunostinta", imi dau seama ca le fac o mare defavoare copiilor mei acceptand sa ii cresc intr-un mediu atat de corupt. Se vor lovi ca si noi, parintii de aceeasi mentalitate, vor suferi ca si noi ca sunt dati la o parte pe criteriul pile, relatii etc.
Guguluff eu sunt genul foarte bataios si nu as lasa lucrurile asa, acum tu te gandesti daca merita agitatia (mers la inspectorat, cerut explicatii etc.) sau esti ok cu scoala la care mai nou te-ai trezit arondata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Nu mai stiu ce sa cred, dar oricum e prea tarziu si ne-am saturat de interventii. Normal ca putem sa facem scandal sau putem sa ne rugam de o cunostinta sa ne ia in comodat in zona care apartine de Jean, dar ne e sila. Sila de sistem si de dat, de milogit, de batjocura. Cum am mai zis, pe vremea mea am facut tot acolo si ai mei chiar nu-si permiteau sa impinga, fiind bugetari. Am fost in clasa cu progenituri de somitati, mama mea ducea un ness, ei dadeau cadou bijuterii... Am fost marginalizata si chiar nu vroiam sa o dau acolo, sa nu treaca prin ce am trecut eu. Dar cand toti iti zic ca esti beat, te duci si te culci, de aceea m-am resemnat si am acceptat arondarea de Jean. Ca apoi sa nu mai apartinem acolo, probabil e cum a zis si Grigutza, cutarescu a zis ca strada lui trebuie sa intre la Jean si au scos alte strazi, ca sa fie bine... bine pentru cine trebuie. Clar cineva infipt sus, ca la un anumit moment dat nici banii nu sunt destui, cand e vorba de interese.
Deci resemnare si de data asta, initial la Pia Bratianu speram sa o dau si nu stiu prin ce minune tot acolo ajungem. Sper ca tot raul e spre bine, mai ales ca instinctul meu imi zicea ca nu e bine la rau-famatul (dar atat de cautatul) Jean Monnet.
Sunt sigura ca in ciuda isteriei din mass-media, nebunia asta e doar in zonele cautate, la liceele vanate. Nu prea vad sa scrie persoane care stau in alte cartiere ale Bucurestiului sau in alte orase ale tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vava09 spune:

Buna ziua tuturor!
Adevarul este ca am devenit membra a acestui site din dorinta de a afla detalii despre scoli, invatatori si acest ,,an pilot".
De ieri citesc in continuu si, singura concluzie la care am ajuns,este ca nu sunt singura ,,in ceata". La fel ca multe dintre voi am analizat si vizitat scolile de interes pt noi. Locuim in Drumul Taberei si suntem arondati la scoala generala de la Liceul H. Lovinescu. Am exclus, momentan, aceasta varianta si ne-am orientat catre scoala 197. Am vizitat-o si,intr-o discutie cu personalul de acolo ni s-a spus ca trebuie sa avem domiciliul in circumscriptie. Alte informatii nu am putut afla (nr de locuri,incadrare etc)
Am vizitat si scoala 191. Aici, doamna secretara a fost extrem de amabila si ne-a explicat in detaliu sistemul. Ne-a raspuns la toate intrebarile foarte deschis si nu ne-a solicitat schimbarea domiciliului, in cazul in care vom decide sa revenim si sa neinscriem pe locurile ramase libere. Mi-as dori,daca aveti informatii despre scolile din Drumul Taberei sa imi dati si mie referinte. Scoala nr 197 ar fi prima mea optiune. Dar nu stim daca vor ramane locuri si, daca raman, exista aceasta conditie de domiciliu. Unde sa mergem? Ce scoala din sector ne recomandati? Multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vava, numarul de locuri e acum public pe site-ul inspectoratului pentru toate scolile.
http://ismb.edu.ro/Subpagini/pregatitoare/clasa_preg.php
Din caseta de sus alegi sectorul apoi scoala care te intereseaza si in dreptul ei e scris numarul de locuri propuse. Nu sunt cred definitive pentru ca in functie de inscrieri multe mai pot suplimenta clasele.
Apoi daca raman locuri nu mai e conditia de domiciliu, aia e in prima etapa. In urmatoarea etapa daca mai raman locuri criteriile sunt altele: certificat de handicap, copil orfan de unul sau ambii parinti, parinti care lucreaza in invatamant (astea sunt prevazute de metodologie), plus criteriile pe care le are fiecare scoala in parte si pe care trebuie sa le faca publice inainte de inceperea inscrierilor in etapa a II-a. La scoala unde vrem noi de exemplu se ia in considerare domiciliul bunicilor sau apropierea de serviciul parintilor. Or mai fi si alte criterii, oricum noi nu ne lipim de niciunul pana acum si cu toate astea astept si eu data de 20 ca sa incerc acolo. Locuri vor ramane cu siguranta pentru ca au propus un numar record de clase pe sector cu posibilitatea de crestere. Dar orice avantaj are un dezavantaj: in clasa a IV-a se trece deja la orarul de dupa amiaza, altfel nu e spatiu pentru atatea clase.
Bafta!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Despre Scoala 174 din sectorul 6(Constantin Brancusi) stiti ceva amanunte? Noi vom merge la pregatitoare din toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

Vava, 197 am inteles ca e foarte cautata si din auzite o multime de lume si-a facut flotant pentru ea. De aceea intr-adevar, s-ar putea sa nu mai ramana locuri pentru etapa a doua. Mai auzisem ca e fapt sunt aprobate dpua clase pregatitoare si nu trei, asa cum e afisat, dar nu am sunat la scoala sa imi confirme. 191 e si la noi pe locul doi in topul preferintelor, dar nu am reusit sa mergem sa o vizitam.

Noi asteptam acum sa se termine prima etapa si sa vedem cate locuri mai raman de fapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Guguluff, imi pare rau ce ai patit. Spune-mi si mie care e mai tanara, Meiza sau Cornea? Si mai buna dintre ele? Eu ma gandesc numai cand o sa il duc la scoala si il va vedea cat de mic este 1,3cm are puiul meu, ce fata o sa faca. Fug toate de copii mici, mai ales de varsta ca nu au nici 6 ani impliniti.

Mergi la inceput