Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Doamne Missipi,cum naiba s-a intamplat asta???Si ce este de facut???
Nu am ajuns la celebrul Dl T,saptamana viitoare merg...
Va povestesc,dar presimt ca vin cum am plecat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
Lalely ce sa-ti zic spor...la dr.T , eu n-am reusit sa creez o relatie cu el...bine nici eu nu m-am tinut de el , dar era o atmosfera ciudata la cabinet, statei mult si eu am avut impresia ca=l deranjez ...deci o chestie haotica si cand am iesit de acolo nu m-a luminat nimeni daca sunt bine or ba!poate am avut eu ghinion si l-am prin in vreo zi proasta sau 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna fetele!
misspii i-mi pare rau sa aud asta despre Victor :( multa sanatate va doresc, sper sa se rezolve toata treaba cu bine

Fetele eu am inceput un tratament homeopat de 2 luni si parca ma simt tot mai bine , ciclul asta a fost super, fara dureri, sangerare rosu din prima zi si m-a tinut 3 zile, apoi maro mai un pic. sa vedem mai departe cum o fi....

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua! eu nu am mai dat pe aici si nu pt ca m-am vazut cu sacii in caruta. Desi este un subiect destinat cu recadere aspirantelor, cred ca e un subiect si despre endo. Pt ca s-au strans pe prima pagina multe informatii. Eu am decis, ca aici sa mai intru cand mai am ceva de anuntat.
M-am gandit mult, ft mult daca sa va spun ceea ce ma roade...pentru ca este ceva greu de zis. Insa eu categoric as fi vrut sa stiu, daca altcineva ar fi aflat ceva important pt sanatatea mea.
Incercati sa intelegeti. Nu e cazul sa va panicati la ceea ce va voi spune. Din contra, e de speriat, nu cade deloc usor, insa poate sa ajute, sa prevenim lucruri...ffuuu! chiarm i-e greu sa va zic. Am vazut si mesajul lui Missppi SANATATE PUIULUI TAU!!!

deci. Nu stiu dc stiti ca cineva, un membru DC s-a dus dintre noi. Este vorba despre o mamica, Monica 70. Eu am interactionat putin cu ea, nu aici la acest subiect. Nu ca aspirante. Insa, dupa ce s-a dus, toata tragedia a fost in ceva timp, bulversanta, abia apoi mi s-a aprins un beculet. Am intrat aici, pe prima pagina, si da, Monica era una dintre noi. Trecuta la povesti de succes Monica a suferit de melanom malign. Nu stiu dc ati citit subiectul deschis chiar de ea.. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153854&whichpage=1
Cumva, mi-am adus aminte, vag, ca scrisesem de riscuri pt cele care suferim de endometrioza, cand am facut un rezumat la toate informatiile gasite pana atunci. Era acolo trecut si cancerul de piele. (nu imi vine sa cred ca am prins curaj sa va scriu! mai nainte postasem la barfesi aiureli, si apoi, am zis sa vad ce mai faceti...si m-am decis, toot am amanat, e greu)
Am cautat pe net daca exista legaruta intre melanom malign si endometrioza. Din pacate, s-a confirmat si asta. Nu stiu daca este coincidenta sau nu, in cazul Monicai, dar coincide cu ce am gasit...pun informatiile aici. Se poate preveni. Insa trebuie sa facem controale la dermatolog, si nimic amanat!!! din momentul in care se vede vreo modificare cu vreo alunita. Poate ca tre sa puneti pe prima pagina. Sunt atatea persoane care citesc, fara sa scrie.

http://www.medscape.org/viewarticle/565091

http://news.cancerconnect.com/patients-with-endometriosis-at-increased-risk-for-melanoma/

http://humrep.oxfordjournals.org/content/12/1/143.full.pdf

si aici un articol, il copiez integral...nu stiu cum sa pun link-ul(asta e vis-a vis- de ceea ce va spuneam mai sus, dar si de ceea ce spuneam in acel rezumat, cu boli autoimune si alte forme de cancer)

"Endometriosis Linked to Cancer and Other Diseases
Deborah A. Metzger, PhD, MD

If you or a close family member has endometriosis, it is vitally important that you read this. Endometriosis is a hereditary disease. It is not as simple as the color of your hair or the color of your eyes. Although the genetics is far more complex, we do know that endometriosis occurs seven times more frequently when there is a family history of the disease than if there were not.

A large study recently completed by The Endometriosis Association has provided strong evidence about something which we had long suspected but did not have sufficient data. This study showed that not only does endometriosis have a hereditary and familial tendency, certain other diseases are also more likely to occur in women and relatives of women with endometriosis. The Endometriosis Association study showed that there is an increased risk of breast cancer, ovarian cancer, and melanoma in women and in the relatives of women who have endometriosis.

Some of this is not new information - there have been studies in the past that have suggested this - but the data was never strong enough to come to any firm conclusions. This most recent study surveyed over 20,000 women.

Because many of the women with endometriosis in the study are young (teenagers, 20s and 30s), it is believed that over time they may face the same risk seen in their families and in the Swedish registry study, since most cancers are more prevalent in older age groups. In the Swedish cancer registry study, the average age of cancer diagnosis was 52. Unfortunately, the mean age of cancer diagnosis in women with endometriosis who had already been diagnosed with cancer was substantially earlier than in the general population. For instance, the average age of ovarian cancer diagnosis is 52; in this population of 4,000 North American women with endometriosis the mean age was 34. Breast cancer in the general population is most often diagnosed in middle aged and older women. In women with endometriosis, the mean age of diagnosis was only 39.

If you or a close family member has endometriosis, it is critically important that you be screened periodically for breast cancer (simply good medicine anyway) and ovarian cancer. Screening for breast cancer involves a yearly mammography beginning at age 40. If, however, you have a first degree relative (mother, sister, or daughter) who developed breast cancer younger than age 45, mammography should be started five years before the age at which that woman was diagnosed with her breast cancer. We do not, as yet, have as good a screening technique for ovarian cancer as we do for other diseases such as breast cancer and cervical cancer. Nonetheless, a recent study published in the British journal "The Lancet" did show that yearly vaginal ultrasound exams were of benefit in increasing the likelihood of early diagnosis.

The association between melanoma (the deadliest form of skin cancer) and endometriosis is less obvious. Nonetheless, there has been evidence over the years to suggest that women with endometriosis have a higher incidence of melanoma and certain pre-malignant skin conditions. This most recent study now indicates that their close relatives have an increased risk as well. The best screening for melanoma is to be evaluated periodically by a dermatologist. Therefore, if you have endometriosis, or any close relatives of a woman with
endometriosis, see a dermatologist for an initial screen. Follow-up exams would then be scheduled based upon the dermatologist's recommendation.

The studies have also shown that the families of women with endometriosis have a higher risk of non-Hodgkin's lymphoma. Several other important findings from this study include the following: the incidence of diabetes in the general population is approximately 6%. However, in the families of women with endometriosis, the incidence is 42%!

Women with endometriosis have a higher incidence of thyroid disease including an underactive thyroid (hypothyroidism), an overactive thyroid (hyperthyroidism or Graves' Disease), and Hashimoto's thyroiditis (an autoimmune disease that is very common in women).

In addition, other autoimmune diseases that are seen somewhat more frequently in women with endometriosis and in their immediate families include rheumatoid arthritis, lupus, multiple sclerosis, and Meniere’s disease.

Diseases in women with Endo or Their Families

Disease Women with Endo Their Families General Population

HYPOTHYROIDISM 7% 15% 2%

HYPERTHYROIDISM 1.5% 6% 1%

HASHIMOTO'S 2% 2% 0.01%

RHEUMATOID ARTHRITIS 2% 17% 0.8%

LUPUS 0.8% 6% 0.05%

MULTIPLE SCLEROSIS 0.6% 6% 0.1%

MENIERE'S DISEASE 0.9% 3% 0.2%



These findings are not surprising. There has been a large body of evidence accumulated over the last 10 to 15 years that endometriosis is associated with immune deficiency. Many of the diseases that are found more frequently in women with endometriosis and their immediate families are also autoimmune. Most thyroid disease is autoimmune in origin. Juvenile or Type diabetes is definitely autoimmune. Some instances of what we believe to be so-called adult onset diabetes - Type 2 - may actually be another variant of an autoimmune disease as well. My personal view is that the immune factors that play a role in allowing endometriosis to slip by the immune system are also at play when cancer cells are not addressed by immune surveillance.

What these studies are now beginning to address is the issue that Endometriosis frequently occurs in young women. By identifying such women and monitoring them carefully we may be able to prevent them from developing more serious problems later in life. The various cancers mentioned in this study - especially ovarian cancer and breast cancer - were diagnosed at a younger age in women with endometriosis than in women who are not affected.

In summary then, you can appreciate that endometriosis is a very common and very complex disease. It varies significantly in its severity, in the severity of the symptoms it produces, and its effect on the woman's health and fertility. Because of the tremendous variability of the disease, each woman or couple must be treated in an individualized fashion selecting those therapies that appear to have the best chance of success.

REFERENCES:

Brinton, L.A. et al. (1996). "Cancer risk after a hospital discharge diagnosis of endometriosis." American Journal of Obstetrics and Gynecology, Vol. 176, No. 3, pp. 572-579.

Cummings, A.M. et al. (1996). "Promotion of Endometriosis by 2,3,7,8-Tetrachlorodibenzo-p-dioxin in Rats and Mice: Time--Dose Dependence and Species Comparison.” Toxicology and Applied Pharmacology, Vol. 138, pp. 131-139.

Henriksen, Gary L. et al. (1997). "Serum Dioxin and Diabetes mellitus in veterans of
Operation Ranch Hand.” Epidemiology, Vol. 8, No. 3 pp. 252-258.

Hornstein, M.D. et al. (1997). "Association between endometriosis, dysplastic nevi and history of melanoma in women of reproductive age." Human Reproduction, Vol 12, pp.143-145.

Osteen, K.G. et al. (1996). "Dioxin (TCDD) can block the protective effect of progesterone in nude mouse model of experimental endometriosis." Presented at the American Society for Reproductive Medicine Annual Meeting.

Rier, S.E. et al. (1993). "Endometriosis in Rhesus Monkeys (Macaca Mulatta) Following Chronic Exposure to 2,3,7,8, -Tetrachlorodibenzo-p-dioxin.” Fundamental and Applied Toxicology, Vol. 21, pp. 433-441.


Rier, S.E. et al. (1995). "Immunoresponsiveness in Endometriosis: Implications of
Estrogenic Toxicants.” Environmental Health Perspectives, 103 (Suppl 7), pp. 151-156.



GLOSSARY:

Autoimmune disease: A condition in which immune cells mistakenly see the body's
own tissues or cells as foreign and attack them, resulting in inflammation and autoimmune diseases such as rheumatoid arthritis and lupus.

Hashimoto's thyroiditis: An autoimmune thyroid disorder characterized by production of antibodies against the thyroid.

Hyperthyroidism (or overactive thyroid): A condition in which the thyroid gland produces too much of the thyroid hormone.

Hypothyroid (or underactive thyroid): A condition in which the thyroid gland produces too little of the thyroid hormone.

Lupus: An inflammatory disease, generally occurring in young women, that causes deterioration of the connective tissues and may attack soft internal organs as well as bones and muscle. Symptoms vary widely but may include fever, rash, abdominal pain, weakness, fatigue, and pain in joints and muscles.

Meniere's Disease: A sometimes disabling disorder of the ear, causing hearing loss, dizziness, and ringing in the ear (tinnitus).

Multiple sclerosis: A chronic, often disabling disease attacking the nervous system. Symptoms include: numbness of limbs, slurred speech, muscle weakness, unusual fatigue, etc.

Non-Hodgkin's Lymphoma: Cancer affecting the lymph tissue; mainly found in patients over 50 who are immunosuppressed.

Rheumatoid arthritis: A chronic disease characterized by inflammation, stiffness, and often, deformity of joints."

l-am gasit pe acest site: http://www.harmonywomenshealth.com/

btw: se pare ca am facut lupus. Insa va trebui sa mai fac un test repetat, cert e ca primul test reconfirmat de cel de-al doilea lab., indica faptul ca as avea o boala autoimuna. Stiu ca endo este suspecta de a fi autoimuna. Insa nu stiu dc e vb despre asta. Pt lupus, am fost trimisa de dermato, ca sa ma testez.

Intelegeti, stiu ca sperie, dar se poate preveni, cu un simplu control anual la dermato. IN SUA s=a propus, nu stiu dc au reusit, sa le faca gratuit femeilor cu endometrioza acest control anual.

Va pup! si va rog sa ma iertati ca vin cu astfel de mesaje...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:



lucialu desi stiam cam toate astea, le-ai pus intr-o lumina care m-a cutremurat
chiar si legatura cu Monica


nu puteam avea un mai bun imbold sa merg mai repede sa fac laparo
mii de multumiri

LE : si ai dreptate
si eu ma numar printre cele care citesc dar nu scriu
ar trebui puse pe prima pagina




Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

saluatre fetelor,
lucia stiam ca nu poti sta departe...de unele forme de cancer asociate cu endo stiam, insa de melanom chiar nu...oricum saptamana asta vroiam sa merg la dermato , de cand am auzit cu monica(pe care n-am cunoscut-o si nici n-am vb cu ea)insa m-a cutremurat povestea ei..si eu am niste alunite cam ciudatele si cred ca saptamana viitoare tot bag un consul dermato, iar la control la sani am mers anu trecut, tre sa repet...eu am prb cu sanii de la 19 ani si anu trecut mi-a descoperit chistulete de 5 si 6 mm , insa dr mi-a zis ca fiecare femeie face de la dereglari hormonale (in special si de la stress in particular), iar tratament a zis ca nu e nevoie, doar sa revin la control (daca vreau sau daca se modifica ceva)...faza e ca nu ma dureau deloc , doar am citi eu despre boala paget si dupa vreo saptamana mi-au parut niste punctulete pe mamelon si m-am crizat...eu merg la centrul renasterea si acolo sunt oncologi care te consulta si care fac si eco, iar banutii se duc intr-un fond in care se fac consulatatii gratuite pt femeile deja diagnosticate.
oricum endo e ciudata , rau , am citi intr-o carte de medicina interna din state(nu mai tin minte la cine am vazut pasajul si nici cartea cum se numea, era un manual de medicina)ca endo poate avea momente in care din benigna se transforma in maligna ...si atunci e naspa... dar o sa mai caut cartea...
Iar revenind la lucruri mai omenesti(ca boala asta mis e pare cam extraterestra)PT FETELE MAMICI: daca voi credeti ca aici sunt doar aspirante, rusinica la un moment dat era cam singura care mai aspiram si asa singura nu e sanatos sa vb(ma rog scri)....asa ca daca bebeiii va mai lasa sa respirati asteptam sa ne povestiti, sa mai vb si noi ca babele cu aceleasi suferinte...
va puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna dimineata!

Ani, multumesc si eu pt ca nu m-ai tinut de rau cu mesajul meu...Bafta la laparo! Imi pare bine ca mi-ai confirmat ca sunt persoane care intra, chiar dc tac. Na, fiecare stie cum se simte mai confortabil.

Didisor, nu am mai scris, poate pe tine si pe alte fete nu va deranjeaza, dar stiu eu, cum cad pe aici, caci stiu, am fost si eu aspiranta, sunt fete(vorbesc in genere, citeam cam tot de la aspirante:P), carora le facea rau si sa vada gravidute, ori sa fie intrebate, ele pe cand? Imi pare rau ca te-ai simtit singura, eu mai intram din cand in cand sa vad cum sunteti, dar nu am mai scris. Speram sa fiti un grup inchegat, asa cum si eu am gasit aici fete de suflet.
Cu sanii, eu ti-am mai spus. Este acel preparat homeopat in farmacii: MAstodynon, destinat in primul rand pt problemele pe care le-ai descris tu. Si eu am luat si a fost bine. Dl dr T mi-a recomandat intaia oara.
Despre endometrioza, asa ziceam si eu, mai ales ca nu se cunosc cauzele, dar trecand peste, daca pui cap la cap faptul ca este vorba despre o disfunctie hormonala ingemanata cu o disfunctie imunitara, nici nu e de mirare ca dam in alte balarii, cu timpul. Daca exista leac,era alta poveste. Insa asa, un corp care nu mai functioneaza corect, pe durata lunga de timp, e ca o masina, se mai strica si altele dc nu se repara de la inceput si sa tot grijesti la el. Si hormonii astia sunt tare pacatosi Am fost la un masaj medicinal, nu dau detalii, idee e ca dupa ce mi-au fost presate niste puncte anume de pe corp, fiind la cateva zile dupa menstruatie, aproape o saptamana mai exact, am inceput sa elimin niste sange vechi in susu, iar dimineata s-a dus si un cheag imens, tot asa, maro inchis. Am de gand sa merg in continuare. Sa vedem ce se mai intampla. Dupa sarcina m-am ales si cu niste dureri infernale de spate, asa ca mi-ar prinde bine.
Inca o treaba, eu tot intuiam, dar nu puteam sa pun exact degetul, ca exista o legatura si cu simptomele date de PCOS. Eu aveam. Retentia hidrica, pufosenia, chistele, anovulatiile...toate duceau acolo. In articolul postat de mine, ieri, scrie despre endo si diabetul de tip 2, si stiti ca fetele cu PCOS iau metmorfin,in special pt ca sa piarda din greutate. Ideea e ca nu stiu dc metmorfin ar trebui, dar cine are kile in plus si vrea bebe, ar trebui sa lucreze la o dieta ca pt diabeticii de tip 2, si neaparat sa slabeasca(nu uitati ca si eu am slabit mult inainte sa raman gravi). Si detoxifiere la greu! sauna, miscare, atentie la carbohidrati, sunt retete bune in cazul nostru pt o stare bine si chiar si pt obtinerea unei sarcini.
VAd ca Ellyshor a dechis subiectul. Poate intra pe aici si pune ea pe prima pagina, daca nu, cand se deschide urmatorul subiect, cine il va deschide sa puna si articololele sau pagina la ce am vorbit noi aici.

Va pupicesc! si va doresc din toata inima sa fiti BINE, cu copii sanatosi, iar fetelor aspirante, sa vada dublu pe teste!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare lucia , nu ziceam ca sunt singura...insa am ramas singura fara bebe si nu ma deranjeaza deloc ca intra gravidutele sau mamicile...crede-ma am 3 finuti una o botez duminica si mai si cunun ....deci chiar nu ma deranjeaza, mi-au trecut fazele nu ma mai misca copii si burticile...e chiar ciudat, eu am o stare de ceva timp in cera nu prea imi mai doresc copii. asta e starea mea acum , nu ma ascund si nu ma frustez de obicei , asta simt.
mastodinon , voi lua cu siguranta pt ca mama l-a luat si a fost ok, insa cu kg in plus sunt in dilema, m-am apucat de exrecitii si un fel de dieta, mananc doar salate si peste sau salate cu painica graham in zilele de post...exercitii fac dupa un cd de-a lui carmen bruma(atat cat pot) si sincer de o saptaman am mai bagat un kg in plus...ma uitam sa vad daca sunt in apropiere de mentra(ca de la un timp incoace nu mai stiu in ce zi sunt)si zunt in z 18, deci mai e ceva , apoi aseara am avut niste dureri de burta am crezut ca-mi vine...
am avut si o perioada stresanta cu botezul , stat cu copii mai mari ai finei, in alte zile mers la cumparaturi...insa kg jos ioc
despre pocs , chiar nu stiu ce sa zic , n-am avut la nici o eco inmagine de asa ceva, iar cand m-am ingrast n-am cunoscut si alte simptome gen pilozitate excesiva ...
dar sunt sigura ca slabitul ajuta la cele cu kg in plus ca mine, mie in urma unei slabiri de vreo 7 kg in primavatra a disparut un chist endo de 4 cm...bine atunci am slabit tot de stress ca mancam normal(insa doar vegetal ca era post)
iar despre afectiuni cu tiroida, sunt sigura ca am ceva, mamma are basedow(hipertiroidism) si o tipa endocrinolog mi-a zis in primavara ca imi cam lucesc ochii si nu ca sa-mi laude frumusetea...in hiper imi lucesc ochii , faci tahicardii, ai senzatia de nod in gat la stress...ce sa mai ma astept la orice
insa m-am saturat de luat pastile , am facut si eu o pauza din ianuarie pana acum (ca m-am apucat de false unicorn si am dhea in frigider, dar mi-e frica sa iau inca)
scuze de romanul scris , va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Didi, ce figura esti! sa ma vezi pe mine cata sunt!am neste kileeee! dar, in curand ma var la slabit, ca am in sfarsit si eu verde de la buburuza am inteles la ce te refereai cu singuratatea. Sper ca nu ti se trage nedoritul de la baby sittingGlumesc:P Partea cu kilele nejustificate, tot de la acumularea de toxine se trage, in paralel cu dezechilibrul hormonal. Mananaca bine, nu doar verdeata si peste cu dulciurile si faina e problema. Si apa cat scrie la carte ar trebui sa bem. Ups!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Salut,multumesc de medaje.

nici nu mai stiu ce sa zic...numai vesti rele,rele.azi am afltat ca o clienta a murit de cancer de col,era putin mai mare ca mine.sunt socata,oricum nu sunt in stare sa mai articulez ceva.

Parerea mea este ca trebuie sa scriem daca aflam ceva- chiar daca nu sunt lucruri OK.nu cred ca un mesaj mai putin pozitiv te face sa gandesti mai putin pozitiv ci dimpotriva te face sa lupti sau daca poti sa previi.
dupa ce m-am operat mai multe cunoscute s-au dus la ginecolog ,chiar si una din angajate si la inceput mi s-a parut ciudat dar apoi m-am bucurat ,macar sa prevenim si sa mergem in mai multe locuri.

Pana la urma ce s-a intamplat cu Monica ,scuze dar nu prea pot sa mai citesc ,nu mai am stare .
Eu am simtit ca sunteti alaturi de mine si chiar daca nu avea legatura cu subiectul v-am scris si am primit intotdeauna un umar.
va multumesc.
va pup pe toate si ...sper .

Mergi la inceput