diurna - delegatie vs. zi de lucru

diurna - delegatie vs. zi de lucru | Autor: canaiulia

Link direct la acest mesaj

Puteti va rog sa ma ajutati cu o nelamurire.
Daca atunci cand in delegatie se circula cu avionul - ora inceperii/terminarii pt.calcularea diurnei este cea a decolarii/aterizarii avionului.
Daca avionul aterizeaza la intoarcerea din delegatie la ora 13:00 (si primesti conform calculelor pt.ziua intoarcerii jumatate de diurna), mai esti obligat sa te prezinti la servici, daca orarul de munca normal este de la 9:00 la 17:30?
Intrebarea mea este: daca primesti diurna pt.ziua respectiva, mai ai voie sa te pontezi?
Cum e considerat conform legii, aceasta situatie?
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iti spun ce stiu eu despre diurna pentru deplasari pe teritoriul romaniei :

diurna este pentru acoperirea cheltuielilor de cazare, masa si transport. legislatia prevede o valoare minima a diurnei/zi (13 lei/zi), companiile private pot stabili cuantumul diurnei, peste valoarea minima impusa de lege.

pentru a beneficia de diurna integrala pentru masa (MD, P, C) este necesar sa existe minim 12 ore intre ora plecarii si ora sosirii in localitatea de domiciliu. daca durata deplasarii este mai mica de 12 ore, se acorda diurna pentru masa, insa partiala, proportionala cu durata deplasarii. daca primesti diurna fractionata pentru masa, inseamna ca nu ai fost toata ziua in delegatie, deci te poti prezenta la birou in intervalul orar ramas liber inainte/dupa delegatie. asta in teorie .
daca primesti diurna pentru masa (partiala sau integrala), nu mai primesti tichet de masa pentru ziua respectiva. nu stiu cum se ponteaza la voi, la mine exista elemente de pontaj distincte, pentru delegatii interne si externe, pentru participarea la cursuri de instruire/formare profesionala (cu sau fara acordare diurna pentru masa). deci sunt pontati si colegii plecati in delegatie/la cursuri, pentru a justifica absenta lor din unitate. salariul pentru ziua respectiva se plateste oricum.

nu stiu cum e cu delegatiile in afara tarii, poate ne ajuta marius sau altcineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

daca ai un sef mai catolic decat papa, da, te intorci si pontezi (inteleg ca esti in Bucuresti sau alt oras cu aeroport pt ca altfel trebuie sa iei in calcul si durata deplasarii de la Otopeni in alt oras si delegatia ar fi pana la 15, 16 etc.)

teoretic de la 13 pana la 14:30 pontezi travel time si de la 14:30 la 17:30 pontezi activitate productiva (3 ore ce faci tu acolo).

dar eu n-am fost niciodata atat de "catolica" sa stau sa corelez avioanele cu pontajele, asta e micromanagement pe care nu-l faci decat daca mori de plictiseala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

dar nu cumva ai plecat mai devreme de ora 9?
atunci alea ar fi ore suplimentare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canaiulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

dar nu cumva ai plecat mai devreme de ora 9?
atunci alea ar fi ore suplimentare




delegatia a fost de luni dimineata ora de plecare a avionului 6:00(a.m.) iar ora de intoarcere a fost vineri ora 13:00(p.m.).
curiozitatea mea este daca eram obligata sa ma intorc la servici direct de la aeroport pentru a-mi termina asa zisa "ziua de lucru" pana la 17:30. Iar acele ore fiind de la 14:00 la 17:30 sunt considerate ore de lucru normale, sau ore suplimentare?
Mentionez ca a trebuit sa merg cu bagajul direct la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canaiulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

iti spun ce stiu eu despre diurna pentru deplasari pe teritoriul romaniei :

diurna este pentru acoperirea cheltuielilor de cazare, masa si transport. legislatia prevede o valoare minima a diurnei/zi (13 lei/zi), companiile private pot stabili cuantumul diurnei, peste valoarea minima impusa de lege.

pentru a beneficia de diurna integrala pentru masa (MD, P, C) este necesar sa existe minim 12 ore intre ora plecarii si ora sosirii in localitatea de domiciliu. daca durata deplasarii este mai mica de 12 ore, se acorda diurna pentru masa, insa partiala, proportionala cu durata deplasarii. daca primesti diurna fractionata pentru masa, inseamna ca nu ai fost toata ziua in delegatie, deci te poti prezenta la birou in intervalul orar ramas liber inainte/dupa delegatie. asta in teorie .
daca primesti diurna pentru masa (partiala sau integrala), nu mai primesti tichet de masa pentru ziua respectiva. nu stiu cum se ponteaza la voi, la mine exista elemente de pontaj distincte, pentru delegatii interne si externe, pentru participarea la cursuri de instruire/formare profesionala (cu sau fara acordare diurna pentru masa). deci sunt pontati si colegii plecati in delegatie/la cursuri, pentru a justifica absenta lor din unitate. salariul pentru ziua respectiva se plateste oricum.

nu stiu cum e cu delegatiile in afara tarii, poate ne ajuta marius sau altcineva...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Asta e problema. Asa zisa TEORIE, exista undeva scris, mentionat acest lucru? Vreo lege, vreo hotarare de guvern, etc, unde scrie ca trebuie sa-ti completezi orele de delegatie, cu ore de lucru?
Multumesc pt.raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Da, teoretic trebuia sa te intorci la serviciu pana la 17 30.
Puteai sa nu te intorci daca anuntai ca vrei o invoire. Angajatorul este responsabil de ceea ce se intampla cu tine in intervalul in care esti in timpul orelor de program. De obicei in asemenea situatii angajatii anunta ca se duc direct acasa si sefii normali la cap ii lasa sa plece acasa si eventual recupereaza alea 3 ore in alta zi.

Dar in orice situatie trebuia sa anunti ce faci.

De ex la noi in conta trebuie sa bagi declaratia de expenses plus boarding pass-urile si conform orelor de zbor se calculeaza diurna, conform legii. Deci in cazul tau avei drept la 4 zile diurna luni 6am - vineri 6 am si bon de masa vineri daca veneai la birou. Asa ai fi primit daca lucrai la multinationala unde lucrez eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

dar nu cumva ai plecat mai devreme de ora 9?
atunci alea ar fi ore suplimentare




nu sunt ore suplimentare. conform cu legislatia muncii, angajatorul poate sa te trimita in delegatie 60 de zile pe an (daca tin eu bine minte cifra) si sunt considerate zile de munca similare cu zilele de munca la locul de munca normal. Adica sa spunem ca are birou si in Slatina si in Paris, te trimite sa lucrezi 3 zile in Paris de la 9 la 17 si e zi de munca platita normal, plus diurna, nu conteaza cat ai stat tu in avion sau intre avioane. Dupa ce depaseti cele 60 de zile intri pe alt regim, dar mie nu mi s-a intamplat asa ca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui canaiulia

Citat:
citat din mesajul lui buli

dar nu cumva ai plecat mai devreme de ora 9?
atunci alea ar fi ore suplimentare





Mentionez ca a trebuit sa merg cu bagajul direct la servici.


Crede-ma...in fiecare zi sunt sute de oameni in ro care se duc cu bagajul direct la birou sau il au in portbagaj si nu li se mai pare ceva iesit din comun. Toate anunturile de joburi in care ti se pomeneste de "travel" implica asta mai mult sau mai putin. Stiu ca nu e placut sa cari trolerul dupa tine (si uneori si laptopul on top si geanta cu echipament de protectie) dar deobicei asta inseamna si o slujba mai bine platita ceea ce in zilele noastre e de dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Daca ar fi dupa cum face Guvernul ai primi de toate ( si diurna intreaga si ticket si pontaj si ore suplimentare) in aceeasi zi

Din fericire eu una nu am avut nevoie sa-mi bat capul cu detalii de genul asta dar imi amintesc de o situatie in care am aterizat in Bucuresti pe la ora 14.00 si in teorie ar fi trebuit sa merg la birou. dar stia toata lumea ca de la iesirea din aeroport ( in jur de 14.30) pana la birou ( prin zona Grozavesti) la traficul de la acea ora faceam cam 2 ore si ajungeam fix cu jumatate de ora inainte de incheierea programului asa ca mi s-a permis sa merg direct acasa ( si sa vin a doua zi la prima ora cu raportul facut ).

oricum..zicea bine Andries chestia cu micromanagementul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Andries, am glumit

Mergi la inceput