plant feeder?

plant feeder? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu daca cineva a folosit pt gradina de legume plant feeder?(sau mincare pt plante)
M-am uitat pe ingrediente si.....cele normale(nu organice) contine azotati, ammonium, uree si inca ceva...mie mi se par ca sint ...chimicale? au legumele nevoie de asa ceva sa creasca si sa faca fructe ca lumea? stiu de la tatal mau care a avut gradina de legume ca punea azotat pe rosii...dar nu uree si ammonium si alte minuni!
iar cele organice contin ceva extract din pene, extract din oase si alte asemenea care m-a ingretosat numai cind am citit! cum sa pun asa ceva pe legumele care le voi minca eu?
Deci, daca cineva a folosit asa ceva, si de fapt cum se foloseste se amesteca cu pamintul sau se toarna la radacina sau cum?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Noi folosim pe post de ingrasaminte berea si zatul de la cafea. Vad ca rosiile cresc faine, salata asisderea dar nu prea facem agricultura de mancat , mai mult de decor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

iar cele organice contin ceva extract din pene, extract din oase si alte asemenea care m-a ingretosat numai cind am citit! cum sa pun asa ceva pe legumele care le voi minca eu?



Pai, daca iei in calcul ca cel mai bine le merge cu rahat de porc, vaca, pasare sau (si mai bine!) de om, penele si oasele sunt chiar iasomie!
Marina, cred ca daca beau eu berea, vad rosiile ca pepenii. Asa ca de ce sa o risipesc in pamant?

Scuze de deviere...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Mama pune drojdie de bere amestecata cu apa 1 cubulet mic/10l apa, nu miroase ca balegarul. Buna este si mranita de la grajduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui msl1

iar cele organice contin ceva extract din pene, extract din oase si alte asemenea care m-a ingretosat numai cind am citit! cum sa pun asa ceva pe legumele care le voi minca eu?



Pai, daca iei in calcul ca cel mai bine le merge cu rahat de porc, vaca, pasare sau (si mai bine!) de om, penele si oasele sunt chiar iasomie!
Marina, cred ca daca beau eu berea, vad rosiile ca pepenii. Asa ca de ce sa o risipesc in pamant?

Scuze de deviere...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


M-am uitat din nou pe ingredientele acelea....pe linga cele de mai sus contine si rahat de pasare pasteurizat!
Am optat pt "chimicale" le voi pune doar pe plantele care nu cresc si se ofilesc.
Ah, si am pus zat de cafea la lamii, nu stiu daca bine am facut? drojdie de bere nu am numai uscata merge si aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

msl1:merge si cu drojdie uscata numai ca trebuie respectat raportul de 1/3(asa stiam) din 25g cat are un pachetel mic de drojdie proaspata. Procedeul se repeta cam de 2 ori/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

E ok ce scrie pe produsul respectiv, pare un ingrasamant complex organic. Faina de oase e sursa de calciu, gainatul pasteurizat e sursa de azot, toate-s dezinfectate prin prelucrare , care-i problema? Il folosesti sau nu, in functie de solul pe care-l ai la dispozitie, mai sarac sau mai bogat in anumiti compusi. In unele locuri merge fara ingrasamant, cel putin la prima recolta, in altele nu merge deloc, ca-i pamantul sarac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

olympia,
mie nu imi vine sa pun faina de oase si pene pe legumele care le voi minca zau! pt ca nu le voi mai minca sigur!sint mai sensibila asa....
si in unele pizza aici gata facute in aluat este l-cysteine( dough conditioner) care e facut din pene, tu ai minca asa ceva? iti dai seama ca citesc ingredientele de 2 ori inainte sa cumpar ceva...tot asa nu imi trebuie nici legume facute din extract de pene sau oase;

pe linga asta am mai vazut blood meal, bone meal pt plante bleah...
asa ca voi pune ceva chimicale azotat; acu 3 ani am avut ceva rosii care au facut fructe toata vara fara nici un fel de ingrasamint dar au fost cumparate din alta parte fata de unde leam luat mai recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ingrasamantul se pune in pamant, planta preia prin radacini substantele necesare ei si rodeste, nu are cum sa se contamineze nimic, plus ca zici ca produsul ala e pasteurizat. Eu una n-am o problema cu asta. Folosesc nepasteurizat si da , mai gasesc si resturi de pene in el si pentru plus de calciu in lipsa fainii de oase, adaug coji de oua pisate. Sap bine si plantez. Mi se pare ok ca-i organic, e hrana obisnuita a plantelor.
La pizza nu ma bag, ca habar n-am despre ce e vorba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

olympia,
mie nu imi vine sa pun faina de oase si pene pe legumele care le voi minca zau! pt ca nu le voi mai minca sigur!sint mai sensibila asa....
si in unele pizza aici gata facute in aluat este l-cysteine( dough conditioner) care e facut din pene, tu ai minca asa ceva? iti dai seama ca citesc ingredientele de 2 ori inainte sa cumpar ceva...tot asa nu imi trebuie nici legume facute din extract de pene sau oase;

pe linga asta am mai vazut blood meal, bone meal pt plante bleah...
asa ca voi pune ceva chimicale azotat; acu 3 ani am avut ceva rosii care au facut fructe toata vara fara nici un fel de ingrasamint dar au fost cumparate din alta parte fata de unde leam luat mai recent


am citit ca L-cysteine e facut din par uman...si il folosesc si in unele brand-uri de paine....bleah...bleah..blah.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui msl1

olympia,
mie nu imi vine sa pun faina de oase si pene pe legumele care le voi minca zau! pt ca nu le voi mai minca sigur!sint mai sensibila asa....
si in unele pizza aici gata facute in aluat este l-cysteine( dough conditioner) care e facut din pene, tu ai minca asa ceva? iti dai seama ca citesc ingredientele de 2 ori inainte sa cumpar ceva...tot asa nu imi trebuie nici legume facute din extract de pene sau oase;

pe linga asta am mai vazut blood meal, bone meal pt plante bleah...
asa ca voi pune ceva chimicale azotat; acu 3 ani am avut ceva rosii care au facut fructe toata vara fara nici un fel de ingrasamint dar au fost cumparate din alta parte fata de unde leam luat mai recent


am citit ca L-cysteine e facut din par uman...si il folosesc si in unele brand-uri de paine....bleah...bleah..blah.


michelle


se facea inainte din par uman acum se face din pene...si se face in china de obicei cine stie ce se mai utilizeaza la fabricare...ca sa-l faca sintetic costul este mult prea mare asa ca au gasit varianta penelor...
ah ca m-a si apucat greata numai cind ma gindesc! da in unele piini este de obicei cele ieftine, in aluaturi, de pizza si alte aluaturi gata facute, si nici nu stii ce maninaci daca cumperi de undeva chestii de patiserie/brutarie...

Mergi la inceput