restructurare post in CIC

restructurare post in CIC | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

In momentul de fata sunt in CIC si trebuia sa revin la munca pe 21 mai. Tocmai am fost anuntata de la servciu ca postul meu nu va mai exista in forma actuala si prin urmare nu pot reveni pe acest post. Explicatia primita este ca s-a modificat mai mult de 40% din fisa postului cat am fost in maternal si ca nu pot reveni pe el desi sunt titulara pe post si am contract de munca pe perioada nedeterminata. 'Noul' post va fi scos la concurs in interiorul firmei.

Este legal ceea ce au facut? In cazul in care nu sunt selectata la interviu pentru 'noul' post ce este obligat sa imi asigure angajatorul?

Multumesc,



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este legal daca este vorba de restructurare.
Au obligatia de a-ti asigura decizia de desfacere a contractului de munca in baza art. 65 codul muncii care iti confera dreptul la somaj.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Poti sa-mi spui cum e definita restructurarea, te rog? E acoperita de ceea ce au facut ei, adica o modificare de > 40% a postului initial? Ceea ce ma nelamureste este modus operandi: chiar daca au modificat postul, nu ar fi trebuit sa astepte sa revin? Mi se pare ciudat ca au decis sa il scoata la concurs cand practic aveau titluar. Scuze ca insist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Restructurarea acelui post inseamna ca nu va mai exista, adica dispare. Nu discut de modificare. Este vorba de reducerea acelui post. Exista posibilitatea ca functiile asociate acelui post sa fie redistribuite altui post.
Exemplu:
Post existent:
Secretara
Activitati:
Secretariat-telefoane. corespondenta etc...
Angajata:
Popescu D
Incepand din data de 20 mai acest post se restructureaza (se reduce - dispare)
Popescu D este concediata si are dreptul la somaj(principial)

Functiile asociate acestui post (corespondenta etc) sunt redistribuite altui post (contabila de exemplu) care va indeplini si aceste functii pe langa cele de dinainte.

Nu este obligatoriu ca Popescu D sa fie angajata ca si contabila.
Insa firma nu va mai putea sa angajeze o perioada de timp nici o secretara.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Marius, nu este chiar ceea ce spui tu. Atributiile nu se disipeaza la altii, ci se creeaza un post nou, cu 60% din cel vechi. Eu despre asta intreb daca e legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este irelevant. Postul vechi dispare (secretara din ex. meu) si apare altul (contabila din ex. meu). Ideea este ca dispare postul din organigrama. Si apare altul dar nu identic cu primul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

OK. Multam.

Mergi la inceput