Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, deocamdata nu ma stresez, oricum bebeii au fost pana acum mult mai mari (la 26.2s ai mei aveau 1200 bucata), mi-am facut si testul de diabet, dar nu aveam. Totusi trebuie sa vedem dupa 32s ce se intampla, si la eco si dr. mi-au explicat ca de aici incolo incepe sa se vada cat de bine cresc (bebeii de acum cresc cel mai mult, 250gr pe sapt, iar la mine la prima sarcina aproape deloc n-a mai crescut, nici 50gr.). De asta mi-e teama, dar ma bucur ca au crescut binisor, in caz de ceva ii scoatem putin mai devreme. Si probabil mai fac cand e cazul dexa, daca trebuie scosi... Cum zici si tu, s-ajung cu ei binisor la 34s, ca dup-aia nu mai e stress-ul asa mare, asa mi-a zis si dr.
Serios esti de admirat, nu stiu cum poti sa stai atata nemiscata in pat... Eu ma mai ridic, chiar si in fund, altfel imi vine mereu si mancarea inapoi Cu burta, sincer mai bine nu-ti povestesc... Eu sunt enorma, nu ma pot apleca demult, doar cat imi pun ceva de mancare si mi se rupe spatele... Si culmea, sunt o tipa inalta, am 1.72, nu-mi imaginez daca aveam 1.50 cum era
Nasol e cu durerile de tot felul, mai ales cand te intorci in pat, la varsta asta a sarcinii nu mai distingi ce te doare, toate au plecat de la locul lor
Dar sunt trecatoare toate, asta-mi spun, rezultatul conteaza...

Irip, la dr. Pop am fost. Eu nu am interdictie sa merg, dar nu prea mai pot... Obosesc f repede si ma dor toate in picioare... Stau mai mult culcata pt. ca si la mine, baiatul are capul f. aproape de col, s-a scurtat 1.5cm de la inceputul sarcinii... Am in schimb interdictie la efort, am uter cicatricial si au trecut doar 2 ani...

Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci balanta. Mi se pare extrem de utila informatia ta.

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, of, deci la tine 32 sapt inseamna un prag psihologic . trebuie insa sa te gandesti ca o sarcina nu seamana cu alta si ca gemenasii au sansa lor .
cam cat a durat eco de ieri?
si eu sunt mare si nu ma mai pot imbraca singura (bine, cand mergem la dr, ca in rest, imi traiesc sarcina in niste prea-frumoase camasi de noapte ).
si mai am o problema: n-am haine de gravida pt sezonul calduros si cum in curand se vor indesi ecografiile, nu stiu in ce am sa ma imbrac. sa merg sa imi caut haine de gravida, n-am tupeu, ca nu sunt "functionala"

irip, ce anume te nemultumeste la volanul lui peg perego?

anne, cu placere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Buna feelor,

Azi am avut mai multe vizite decat de obicei, dar acum s-au linistit apele.
Au venit 2 asistente pe aici prin salon sa ne intrebe de sanatate si cam atat.
Eu in continuare sunt droghi droghi de la atea medicamente, cel putin de la diazepam as dormi non stop.

Balanta eu pana sa vin la spital imi cumparasem 2 perechi de pantaloni pana la genunchi mai larguti si cu elastec si vreo 5 tricouri mai largi. Cam asta era toata garderoba mea. Nu vad de ce sa dau multi bani pe haine de gravida pentru ca sigur nu voi mai avea ce sa fac cu ele si sunt si foarte scumpe.

Patul meu a mai fost unpic inclinat, nu m-as mira sa ajung ca englezoaica aia :))


FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, volanul imi pare incomod, dar e posibil sa ma insel. in luna martie, am fost la targul Baby Expo sa vedem carucioare pt gemeni. Peg Perego se vanduse cu o jumat de ora inainte de a ajunge noi. ne-a parut rau k nu am apucat sa il vedem si sa ne jucam cu el un pic. apoi nu am mai iesit din casa, astfel incat a ramas sa il vedem doar pe net. nici eu nu am haine pt vara, doar un tricou si o fusta care ma arata oribil. am luat-o pt a merge la consultatii. si eu imi fac veacul in pijamale sau trening. azi am avut contractii nedureroase aproape toata ziua. sper ca a fost una din zilele alea proaste si de maine sa nu mai am asa des.
salexa,

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, la capitolul "tzoale" m-am gandit. Mi-am luat la 4 luni niste haine f. OK de la Kiabi (colanti cu burta, bluze cu talia sus, tricouri largi jos). Le-am ales astfel incat sa le pot purta si dupa, credeti-ma, la ce dimensiuni vom avea, burta isi revine mai greu, veti avea nevoie de haine mai largi o vreme, mai ales ca va fi vara. Si am mai avut ceva bluze si pantaloni de la sarcina trecuta, tot vara am nascut, dar mi-s cam stramte, desi am aceleasi kg
Ar exista o posibilitate sa-ti comanzi ceva de pe net, sunt multe site-uri cu haine de gravide, nu toate f. scumpe. Prea multe nu-ti trebuie si eu stau mai mult cu tricouri largi, dar dupa 28s creste tare burtica, o sa vezi (pe mine deja ma mananca, s-a intins, aproape a iesit buricul)
Eco cam ca la tine a durat, 30-40 min, dar s-a uitat la multe chestii, nu chiar ca la cea de 22 s.

Irip, eu la primul copil am cumparat caruciorul cand avea bebele o luna. Si mie mi-a placut ABC zoom, l-am vazut pe okazii.ro la jumatate de pret...dar mai stau, nu e o urgenta, eu stau la casa, sigur nu o sa am nevoie la inceput...

Salexa, la cate dureri am si eu peste tot, mi-as dori putin diazepam

Brigit, nu mai zici nimic? Te mai supara intepaturile din col?

Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary09, cate kg ai luat pana acum? la mine mai e putin si iese si buricul.. si eu vreau diazepam.. sa il iau sa ma trezesc cand am termenul nasterii.

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor pe mine a inceput sa ma amuze treaba cu diazepamul. Nu simt nimic, fetele dorm, sa vedem luni dupa eco daca au mai crescut in greutate. Partea rea este ca deja mi-a bagat branula in 3 locuri diferite, cand voi bea apa o sa imi curga pe acolo
De cand sunt aici am ajuns la 5-6 litri de apa pe zi. Fetele din salon spun ca este un remediu bun si impotriva vergeturilor :))

Mie una sigur nu imi vor mai trebui hainele de gravida dupa ce voi naste pt ca o sa las la spital vreo 7 si mai vin acasa cu vreo 4, sigur o sa intru in hainele dinaine



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Balanta aici medicii nu imi dau voie sa stau in fund, orin lungita in pat ori in picioare. In picioare doar cat sa imi intind oasele, mi-au zis ca le indoi pe el in burta daca stau in fund si au tendinta sa dea contractii sa iasa. Nu stiu acum pe cine sa mai asculti.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, oare aici, in romania, dupa nastere, se dau medicamente pt contractarea uterului? dupa ce l-am pierdut pe albert, austriecii mi-au dat methergine si stiu ca uterul mi s-a retras destul de rapid. e drept ca nici sarcina nu fusese mare, dar totusi burta si-a revenit rapid.

irip, imi pare rau pt uratele de cocoase de camila avute azi

amary, deci burta o ia la sanatoasa si de la 28 sapt incolo

salexa, cum ti-au mai inclinat patul? au mai pus cate o caramida sub picioare?
daca bei 5-6 litri/apa, nu mergi prea des la pp?
in fund eu oricum nu prea stau (decat extrem de rar), cand merg la wc sau cand merg la dr si stau pe scaun in final.
oricum, dr-ii de la bucuresti sunt mult mai precauti decat cei din tm. daca era dupa astia de aici, cred ca aveam f putine masuri de precautie in privinta colului. a trebuit sa vin eu cu propuneri si ei au zis "da, e f bine asa".

Mergi la inceput