Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

am inteles balanta cum sta treaba la tine...daca iesi mai bine financiar cat esti in prenatal sau postnatal decat cu indemnizatie e ok asa cum spui tu. Eu nu ies mai bine si de asta vreau sa am doar 42 zile de postanal cum prevede legea...si mi-as lua mai mult prenatal..e mai bine platit decta riscul maternal si nu stiu daca am dreptul sa intru de la 28 saptamani..pt ca dr. meu ginecolog zice 7 luni si 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Fetelor m am intors de la echo pe o ploaie cu piatra am crezut ca numai ajung acasa.
Bebeii sunt bine baiatul 1140 gr iar fata 1020 gr +/-150 gr.
insa eu am probleme de tie frica de aia nu scapi...s-a micsorat colul la 26 si vrea sa mi faca cerclajul acum....sunt cam speriata ca e cam tarziu...nu am gasit decat un caz pe net cu gemeni si cerclaj la 28 sapt...

asta e....cred ca il fac luni dupa pauza de aspenter ca e dificil....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, colul e si deschis? eu la 29 si 4 zile aveam colul de 2,8.
la ce medic mergi? bebeii au greutati bune!

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

colul e inchis dar baiatul e jos de tot si cred ca ii este teama sa ma lase asa....nu stiu ce sa zic.

eu merg la Giulesti la dr. Enache fosta Vultur e mai tinerica mi a recomandat o medicul cu care trebuia sa nasc ptr ca el pleca in concediu in iulie iar eu aveam mari sanse sa nasc atunci....

si eu sunt incantata de greutatile bebeilor.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, eu am mai auzit cerclaje facute la 27-28 de sapt.
gandeste-te asa: mie mi-a facut cerclajul pe un col de 1.3 cm si deschis palnie la interior si n-am avut probleme, adica cerclajul a reusit. ori tu ai colul de 2.6 si banuiesc ca e inchis. asa ca nu ar trebui sa fie o problema.
singura chestie e ca ar fi bine sa ai cultura de col facuta recent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

balanta multumesc ptr incurajare...colul este inchis asa ca e bine....am facut culturile din col acum 1 luna sper sa fie suficient...

sunt cam speriata dar asta e, am intrebat daca merge doar cu stat la pat si mi a spus ca nu crede si ca e mai bine sa l fac....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, mergi pe mana dnei dr. e super profi. am auzit numai lucruri bune despre dansa

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, baietelul stand jos, si eu zic ca este riscant sa stai necerclata. adica presiunea pe col este cu mult mai mare decat ar fi la o gemelara unde bb-ii stau mai sus.
cu contractiile cum mai stai? dr te-a intrebat daca ai contractii? ma gandesc ca ar fi bine sa iti faca inainte de cerclaj niste antispastice, ceva, fiindca pe un uter cu contractii, nu prea e ok sa faca cerclajul mai ales acum cand bb-ii sunt mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Multumesc ptr incurajari ....contractiile apar des in picioare asa ca stand la orizontala poate e mai bine. mi a spus sa monitorizez contractiile si sa ii spun.

E clar il fac, era mai bine ptr maine dar dc am aspenterul ce sa i faci......

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

capitolul 67



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput