Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Fetele, am si eu nevoie de un sfat...
Prichindeii mei au 4 luni jumate si de cateva nopti nu mai dorm ca inainte, adica de la 23, 24 pana la 7 dimineata. Se trezesc pt masa de la 5, desi renuntasera la ea de vreo 2 luni... Cred ca nu se mai satura. Sunt inca alaptati exclusiv, am incercat sa suplimentez cu LP, Natalia nu-l vrea deloc, Matei il ia f greu... As incepe diversificarea, e prea devreme? Am fost la un pediatru azi, am vrut sa-l intreb, dar arata si se comporta de parca l-am trezit din somnul de amiaza si i-am zis sotului ca e prima si ultima vizita la cabinetul lui!
Pana ajung la altul, ce ma sfatuiti?
Mentionez ca fiecare are aprox 7 kg.
Cu cei mari am inceput diversificarea in jurul varstei de 6 luni, dar acum nu stiu ce sa fac...

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos


Probabil au un puseu de crestere. In plus, copiii isi schimba ritmul de somn/treziri. Au luat foarte bine in greutate, eu sa fiu in locul tau nu le-as da lapte praf, dar tu stii mai bine cat 'poti duce'. Diversificarea poti sa o incepi daca vrei neaparat, dar asta nu iti va garanta ca nu se vor trezi, ci din contra (ai mei au avut dureri de burta si s-au trezit mai des cand am inceput diversificarea). Oricum, ideal ar fi sa incepi sa le dai ceva cereale fara gluten. Daca incepi cu suc sau legume, caloriile din astea sunt mai putine decat din lapte, deci nu se vor satura mai bine cu alimente solide decat o fac acum mancand doar lapte. Probabil ca nu te incurajez cu nimic, dar ai mei la 4 luni se trezeau in fiecare noapte cam la 2 ore, chiar mai des uneori. Mie mi se pare ca dorm super si ca au luat in greutate foarte bine. Dupa ce sug la 5, adorm la loc, sau te tin de vorba?



http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current" target="_blank"> Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871" target="_blank">Cugetari gemene, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ce grasuni ai tu acolo anahadasa,a zi 7kg; pai eu tot cu pisoi am ramas, Ema 6,5kg si Eva abia 5,0kg si ele au 5 luni jumate

si Ema mea a inceput sa se trezeasca pe la 3-4-6 dim, uneori ca sa manance, alteri cu chef de vorba. Eva suge la deget si n-are nici o treaba, nu se trezeste ea, dar uneori si-o mai fura si ea si mai primeste un biberon pe gat, daca tot ii dau Emei, zic sa-i dau si ei.

eu tot ma chinui cu ele ca nu vor sa manance, mananca o masa bine si apoi nu vor nici peste 4, uneori nici peste 6 ore, asta e ce sa le fac, pe gat fortat nu pot sa le bag, sunt vesele deci nu sunt bolnave sau altele. Astept sa faca 6 luni si pe la sfarsitul lunii le duc sa le ia niste sange sa le fac niste analize sa vad cum stau.

sper ca fata cu sarcina de 30 sapt sa fie bine, atat ea cat si bebe; daca a facut dexa ar treb sa fie bine.. Am un nepotel nascut la 26-28 sapt si e bine; daca e in Buc, sunt spitale bune si ar trebui sa aiba grija de bebe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Laura, mananca la 5 si adorm la loc pana la 7, cand e urmatoarea masa. Nu e vorba de mine pt ca nu mi se pare greu sa-i alaptez si la 5, stiu ca dorm destul de mult in comparatie cu alti bebei, dar mi se pare ciudat pt ca au revenit la masa asta.
E adevarat ce mi-ai scris, Laura, multumesc, intr-adevar asa stau lucrurile cu alimentatia diversificata. LP parca nu as vrea sa le dau, cat mai am piept...adica, as mai rezista si nu vreau sa diminuez cantitatea inlocuind cu LP... Cred ca mai merg asa, sa vad ce se mai intampla, incerc doar sa-i tin mai mult seara la piept.
Anna, puiutele tale au avut o greutate mai mica la nastere, de aia suntem inainte, ai mei au fost nazdravani (3.000 si 2.800), asa ca au luat aprox 1 kg pe luna, foarte bine zic eu. Asta m-a incurajat sa-i dau inainte cu alaptatul.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mamicilor, din a cata saptamana de sarcina v-au chemat pe voi doctorii saptamanal la control?

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Cred ca din a 34-a,daca-mi aduc bine aminte..., dar pt ca eram destul de departe, 80 de km, am mers cam la 2 sapt pana in sapt 36 cand m-am internat. Am nascut la 37 fara o zi.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Viitoare mamici,

Ce mai faceti? Cum va simtiti? tot nu avem nicio veste de la Salexa..

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua mamici si viitoare mamici
ce mai faceti voi? eu nu am mai postat de ceva vreme..azi avem si noi 26 saptamani. La 28 sapt trebuie sa fac injectii dexametazona...8 mg, una dim si una seara. Dr. a zis ca daca mai e nevoie mai facem o tura la 34 sapt. In rest suntem relativ bine...atat ca ma cam supra burta jos de tot in zona pelviana..dr. a zis ca e vb de simfiza pelviana din cauza greutatii burticii, si ma dor rau picioarele..ma supara niste varice. La analize mi-a iesit hemoglobina 11...si mi-a dat fier 2/zi...si coelsterolul il am mare...limita e 200 eu am 316...dar nu mi-a dat nimic.
Vroiam sa va intreb daca stiti cand se poate intra in prenatal, sau ami exact voi al cate saptamani ati intrat? Dr. meu zice ca e obligatoriu la 7 luni si 10 zile? asa este?
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

yasmi, ai grija cu 2pastile de fier pe zi k o sa te constipi groaznic. incearca intai cu o pastila pe zi si vezi cum reactionezi. eu am luat chiar o zi da una nu, pt ca ma chinuiam. din cate am observat, medicii de familie dau prenatal, in mod diferit. acum depinde cum cazi la pace cu el. mie imi da de la 31 de saptamani..
colesterolul nu l-am repetat in sarcina caci stiam k iese mare (eu oricum il aveam mare). si pe mine ma doare in partea dreapta , jos. o sa il intreb pe dr care e treaba. mi-e sa nu aiba vreo legatura cu apendicele..
amary, balanta, anabel, ce mai faceti?

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, eu sunt bine, multumesc . am recoltat azi pt urocultura si am trimis sotul cu pipilica la laborator. sunt curioasa daca proba s-a contaminat cu utrogestan, desi aseara n-am mai pus (dar pusesem pe la 5 dupamasa). in rest, nimic special.
amary, asteptam vestile de la eco. oare si anabel are sapt asta eco? mai are vreo fata?

intr-adevar, de salexa nu mai stim nimic.
in prénatal eu voi intra prin sapt 33 sau ceva de genul.
am observat ca pierd putina urina. aproape de fiecare data cand merg la pipi, observ ca tamponul are un miros usor de urina. am vorbit cu dr si spune ca unele gravide patesc asta, deci nu am de ce sa ma ingrijorez. mai ales ca uterul e mare, bb1 sta in partea de jos, beau si multa apa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Salutare gemenistelor!!!
Imi fac si eu aparitia meteoric, am revenit cateva zile in capitala, sa rezolv cateva chestii si sa bifez un control zilele ce urmeaza.
Avem 17sapt+ si cred ca am inceput sa ii simt pe bebei. De saptamana trecuta experimentez fluturasi in partea dreapta, deja am inceput sa urmaeresc ce si cum.
Ati scris o gramada... Ma duc sa ma pun la curent cu noutatile


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput