Balonare la bebelus

Balonare la bebelus | Autor: cristoiu

Link direct la acest mesaj

Mamicilor, voi ce faceti, ce solutii aveti pentru balonare?

Al meu asta mic are 3 saptsmini si e balonat ca altceva. Nu cred ca e de la mine ca nu maninc nimic nici picant, nici cu usturoi, nici cu altceva care baloneaza si nici nu sunt balonata eu. Dar el, trage la pirturi ca un profesionist. Ce e mai nasol insa e ca il doare burtica si se screme si ... Cunoasteti. Si asta se intimpla in special de la ora 2-3 noaptea pina pe la 6 dimineata. Nu sunt colici, ca nu urla, dar tipa scurt de durere cind se incordeaza si imi face mie sinii franjuri, mai ales ca ma musca cind se screme.

Pija acum am incercat:

BiGaia, niste picaturi cu probiotice. I le dau de doua zile, continui sa vad daca il ajuta dupa citeva zile.
Espumisan, niste picaturi impotriva balonarii, mi s-au dat si mie in spital dupa cezariana. Nu sunt foarte convinsa ca functioneaza.
Niste supozitoare homeopatice, tot impotriva balonarii, azi noapte cel putin nu a facut nimic supozitorul ala. Am uitat cum se numesc.
Inlocuit d-fluorette cu Vigantol ulei.
Masaj cu Windsalbe, o crema cu chimen si anis, tot contra balonarii
Perna calda pe burtica
Pompat picioarele, il ajuta la eliminat, dar nu mereu
Pus pe burta - nu sta mult, ca nu ii place, doar daca doarme

Nu stiu ce pot sa ii mai fac. Azi noapte a fost cel mai rau, de pe la 1 noaptea nu am mai dormit. Nu mi-e atit de somnul meu, cit de durerea lui, ca e asa mic si asa chinuit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la mine infacolul a dat ceva rezultate si dormit strumful pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Mamicilor, voi ce faceti, ce solutii aveti pentru balonare?

Al meu asta mic are 3 saptsmini si e balonat ca altceva. Nu cred ca e de la mine ca nu maninc nimic nici picant, nici cu usturoi, nici cu altceva care baloneaza si nici nu sunt balonata eu. Dar el, trage la pirturi ca un profesionist. Ce e mai nasol insa e ca il doare burtica si se screme si ... Cunoasteti. Si asta se intimpla in special de la ora 2-3 noaptea pina pe la 6 dimineata. Nu sunt colici, ca nu urla, dar tipa scurt de durere cind se incordeaza si imi face mie sinii franjuri, mai ales ca ma musca cind se screme.

Pija acum am incercat:

BiGaia, niste picaturi cu probiotice. I le dau de doua zile, continui sa vad daca il ajuta dupa citeva zile.
Espumisan, niste picaturi impotriva balonarii, mi s-au dat si mie in spital dupa cezariana. Nu sunt foarte convinsa ca functioneaza.
Niste supozitoare homeopatice, tot impotriva balonarii, azi noapte cel putin nu a facut nimic supozitorul ala. Am uitat cum se numesc.
Inlocuit d-fluorette cu Vigantol ulei.
Masaj cu Windsalbe, o crema cu chimen si anis, tot contra balonarii
Perna calda pe burtica
Pompat picioarele, il ajuta la eliminat, dar nu mereu
Pus pe burta - nu sta mult, ca nu ii place, doar daca doarme

Nu stiu ce pot sa ii mai fac. Azi noapte a fost cel mai rau, de pe la 1 noaptea nu am mai dormit. Nu mi-e atit de somnul meu, cit de durerea lui, ca e asa mic si asa chinuit.


Functioneaza foarte bine, eu doar asta i-am dat lui Alex.
Dar poate BB nu ragaie destul/suficient. Tine-l pe genunchi in sezut, cu o mana ii sprijini capsorul si cealalta o tii sub barbia lui. Va ragai ca un om mare.
Am vazut asta la TV, la ceva americani. Ne distram teribil la faza asta cand era Alex mica.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

La noi a functionat si functioneaza cu Debridat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dana, ba rigaie, doar ca asa hraparet cum e inghite foarte mult aer. Si noaptea suge lungit si adoarme la loc. Daca il ridic sa rigaie se trezeste si vrea iar sa suga si tot asa. Dar la cum tot nu dorm noaptea, cred ca schimb strategia si il culc la el in camera.

Sa incerc si infacol. Se gasesc aici dupa cite se pare. De debridad nu am auzit pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Mamicilor, voi ce faceti, ce solutii aveti pentru balonare?

Al meu asta mic are 3 saptsmini si e balonat ca altceva. Nu cred ca e de la mine ca nu maninc nimic nici picant, nici cu usturoi, nici cu altceva care baloneaza si nici nu sunt balonata eu. Dar el, trage la pirturi ca un profesionist. Ce e mai nasol insa e ca il doare burtica si se screme si ... Cunoasteti. Si asta se intimpla in special de la ora 2-3 noaptea pina pe la 6 dimineata. Nu sunt colici, ca nu urla, dar tipa scurt de durere cind se incordeaza si imi face mie sinii franjuri, mai ales ca ma musca cind se screme.

Pija acum am incercat:

BiGaia, niste picaturi cu probiotice. I le dau de doua zile, continui sa vad daca il ajuta dupa citeva zile.
Espumisan, niste picaturi impotriva balonarii, mi s-au dat si mie in spital dupa cezariana. Nu sunt foarte convinsa ca functioneaza.
Niste supozitoare homeopatice, tot impotriva balonarii, azi noapte cel putin nu a facut nimic supozitorul ala. Am uitat cum se numesc.
Inlocuit d-fluorette cu Vigantol ulei.
Masaj cu Windsalbe, o crema cu chimen si anis, tot contra balonarii
Perna calda pe burtica
Pompat picioarele, il ajuta la eliminat, dar nu mereu
Pus pe burta - nu sta mult, ca nu ii place, doar daca doarme

Nu stiu ce pot sa ii mai fac. Azi noapte a fost cel mai rau, de pe la 1 noaptea nu am mai dormit. Nu mi-e atit de somnul meu, cit de durerea lui, ca e asa mic si asa chinuit.

in primul rand f bine ca bble tau trage parturi:)asta il ajuta ff mult si e ff bine
2,de ce spui ca nu sunt colici?colicii nu se fac de la mancare ci balonarea cum spui tu se poate da
asta ce descrii tu sunt colici care se fac ca suge lacom si intra aer...nu trebuie sa tipe ci se screme,se strange ..cel mai bun remediu e sa-l tii ridicat si sa-l bati usor pe spate pana scoatye aerul,eu il tineam si jumatate de ora ,nu de fiecare data scotea aerul dar ii facea bine faptul ca il tineam ridicat si il plimbam usor
2.



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Din cite intelesesem eu colici sunt cu plinsete neintrerupte ore in sir, in general seara si fara un motiv aparent. Asta nu plinge, nu urla, doar se screme si scoate tipete scurte, pe urma se arunca la sin de zici ca ma maninca cu totul, dupa care adoarme, se trezeste iar, mai scirtaie, mai se pirtaie, mai scuipa lapte ...

Or fi colici, ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Din cite intelesesem eu colici sunt cu plinsete neintrerupte ore in sir, in general seara si fara un motiv aparent. Asta nu plinge, nu urla, doar se screme si scoate tipete scurte, pe urma se arunca la sin de zici ca ma maninca cu totul, dupa care adoarme, se trezeste iar, mai scirtaie, mai se pirtaie, mai scuipa lapte ...

Or fi colici, ce sa zic.

nu, colicii nu presupune numai asta,unii copii reactioneaza intr-un fel altii in altfel,bine ca nu " urla"
dar sigur sunt colici,eu zic sa mergi si la un medic si sa ceri parerea
il doare mititelusunt groaznici colicii,eu am avut usori ,si nu suportam durerea ,la bb3 deci iti dai seama ce durere au ei
dai ptr colici,of pasna trece perioada asta trebuie sa ai multa rabdare si tine-l pe burtica ta



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Dana, ba rigaie, doar ca asa hraparet cum e inghite foarte mult aer. Si noaptea suge lungit si adoarme la loc. Daca il ridic sa rigaie se trezeste si vrea iar sa suga si tot asa. Dar la cum tot nu dorm noaptea, cred ca schimb strategia si il culc la el in camera.

Sa incerc si infacol. Se gasesc aici dupa cite se pare. De debridad nu am auzit pina acum.


Incearca sa-l tii cum ti-am scris, o sa ragaie mai bine/mult.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Plecam la mare citeva zile. O sa continui cu BiGaia pina ma intorc, cica e nievoie de o saptamina pina isi fac efectul. Si cu epumisan si cu supozitoarele. Si vedem cum o fi noptile urmatoare. Nu mai am cum intra de acolo asa ca raportez cind ma intorc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Eu as incerca mai curand sa schimb eu alimentatia. La noi a ajutat mult de tot scoaterea lactatelor din alimentatia mea. Noi le-am scos din alt motiv, era suspecta de alergie la proteinele din laptele de vaca, n-a ajutat pt ce vroiam noi.

Dar, ca si bebeul tau, si ea avea dureri de burtica si gaze/colici de la 3-4 noaptea pana la 10 dimineata cand reusea sa faca caca. Si pentru asta a ajutat foarte mult ca n-am mai mancat eu lactate, nesperat de mult, practic a disparut problema.

Ce il baloneaza pe bebe poate sa nu aiba nici o legatura cu ce te baloneaza pe tine. La tine fasolea, de ex, te baloneaza pt ca fermenteaza ea in mod direct. La bebe fermenteaza laptele matern pe care il bea pt ca are o digestie greoie. Si digestia lui bebe e in general ingreunata de proteinele din anumite alimente (de ex lactate, oua, etc.) si nu de fructele si legumele pe care le mananca mama. In general lactatele sunt considerate cauza nr 1 de intolerante la bebelusi, si de asta sunt primele care se scot. Din pacate efectele se pot vedea dupa abia o saptamana - 2.

Si eu n-as incerca atatea remedii/medicamente la un bebelus asa de mic. Ti-au fost recomandate de medic?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput