gandire pozitiva

gandire pozitiva | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

eu am un tata, ca orice copil.bine unii au mai multi,de ex sotul meu, dar nu despre asta vb, ci despre tatal meu care e unic in toate sensurile.

printr-o gandire pozitiva f puternica si printr-un optimism debordand si-a invins BPOC(boala pulmonara obstructiva cronica) si traieste bine merci, cu 2 infarcturi, jumatate de miocard functional si arterita obliteranta bilaterala..........
spune ca e nemuritor si cand dr i-a spus ca la coronarografie va putea muri, inainte sa se apuce de treaba, tata i-a spus dr: domn dr sa va spun un banc tare despre moarte...........si toata sala de operatii a fost pe jos de ras.......

in fine, aseara a comis-o din nou.
mi-a spus: tata e normal ca strumf sa aiba IQ(IQD-ul) atat de mare, pentru ca "la el in creier concentratia gandirii pozitive este foarte mare pt ca nu are nicio frica."
mi-a placut enorm expresia..................

cred ca ascunde un mare adevar, acela al fricii ,al temerilor noastre,care, odata invinse, ne va face sa fim liberi si fericiti.
ce parere aveti?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

eu sunt complet de acord. nu-mi iese mereu, unii oameni sunt asa din scutec. pup strumf pozitiv.

si nicole, incearca sa impartasesti asta si celor din jurul tau, si stii la cine ma refer. o pup si pe ea tare mult, era tare necajita cand am vorbit ultima oara :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sarutmana.
pupam printesuca ilincuta, singura strumfita de varsta strumfului pe care strumf a acceptat-o sa se joace cu el.

crede-ma asta fac zilnic.
poate nu am empatia necesara si la asta stau prost.
eu sunt fericita, fiecare zi o traiesc cu intensitate maxima.ma bucur de oameni, copaci, flori,de cer, de pamant, de lumina, de tot ce ma inconjoara.

acum 10 min madame pascu de la unifarm mi-a spus ca nu a facut nimic pt mine,ca nu o intereaza.vin multi pacienti care au nevoie de medicamente vitale. nu toti traiesc.

sarutmana, de murit, murim cu totii.depinde cum.

azi sunt fericita, implinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Se spune ca fericirea se ascunde in lucruri simple..acum stau si ma uit la Iustin cum se joaca cu un balon..cat de bucuros e si ce privire senina are...il urmaresc uneori in parc cum se bucura de frunze sau de iarba..cum admira un catel, cu un zambet in coltul gurii sau cum priveste in polonic fata de o jucarie scumpa...Noi, adultii ne comlpicam atat de mult existenta..in lupta asta de a avea maai mult uitam de fapt esentialul..sa TRAIM...uitam sa ne bucuram...luptam sa ne bucuram si cand realizam ceva suntem prea obositi sa mai fim fericiti..asa imbatranim si murim...Pacat ca uneori , ca azi, datorita mesajului Histaminei ne amintim de ceea ce conteaza enorm in viata:Optimismul...zambetul..bucuria ca azi e o noua zi...

Acum jumatate de an am avut un deces in familie..o persoana draga mie..in ziua aia am zis:"De azi nimik nu va mai fi ca inainte..."..Si asa a fost...
AZI SUNT FERICITA PT CA II AM ALATURI PE TOTI CEI DRAGI SUFLETULUI MEU, CA SUNT SANATOSI!!!

Viata o pretuim abia atunci cand e prea tarziu...ar trebui sa ne mai gandim la asta...
O VIATA FRUMOASA TUTUROR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Felicitari pentru tatal tau...intr-adevar un mare om,mai ales ca gandeste pozitiv, k e optimist! Mare lucru! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oanalex, nu toti "oamenii mari" uita se se bucure de nimicuri aparente care de fapt aduc buna dispozitie.

Cred ca cel mai trist lucru este sa nu stii sa te binedispui, adica sa nu remarci cate lucruri te pot face sa zambesti si cat de inutil este sa te cramponezi pe ceva.

Bineinteles asta nu se aplica in situatii dramatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

N-as vrea sa fiu eu oaia neagra aici, dar am vazut cateva cazuri care m-au marcat. Oameni pe care toata gandirea pozitiva din lumea, optimismul si cheful de viata nu i-a ajutat cu nimic. De atunci, eu una sunt convinsa ca aspectul asta e doar o picatura intr-un ocean de factori. Nu spun ca nu conteaza, dar cred ca mai putin decat ne face noua bine sa credem. Ma refer la situatiile dramatice, vorba lui XIO.
In rest, sunt de acord ca in problemele de zi cu zi nu castigi nimic fiind permanent morocanos si vazand numai partea goala a paharului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Imi place comm tau Lo_li_Ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:


gandirea pozitiva are si ea rostu' ei numa' sa n-o luam razna :)

gandirea pozitiva poate deveni negativa. daca e irationala. si ma refer in special la cei din juru' bolnavului. cand ii spui unui bolnav "poti sa fii sanatos daca gandesti pozitiv" exista riscu' sa se simta invinovatit ca nu se insanatoseste. daca as gandi pozitiv m-as insanatosi. il privezi oarecum si de dreptu' la durere, dezamagire, furie si amaraciune. si astea is niste faze as zice necesare ca sa poti ajunge apoi la gandirea pozitiva.

in rest cred ca vorbiti despre carpe diem, care e o arta!

io am alta deviza :)
fii prezenta acolo unde esti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

cat despre frica, temeri ...
dupa mine, frica e un sentiment natural. se zice ca ne nastem cu doua temeri: teama de a cadea si teama de zgomote puternice.
restu' le invatam, suntem invatati. teama naturala are scopu' de a crea un anumit grad de precautie. nu ni se ingaduie sa exprimam teama, dam in panica. care stim ca duce la acte nesabuite, nu mai gandim clar sau "paralizam". tot la paralizie duce si precautia exagerata.

daca stiu ca am fost suficient de precaut nu mai am motive de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

´´Gandirea pozitiva´´ este defapt capacitatea de a judeca si a-ti face planuri de viitor privind global si acordand atentie reala factorilor buni, si nu raportat doar la factorii care te-au trantit la pamant.

Viata ti-a trans una-n bot. Ai cazut lat. Ai doua optiuni: stai acolo si te concentrezi pe durere facandu-ti scenarii cum vei muri in santz, sau cauti partile bune din santul ala: o buturuga de care sa te sustii pentru a te ridica, te bucuri ca ai cazut pe iarba si nu pe ciment,samd.



Mergi la inceput