Antrenor Denisa Dumitru, piscina Bery Spa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

N-am vrut ca remarca mea sa fie "rautacioasa si jignitoare".Imi cer scuze daca asa s-a perceput.

Eu merg destul de des cu fata mea la bazin. Mergem in cursul saptamanii ca e mai putin aglomerat si aproape de fiecare data se intampla sa fie si copii la ore de inot. Mentionez ca este vorba de Germania.

In aceeasi grupa sunt si copii de 3 ani dar si de 6-7. Am vazut cum se desfasoara o ora aici. Copiii fac rand pe marginea piscinei si fac cate o tura de bazin. Antrenorul sta in apa si-i supravegheaza. Bazinul este destul de lung si nu de putine ori am vazut copii panicati carora le dadeau lacrimele cat timp erau in apa. Dar, ieseau apoi si se asezau la acelasi rand. Daca atunci cand le venea randul nu voiau sa intre, erau trasi pur si simplu in apa de catre antrenor. Aceeasi metoda am vazut-o la toti antrenorii(sunt mai multi). Parintii sunt fie pe margine, fie chiar in bazin dar nu intervin, nici copiii nu merg sa le ceara ajutorul.

Dupa ce fac cateva ture de bazin, sunt lasati sa se joace in apa mica, apoi se repeta "chinul". Am pus intre ghilimele deoarece pentru parintii de aici nu reprezinta o problema, dar pentru altii poate fi revoltator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Anya, iti multumesc pentru ca mi-ai impartasit experienta ta de mamica! Orice sfat este binevenit! Sper tare de tot sa depasim si noi momentul asta, dar sunt constienta ca o sa dureze cateva luni cel putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fiona, sfatul meu sa faceti o mica pauza. Vine vara si veti pleca in concediu, excursii, bunici...
Daca observi ca puiul tau are in acest moment o problema emotionala cu antrenoarea respectiva (reactioneaza negativ can e prin preajma) va trebui sa schimbi clubul. Chiar daca se intelege bine cu celallat antrenor va fi greu sa o tot evitati. Cauta in zona ceva similar - sa fie curat, antrenori tineri si cu drag de copii si la un pret accesibil.
In zona (presupun ca locuiesti in aceasta zona ca si mine) vei gasi o piscina noua la Olimpia (zona Electoaparataj) doar ca deocamdata nu prea au antrenori stabili (au migrat cativa de la National) si nici programe clare - trebuie urmarita evolutia (sunt interese financiare mari in zona si ...). Eu l-am dat luna asta pe baiatul mai mare sa mai inoate la Olimpia pt ca am prins o oferta pe net. E ok dar nu fac momentan performanta. Pe cel mic il am la fostul bazin Miramar, zona Piata Delfinului la AquaTeam. Bazinul desi mai vechi e curat. Dupa un an de inotat zilnic nu am reusit sa luam nimic . Echipa e profesionista si la toate concursurile la care am fost, pe podiumul de premiere erau neaparat si copii de la acest club.
Bafta multa in alegerea locului potrivit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Anya, noi locuim in Colentina. Din pacate mi-am dat si eu seama ca trebuie sa schimbam bazinul Bery Spa, ceea ce inseamna multe luni pierdute.Imi doream mult ca Bobby sa faca inot iarna, sa-si intareasca imunitatea, sa aiba activitate spotiva etc.
Antrenorii de la clubul la care e el acum mai tin cursuri si la "Lia Manoliu", dar doar de la 5 ani; pentru varsta 3-5 ani doar la Bery Spa. O varianta ar mai fi bazinul UMF si echipa de la Aquateam, care accepta cursanti tot de la 5 ani...Deci oricum as face tot la anu' ajungem si macar sa fie totul ca inainte!!
Din fericire mi-am facut "temele" cu mult inainte de evenimentul neplacut cu antrenoarea Bery Spa...adica am studiat cluburile de inot, bazinele, si le-am selectat pe cele care am simtit eu ca sunt bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic toti iau copii dupa varsta de 5 ani pt ca inteleg ce li se cere si coopereaza. Daca al tau e ok, ai doua variante:
1. Spui ca are 5 ani. Eu asa am facut acum niste ani la Lia Manoliu. Cum copiii mei sunt inalti...puteau parea putin inapoiati pt un copil de 5 ani dar i-am dat la 3 ani jumate. Nu mi-a cerut nimeni vre-un certificat de nastere sau cnp.
2. Discuti personal cu un antrenor - si oficial ti-l puate lua daca coopereaza. Eu zic sa mergi la Miramar, sa vorbesti cu Daniel sau Laurentiu pt o ora individual - pt evaluare - si daca copilul e ok si talentat cred ca il vor lua in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana971 spune:

mianda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Fiona, cred ca cel mai bine ar fi sa faci o vreme efortul de a-l duce la alt bazin. Iti recomand tot de la Bucharest Sport Club antrenorul Lucian Nae, lucreaza la bazinul "Lia Manoliu". E foarte special, se vede de la o posta ca ii plac la nebunie copiii. Chiar se vede ca ii place sa lucreze cu ei, se joaca, intra cu ei in apa, se scufunda cu ei in brate. Are un nume special pentru fiecare (si bomboane). Eu cred ca daca ii explici problema ta, o poate rezolva. (Doar ca s-ar putea sa nu mai vrea apoi copilul la altcineva.)

Cred ca pe site-ul Bucharest Sport Club este chiar numarul lui de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

E clar, dupa titlul dat de tine, vrei sa te razbuni!
Am citit despre cele petrecute si da-mi voie sa-ti spun ca puiul tau e un mic rasfatat, care a invatat sa te manipuleze pe tine, dar nu si pe antrenoarea lui.



Nu am citit decit pina la mesajul asta si cred ca, la prima vedere, sint de acord cu Marina si mie mi se pare un pic denigratoare povestea de pe blog... si oricum nu se rezolva asa, ci printr-o discutie deschisa cu antrenoarea respectiva si cautarea unui alt antrenor.

Insa, Mianda, ceea ce ai scris tu mai sus nu se face. Pe bune, cum poti sa spui asa ceva despre un copil, al altuia... si mai ales unei mame?

Am citit pina la capat si am vazut ca ti-ai cerut scuze.

Fiona, sa nu intelegi ca daca mi s-a parut un pic exagerata povestea ta, mai ales la sfirsit cu rusine, rusine... nu te sustin sa faci ceva ca sa schimbi modul de lucru al celor care lucreaza cu copii, acolo unde trebuie schimbat. Nici eu nu sint de acord sa nu il incurajezi, chiar daca nu a reusit ceva, sa nu-i zimbesti etc., dar modalitatea aleasa de tine pare razbunatoare si, din pacate, nu rezolva nimic.

Spui ca ce sa discuti cu o antrenoare care face asa ceva... din cite vad eu din poza, e tinara, probabil ca nu are prea multi ani de experienta cu copiii (aceasta se cistiga in timp si cu efort), abia a iesit din bazinul competitiv (am avut si noi o experienta asemanatoare la patinaj)... Feedback-ul venit de la parinti si de la copii este foarte important pentru ea, aici unii au chiar si o foaie de evaluare la sfirsit, cu comentarii, ea face pentru copii, parintii impreuna cu copiii pentru ea... Intotdeauna se rezolva mai mult cu o discutie sincera (nu cu o cearta, cind de duci sa discuti cu cineva o problema, o atitudine sau un comportament care deranjeaza nu inseamna ca te duci sa te certi) decit cu, scuzati, datul in git pe forumuri si bloguri.

Altfel, sa stii ca relatia dintre antrenor si copil, ca orice relatie, este inainte de toate o relatie umana, care se bazeaza pe afinitati. Avind destula experienta in a cauta antrenori (si a-i schimba) pe la diverse sporturi, eu cred ca trebuie cautat pina cind gasesti un antrenor care stie sa lucreze cu copilul tau si in prezenta caruia copilul tau se simte bine, liber, stimulat si face progrese. Bafta!


Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Iti spun si eu parerea mea prin prisma experientei ce o avem cu inotul.

Eu cred ca:
1. antrenoarea a simtit ca al tau copilas este pregatit fizic pentru a avansa; asa au aparut acele lungimi de bazin
2. copilul tau cand a inteles ca se mai diminueaza din distractie si inotul nu mai inseamna doar sarituri si balaceala a reactionat
3. antrenoarea, chiar daca este foarte bine pregatita tehnic nu inseamna ca este si un bun pedagog insa stie foarte bine prin propria experienta si prin propriile exemple de antrenori ca rezultatele se obtin cu efort.
4. reactia drastica a copilului tau de a nu mai dori sa mearga la inot este in mare masura rezultatul expunerii lui la reactiile tale; ti-ai spus parerea de fata cu el si acum el, pe baza a ceea ce am spus la punctul 2, se opune.

Eu as face o pauza cu cursurile de 1-2 ani, timp in care as merge cat de des cu el la bazin la inot liber si nu l-as mai lasa sa auda comentariile negative despre aceasta intamplare.

Si ca si recomandare, cursurile de inot au rezultate cand sunt incepute dupa 5 ani. Pana atunci balaceala cu parintii pentu acomodarea naturala cu apa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Arturicii, sa stii ca nu era distractie deloc la sedintele de inot, doar pe fata lui era multa bucurie ca se simtea bine in apa.
Vara trecuta cand de-abia implinise 3 ani e drept ca mai lovea cu manutele in apa si avea tendinta sa se joace (ii placea sa stropeasca), dar Toma mereu ii coordona miscarile picioruselor si il invata cum sa dea din maini. Sau il lasa sa vina singur de la marginea bazinului pana la el, la bara cu margele (se vede in poza).
Si toti antrenorii faceau asa.
Copiii au plute, colaci pe brate si invata sa inoate. Stangaci, dar invata. Iar anul asta chiar ma gandeam cum reuseste el sa dea din picioruse o ora intreaga, pentru ca inota non-stop chiar daca ajutat de pluta, colaci si antrenor. Ca sa nu mai spun ca din toamna a fost de obicei singur pe culoarul cursantilor. Adica doar el si antrenorul, alti copii nu prea mai veneau.

In rest multumesc pentru sfaturi, sper ca din toamna sa reluam cursurile la alt club. Daca nu, la anul.

Mergi la inceput