invazia de capuse in parcuri

invazia de capuse in parcuri | Autor: neaguada

Link direct la acest mesaj

mamici sunt putin ingrijorata de aceasta invazie . ma pune pe ganduri si parca nici nu.mi mai vine sa ies cu pitica in parca si sa ies cu ea doar in curte. voi mamici ce parere aveti ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Dar in curte ai dat cu substante contra capuselor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lexie_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

mamici sunt putin ingrijorata de aceasta invazie . ma pune pe ganduri si parca nici nu.mi mai vine sa ies cu pitica in parca si sa ies cu ea doar in curte. voi mamici ce parere aveti ?


Fetita ta e aproximativ de-o varsta cu piticul meu. Asa ca nu prea vad cum ar putea intra in contact cu capusele, ca doar n-or sari in cariucor.
In plus, din ce-am vazut la tv, se pare ca parcurile din Bucuresti au fost deratizate contra capuselor.

Mami de bebe Sebi - 21.01.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

nu nu am dat cu absolut nici o solutie impotriva capuselor dar in curte nu au de unde sa fie. da sunt constienta ca nu au cum sa sara pe carut dar.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

"Capusele traiesc de obicei in sol umbrit, umed si adesea se prind de de iarba inalta, de tufisuri, arbusti si crengile joase ale copacilor. Pajistile si gradinile pot adaposti capuse,"
citat din articolul din link
http://www.desprecopii.com/info-id-1306-nm-Boala-Lyme-Borelioza.htm

de ce zici ca nu au de unde sa fie in curte? rame de ex ai in pamantul din curte? crezi le-a pus cineva acolo? solul e de asa natura incat apar. deci capusele pot aparea fara sa le puna/aduca cineva special!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

nu am dwloc pamant in curte este numai asfalt am doar cateva ghivece cu flori si ma indoiesc sa fie in pamantul florilor cu atat mai mult ca maj sunt suspendate. bine nu asta este problema doar ca m.a cam speriat ce am vazut la tv despre boala ce o dau aceste insecte si stau putin asa cu frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

La noi a trecut cineva de la o firma de deinsectie si ne-a lasat solutie contra capuselor. Week-endul trecut a tuns sotul iarba, asa ca o sa pulverizez eu.

Am trecut ieri prin parc ; la cati maidanezi dorm linistiti in iarba, prefer sa ma limitez la curte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

nu am dwloc pamant in curte este numai asfalt am doar cateva ghivece cu flori si ma indoiesc sa fie in pamantul florilor cu atat mai mult ca maj sunt suspendate. bine nu asta este problema doar ca m.a cam speriat ce am vazut la tv despre boala ce o dau aceste insecte si stau putin asa cu frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lexie_88

In plus, din ce-am vazut la tv, se pare ca parcurile din Bucuresti au fost deratizate contra capuselor.

Mami de bebe Sebi - 21.01.2012


De unde, eu din ce am vazut / citit, ala de la ALPAB responsabil cu parcurile a declarat ca el se spala pe maini si nu mai face eforturi de dezinsectie atat timp cat nu sunt stransi maindanezii din parcuri. Pentru ca e inutil, capusele stau pe caini, depun ouale in iarba, faci dezinsectia (deratizarea e aia cu sobolanii, apropo) si in 3 saptamani sunt la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

nu am dwloc pamant in curte este numai asfalt am doar cateva ghivece cu flori si ma indoiesc sa fie in pamantul florilor cu atat mai mult ca maj sunt suspendate. bine nu asta este problema doar ca m.a cam speriat ce am vazut la tv despre boala ce o dau aceste insecte si stau putin asa cu frica


mda ... nu stiu ce sa zic atunci. eu cand zic/aud "curte" automa ma gandesc la pamant/iarba/flori ...

concluzie: verificare riguroasa a pielii dupa joaca in parc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

e o mare problema.eu am 2 prtieteni cu boala Lyme si vreau sa spun ca e groaznic.
si eu merg cus trumf in parc,dar atata timp cat sunt maidanezi.....................

Mergi la inceput