Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Subscriu la ce-a zis si Feedelia!
Aici bebelusul se spala o data pe saptamana si cu cit mai putine cosmetice,chmicale.
Pe fi-miu il spalam la fundulet dupa fiecare kaki,dar baie generala doar o data pe saptamana si a fost bine.
Mi se pare exces de zel sa-l speli zilnic si o metoda invechita sa-i faci baia de seara sa oboseasca si sa doarma mai bine.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Intrucat subiectul este despre BAITA (si nu dusul) BEBELUSULUI (si nu a copiilor mai mari sau a adultilor), am votat "o data pe saptamana". Aici se recomanda sa ii faci baie bebelusului de maxim 2 ori pe saptamana, asadar ne-am conformat. Si celei mari ii fac BAIE (adica cu apa in cada, spuma, jucarii si tot tacamul) tot o data pe saptamana.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Eu le fac baie zilnic, amandurora, de cand am nascut, cu mici exceptii - de ex cand mergem undeva si venim acasa la 1 noaptea cu ambii copii dormind...
Din perspectiva faptului ca eu nu pot sa dorm nespalata (a se citi fara sa fac dus), ma gandesc ca si ei se simt mai bine reimprospatati, dupa dus.

Dar eu nu inteleg ceva (fara sa judec pe nimeni, este treaba voastra ce si cum faceti): fetele care spala copilasii o data pe saptamana, dar zilnic la fund, un copil de 5 ani nu-l bagi in cada sa-l speli la fund? banuiesc ca asa faceti. Pai si daca il bagati in baie, nu se uda peste tot? ma iertati, dar nu inteleg. Ai mei se joaca la baie, se stropesc...ma uda si pe mine din cap pana'n picioare.
Pe bebe il spal la fund de fiecare data cand face caca daca am cum (adica daca sunt intr-o casa) + baie seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

baie zilnic, seara, la inceput si pe cap in fiecare zi, acum , la 2-3 zile, iar vara, daca se joaca la nisip, dus de doua-trei ori pe zi! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

bebitza mea are 3 saptamani si ii fac baie la 2 zile deocamdata...celui mare vara cat mai des, ca transpira, iarna o data pe saptamana, plus la nevoie ( de exemplu cand il apuca pictatul cu carioca pe picioare )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALLefther spune:

Azi a fost prima data cand am facut baita singura lui bebe Erik. Are 5 saptamani si de la inceput l-a spalat mama mea, dar gata, s-a dus bunica acasa la ea. M-am descurcat bine pana la urma. Mi s-au parut f interesante parerile referitoare la eliminarea sau folosirea cat mai putina a sampoanelor si a produselor de acest gen la bebei. Citind si argumetele sunt de acord si cred ca o sa renunt si eu la sampon. Noi am facut baie zilnic, cu exceptii insa, am stat si 3 zile cand am mers in vizita si cum nu era albiuta nostra nu ne-am simtit comozi sa folosim cada gazdei sau daca am ajuns cu bebe adormind acasa si era prea tarziu.
La spital, dupa ce am nascut l-au spalat pe bebe abia la 48 de ore, ptr ca stratul de grasime pe care il are el la nastere este foarte hranitor si bun ptr pielea lui sensibila. Asa se procedeaza aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Baita -de 2ori /saptamana ; funduletul il spalam de cate ori schimbam pampersul.Folisim sapunul si samponul de la Klorane si sunt f multumita de ele.Servetele umede folosim doar in deplasare..
Cand am venit din matermitate i- am facut baita seara da una nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Noi facem baita in fiecare seara cu sampon din galbenele, zic ei ca bio. Pe par o spal o data la doua zile din singurul considerent ca urla de mama focului daca e cu capsorul ud.

Sunt de parere ca baita zilnica e utila din mai multe motive, printre care si obisnuinta de a te spala in fiecare seara.
Stiu ca sunt multe mamici care nu sunt de acord cu baita zilnica, sau sustin baita fara sapun, dar mai ales cand suntem pe ultimele locuri in Europa la consumul de sapun si pasta de dinti, cred ca e important sa promovam un pic bunele obiceiuri. Iar baita doar cu apa, fara sapun, mi se pare inutila, nu cred ca merita efortul (nu dati cu rosii, va rog )
Pentru ca noi facem baita seara, mai avem si avantajul unui ritual inainte de culcare, care o ajuta sa adoarma mai usor si sa doarma mai profund.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

Sunt de acord cu tine, Cellena, mai ales ca ma gandeam la acelasi argument cu clasamentul consumului de sampon si pasta de dinti..Eu cred ca bunele obiceiuri se formeaza si este responsabilitatea noastra ca parinti sa le aratam copiilor cum sa-si pastreze sanatatea. Noi facem baie in fiecare seara, cu exceptia vizitelor, evident, si am observat ca fetita mea se simte mult mai bine, e mult mai comunicativa si vesela dupa. Concluzia: baita este o joaca pentru ea (si pentru noi) si ritualul de seara ne ofera certitudinea obisnuintei pe viitor de a fi o domnisoara curata si ingrijita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

care e legatura intre clasamentele facute de nu stiu ce producatori de cosmeticale cu igiena noului nascut?!

am nascut in anglia in 2011 si mi s-a spus ca noul nascut nu are nevoie de sapun, sampon, lotiuni, sfatul a fost sa spal copilul cu apa fiarta si racita si sa las sampoanele si alte farafastacuri pentru mai tarziu, mi s-a spus si ca baia zilnica nu e obligatorie atata timp cat copilul este linistit si isi face treburile lui de copil corespunzator cu varsta...cand s-o tara si tavali prin tarana e alta poveste...dar ce strat de murdarie are noul nascut cat sa il frecam zi de zi sa-l facem sa straluceasca?!

si uleiul de masaj l-am folosit dupa o luna si jumatate

desi am spalat copila de cel mult 2 ori pe saptamana (adica bagat la muiat in cadita) acum la 1 an si 2 luni nu e "neobisnuita cu baia", nu mi-a plans niciodata la baie si sper sa nu se schimbe foarte curand (e posibil si asta), face fata fara lacrimi si tipete si la samponat si la limpezit capsorul si la utilizarea dusului

Mergi la inceput