Cu bebe in vacanta.

Cu bebe in vacanta. | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

salut,

1. exista tipuri de scutece impermeabile sau slip impermeabil de pus peste pampers? vom merge cu Alex in iulie deci pe la 1.5 ani in Bulgaria si desi in apa marii nu va intra anul asta, hotelul are si piscina pt copii de balacit in care parintii pot intra si ei sa il tina pe cel mic etc.

am citit ceva de huggies? dar totusi nu intra apa pe langa crac si nu se umfla tot scutecul?

as prefera sa gasesc un fel de slip impermeabil pe care sa il pun pe deasupra pampersului. visez sau exista asa ceva?

2. n-amm mai mers niciodata pe distanta atat de mare cu Alex in masina. Cat de dese recomandati opririle? ce sugestii aveti pentru distragerea piciului, pentru ca stiu ca va fi amarat si plictisit + probabil si cald in scaunul de bebelus. Eu ma gandeam sa iau atunci niste jucarii noi si sa le pastrez pentru calatorie.

3. cum ati facut cu mancarea ? noi nu suntem fani borcanele deci asta cam pica, din pacate...

4. ce obiect considerati un "must-have", de neuitat, neparat de luat cu voi cand plecati cu bebe in vacanta?

merci :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Exista scutece speciale pentru inot, care se pun nu peste scutec, ci in locul acestuia. Nu stiu unde se gasesc in Romania, ar cel putin in statiunile de mare ar trebui sa se gaseasca peste tot.

Cu masina, nu stiucat faceti, din cate imi amintesc din copilarie faceam 4 ore de la bucuresti pana la marea noastra, acm tre sa fie mai rapid si cred ca pana in Bulgaria nu mai e mult, nu? Deci, daca e in jur de 5 ore, nu e mare lucru. Plecati cam cu o ora inainte de ora lui de somn de pranz sau foarte devreme dimineata, la 4-5. Eu una le dau copiilor mei un antihistamin care are ca efect secundar somnolenta, asa ca adorm mai usor si dorm mai mult decat de obicei. Dar din cate stiu nu se gaseste in Romania. Oricum, daca pleci cam cu o ora inainte de ora de somn, in maxim 2 ore ar trebui sa adoarma. Si da doarme 2 ore, camd se trezeste mai aveti putin si ajungeti...

Ce luam noi pentru drumuri lungi sunt cateva jucarii noi, iPad-ul, creioane si carti de colorat, abtibilduri multe multe, si un caiet cu foi albe, sa le lipeasca in el -- la un copil sub 2 ani, asta il tine ocupat ce putin juma de ora. Noi nu prea oprim, daca mergem sub 5 ore, mergem intins, dca mergem peste, aranjam sa o facem in doua zile.

Cu mancarea, la un an jumate, ar trebui sa manance ce mananca parintii. Fata mea, acum, la 2 ani, manana cu noi la restauant de cateva ori pe saptamana. Mananca paste (cu branza sau bolognese), legume (cartofi fierti, morcovi, conopida, mazare, porumb), supe/ciorbe, carne pregatita in diverse feluri. Asa ca ce mancati voi, aia mananca si el. Si ca snack-uri intre mese, puteti sa luati fructe sau legume taiate bucati, biscuiti, cereale, sanwichuri taiate in bucatele mici, pufuleti, bucati de cascaval, ce mananca si acasa...

Distractie placuta!

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

exista huggies de innot, sau la dm marca lor, se dau in loc de scutec, noi folosim la bazin si sunt super

plecati in asa fel incat sa doarma pe drum si e ok

termometru si nurofen sau ceva de febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

La scutece nu ma pricep..eu i-am pus pampers simplu pe plaja iar cand il bagam in mare il scoteam..nu a avut accidente gen kk pt ca l-am tinut ff putin in apa..i-am cumparat piscinuta pt bebe si a fost ff ok...apa era ff calda..dar tot asa nu il lasam prea mult..al meu anul trecut cand am fost la mare avea 1,2 ani..
Noi am plecat spre C-ta noaptea, mai exact la 2...pana la C-ta facem in jur de 4-5 h..am ajuns in jur de 7 la pensiune..pana am despachetat si am hranit bebeii a mai durat 2 h, dupa care am mers la plaja..deci am prins plaja in 2 reprize inca din prima zi...Pe drum a dormit fiind noapte..am avut lapte, apa..si pufuleti, covrigei dar n-a fost nevoie..Anul asta vrem sa luam cu noi un DVD portabil sa ii punem la intoarcere desene ...Ii vom lua jucarii noi si cate ceva de rontait, dar tot pt intoarcere pt ca de dus tot noaptea vom pleca..
De mancat nus ce sa zic pt ca al meu bb e ff nemancacios..anul trecut in 8 zile a baut doar lapte si rar accepta cate 1 iaurtel...anul asta e la fel de nemancacios, dar poate marea va face vreun miracol si va mai manca cate ceva..macar cat de cat..dar zic ca daca vi se pare ok mancarea la hotel merge sa ii dati mancaruri usoare, gen supite, legume si gructe proaspete, iaurturi...
Nu uitati crema pt protectie solara..cu SPF de 50+..noi il dadeam de cateva ori pe zi..de fiecare data cand il scoteam din apa..nu uita termometrul si ceva Panadol sau paracetamol supozitoare...palarioara de plaja, haine si subtiri dar si mai grosute pt plimbarile de seara...camera de filmat si aparatul foto pt amintiri..
Distractie placuta!!!
Eu deja visez cu ochii deschisi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

salut,

1. exista tipuri de scutece impermeabile sau slip impermeabil de pus peste pampers?

2. n-amm mai mers niciodata pe distanta atat de mare cu Alex in masina.

3. cum ati facut cu mancarea ? noi nu suntem fani borcanele deci asta cam pica, din pacate...

4. ce obiect considerati un "must-have", de neuitat, neparat de luat cu voi cand plecati cu bebe in vacanta?

merci :)




1. Noi am avut huggies dar se umpleau de apa, desi erau marimea ei (am avut si S si M si la fel am patit). Alta firma nu stiu sa iti recomand.

2. Recomand plecarea devreme/ noaptea ca sa doarma cat mai mult. Daca nu se poate, jucarele diverse si pauze cand le cere bebe - o sa fie mai agitat si miorlait, va prindeti voi

3. Am stat la o pensiune unde ii faceam micul dejun si cina. Avea 1 an si 1 luna si nu manca 'borcanele'. Pranzul il manca la restaurant cu noi. Daca bebele vostru inca nu e complet diversificat sau nu mananca mancare de adulti, puteti opta pentru meniuri mai light de la restaurant - supe, piureuri, piept de pui gratar, legume sote. Se gasesc inlocuitori pentru ce papa acasa.

4. Daca are, obictul preferat. Fie-mea nu a avut. Daca n-are, niste medicamente de bebei: antitermice, descongestionant nazal, eventual supozitor/smecta (pentru 'diareea calatorului' care insa poate fi si... 'constipatia calatorului' )

Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

1. huggies sunt f bune pt noi, la iesirea din apa se da jos si se arunca. nu sunt refolosibile.
dar de e mai ok o piscina (mai ales cea de copii unde cei fara scutec se scapa cu succes) decat apa marii??? din piscina se pot lua diverse boli dar din mare nu prea am auzit!

2. noi am calatorit fff mult cu masina, de mici au fost obisnuiti. am oprit de cate ori a fost nevoie. daca se doarme am mers si 5 ore legat (noi facem buc-viena intr-o zi; concediile ... cam 3500-4000 km). Divertisment: muzica de pe cutiute muzicale, coloane sonore ale filmelor clasice de desene animate, chiar desene animate sau filme documentared despre animale, pesti ...

3. eu am considerat (consider inca) in anumite cazuri mancarea din borcanele mai safe decat cea din restaurante. Deci am folosit borcanele. Multe. Dar niciodata cumparate din Ro. Doar de la Viena incolo. Nu de fitze ci doar pt ca sunt mai multe sortimente si mai bune decat cele facute pt europa de est.

4. paturica/jucaria de somn; ceva medicamente pt urgente

Si ... relax! Vei avea o vacanta minunata cu bb daca esti relaxata! Have fun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

salut,

1. exista tipuri de scutece impermeabile sau slip impermeabil de pus peste pampers? vom merge cu Alex in iulie deci pe la 1.5 ani in Bulgaria si desi in apa marii nu va intra anul asta, hotelul are si piscina pt copii de balacit in care parintii pot intra si ei sa il tina pe cel mic etc.

am citit ceva de huggies? dar totusi nu intra apa pe langa crac si nu se umfla tot scutecul?

as prefera sa gasesc un fel de slip impermeabil pe care sa il pun pe deasupra pampersului. visez sau exista asa ceva?

2. n-amm mai mers niciodata pe distanta atat de mare cu Alex in masina. Cat de dese recomandati opririle? ce sugestii aveti pentru distragerea piciului, pentru ca stiu ca va fi amarat si plictisit + probabil si cald in scaunul de bebelus. Eu ma gandeam sa iau atunci niste jucarii noi si sa le pastrez pentru calatorie.

3. cum ati facut cu mancarea ? noi nu suntem fani borcanele deci asta cam pica, din pacate...

4. ce obiect considerati un "must-have", de neuitat, neparat de luat cu voi cand plecati cu bebe in vacanta?

merci :)




1. exista slipuri impermbeabile, de tipul acestuia; http://reclama/products/4443-bambino_mio_slip_de_baie_pentru_bebelusi_albastru_roz_cu_buline.mbs
eu ti-am dat link pentru slip de fetita dar exista si de baieti, logic :)

2. 5 ore pe masina, e de preferat ca o parte din timpul acesta sa se pupe si cu ora lui de somn. In rest, cantece, jucarii, voie buna. Opririle nu sunt obligatorii, mai mult pentru adulti.

3. La 1 an si jumatate, fetita mea manca ce mancam si noi. Adica, la restaurant manca ciorba, supa, etc, oricum nu se fac sarate. Mancare: piure, legume, carnita. Fructe, iaurturi,biscuiti. Nu mai e cazul de borcanele la varsta asta.

3. Must have: banii si actele:). daca le ai pe astea e ok.
Must must have, pt bebe: pasaportul.

Am o nelamurire: de ce nu va intra in apa marii?
Daca din conditii de igiena, parerea mea personala (nu e obligatoriu sa tii cont de ea, doar ca fapt divers) este ca te pripesti.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

observ ca linkul nu se poate deschide. cauta pe google, cu imagini "slip imeprmeabil bebe"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra
5 ore pe masina, e de preferat ca o parte din timpul acesta sa se pupe si cu ora lui de somn. In rest, cantece, jucarii, voie buna. Opririle nu sunt obligatorii, mai mult pentru adulti.


Eu sper ca va aseza copilul IN masina IN scaunel corespunzator iar opririle SUNT chiar obligatorii pentru copil, mai mult decat pentru adulti . Este ff indicat, cel putin in teorie - dar se verifica bine in practica - sa se faca opriri de macar 5-10 min la fiecare 3 ore. In aceste opriri e indicat sa se plimbe putin copilul! Acum sigur, nu se trezeste copilul din somn pt opriri dar daca e treaz e mai bine sa se faca aceste pauze scurte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra
5 ore pe masina, e de preferat ca o parte din timpul acesta sa se pupe si cu ora lui de somn. In rest, cantece, jucarii, voie buna. Opririle nu sunt obligatorii, mai mult pentru adulti.


Eu sper ca va aseza copilul IN masina IN scaunel corespunzator iar opririle SUNT chiar obligatorii pentru copil, mai mult decat pentru adulti . Este ff indicat, cel putin in teorie - dar se verifica bine in practica - sa se faca opriri de macar 5-10 min la fiecare 3 ore. In aceste opriri e indicat sa se plimbe putin copilul! Acum sigur, nu se trezeste copilul din somn pt opriri dar daca e treaz e mai bine sa se faca aceste pauze scurte

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


theo, logic ca trebuie pus in scaun copilul. NU inteleg de ce ai simtit nevoia sa accentuezi acest aspect.

Opririle sunt indicate, sunt binevenite, dar nu sunt obligatorii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

1. Scutece huggies, noi am luat de la Carrefour Colentina, dar mai sigur le gasesti pe net; sunt si alte marci
2. Noi la drum de 5 ore nu am oprit decat la cerere. In principiu e bine de plecat dimineata devreme, sigur apuca minim un somn in masina, plus nu prindeti caldura mare. Noi avem o jucarica preferata care ne salveaza vesnic. In masina sa aveti apa, ceai, fructe, biscuiti.
3. Nici noi nu am fost mari fani borcanele. Le-am folosit numai la primul concediu, cand avea 11 luni, mi s-a parut mai safe si, chiar daca acasa nu se omora dupa ele, in concediu a mancat fara probleme. Al doilea concediu la 1 an si 10 luni nu am mai luat borcanele, micul dejun ii pregateam in camera, aia nu e greu de organizat, la pranz supa/ciorba de pui/curcan/vacuta, seara mamaliguta cu branza, paste cu branza, piept de pui la gratar, piure de cartofi, snitel, cascaval pane, gustarea de dimineata o rezolvam cu banane sau mere, gustarea de dupa amiaza iaurt si biscuiti si evident laptele de dimineata si de seara.
Si noi plecam in Bulgaria anul acesta si am fost sfatuita de o prietena care a fost anul trecut cu bebele sa plec cu laptele si iaurtul pe care obisnuieste sa il consume aici dupa mine.
Atentie ca nu poti pleca din restaurant cu nici un fel de mancare in camera sa ai sa ii dai gustarile lui bebe, sau in caz ca nu a avut chef sa manance la masa sa ii dai mai incolo, deci asigura-te ca ai ceva sa ii dai totusi in camera. Lapte cu cereale, iaurt, biscuiti, fructe, ma rog...
4. Prelungitor, aparat si pastile pentru tantari, spray pentru tantari adulti si copii, trusa medicala (nurofen, panadol, biotics, saruri de rehidratare, supozitoare cu glicerina, supozitoare cu algocalmin, enterol, apa oxigenata, plasturi), 1 cutie de nan fara lactoza (just in case), creme cu protectie mare UV, cana electrica pentru incalzit apa, monitorul copilului (in genere o lasam pe ea sa doarma in dormitor si noi stam pe balcon la un suc/bere/inghetata, citim o carte, vedem un film pe laptop si evitam sa bagam capul sa vedem ce face ca are somnul foarte usor), jucariile pentru nisip, carti de colorat, culori, jucaria cu care doarme, pungi de plastic extra pentru aruncat pampersii, reductor de colac/olita, ahhhh acetona! si oja!

Probabil ca sunt usor exagerata, multe nu le folosesc, dar am patit-o ca daca nu le iau musai imi trebuie asa ca mai bine le iau si nu le folosesc, decat sa ma enervez.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput