constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada
un alt motiv pt care soacra mea este impotriva iesirii afara este faptul ca inca nu am botezat-o mai avem o luna jumate pana la botez,e culmea


Nu este un motiv sa nu scoti copilul afara !Unde D-zeu scrie asta?!
Asculta! Eu asa am procedat, locuind cu soacra (saraca , D-zeu s-o odihneasca, si-acum o regret!) dar cred ca in ciuda varstei, de-atunci, destul de inaintate in comparatie cu mine , nu avea aceste conceptii, intr-adevar avea ceva de spus in sensul acesta dar pentru plimbari noaptea, insa eu nu umblam noaptea la plimbare, nici nu se punea problema!

Si daca l-am scos nebotezat ce? Acum este sanatos tun, inalt,,,subtirel tras printr-un inel",n-are nicio carie , mai trage de fiare dar asta este o alta problema de-a lui!

Sa-mi explice mie soacra-ta ce ar fi avut fiul meu in plus daca-l tineam in casa pana la botez!Si la botez ce faceti , mutati biserica langa voi, in curte,dar daca este nevoie sa mergi la medic, asa la vreo 50 km distanta?!Doamne fereste , nici nu vreau sa ma gandesc!

Scoate copilul macar in curte, plimba-te cu el , daca nu te intelegi cu (...)!
Auzi: sa nu scoti copilul din casa pana nu-l botezi. N-am mai auzit!!! Aoleu, mare ti-e gradina Ta Doamne!

Si daca-ti spun ca al meu fiu dormea cu capul descoperit (fie vara, fie iarna), pe burta, pana a inceput sa se ridice singur, ce zici?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mai bine incearca alta marca de lapte praf. Suc de morcovi sau de portocale la varsta asta?! In niciun caz, ii nenorocesti sistemul digestiv, stomacelul abia obisnuit cu lapte....Pediatrii care recomanda suc de fructe/morcovi/ceaiuri etc la un bebelus SUB 6 luni au ramas cu informatia de pe vremea lui Pazvante

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Ilinca, nu e chiar asa. Diversificarea la copilul alimentat cu lapte praf incepe de la 4 luni, iar la copiii alimentati la san la 6 luni. Toti medicii pediatri mi-au spus asta.

Legat de sucul de portocale, ai dreptate, insa crede-ma am schimbat laptele si tot constipata era... A luat sucul de portocale foarte putin ca sa scapam de supozitorul care devenise o mare problema. Am incercat cu masaje, cu alt lapte, a fost groaznic. Ma speriasem si eu foarte tare, am facut multe investigatii, ma gandeam ca ceva nu merge cum trebuie, insa totul parea normal.

Toate s-au rezolvat cu acest suc de protocala si apoi cu diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

sara tu i-ai dat doar suc de portocale pt constipatie? cat timp i-ai dat si cat pe zi? si noi am incercat multe metode si nu reusim sa scapam de constipatie care se dat. laptelui praf oricare ar fi el mi-a spus pediatru ca asta este reactia bebelusului la lapte praf pana i se obisnuieste tranzitul. multumesc frumos pt sfaturi cred ca te-am zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ceaiul de musetel este bun.

Si intreaba doctorul ce sa ii dai pentru constipatie. Si masajul e bun

Daca plange si numai cand te apropii cu supozitorul inseamna ca din cauza asta e constipata. Nu ii mai pune supozitor, ii e teama sa nu o doara cand face kk. Nu va face de la inceput dar daca te opresti cu supozitorul va incepe sa faca normal.

Nu ii da nici suc de morcov nici de portocala, e prea devreme.

Exista molifta parca, nu? ca sa o poti scoate afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

da exista molifta ne.a facut .o preotul dar nah ce pot spune ......soacra mea este de pe vremea lu' mamaie (nici macar) :-) . oricum m.au incurajat mamicile si voi iesi cu micuta mea afara in fiecare zi nu voi mai tine cont de parerea tematoare a socrilorcat despre ceaiul cu musetel am incercat si nu da nici un rezultat am incercat si cu ceai de anason si chimen pt constipatie si il dau si pt colici dar nu avem rezultate nici cu el :-( . pana la urma voi incerca sa.i dau o lingurita de suc de morcov sa vad cum il primeste in primul rand si daca are vre.un rezultat. multumim pt urarile de bn si pt sfat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu sint de parere sa scoti copilul afara in fiecare zi, aici i-am scos si la -30 de grade, caci nu aveam incotro, trebuia sa-i iau de la scoala sau gradinita pe cea/cele mari, imbracati bine, dar nu prea gros (mai bine il imbraci normal si ai o paturica tot timpul la indemina sa-l invelesi daca simti ca e rece). Daca bate vintul, pune-i o caciulita subtire, daca nu, lasa-l fara, asa cum stai si tu. Probabil ca va trage un pic de nasuc, e normal, dar sa stai si sa respiri aerul din casa atitea luni de zile mie mi se pare complete nesanatos pentru prunc.

Spune-le celor care sint contra, ca sa ai liniste, ca stai in curte, unde nu are ce sa i se intimple in afara sa respire un pic de aer curat. Adaptarea la mediu se face treptat, dupa ce il botezi si il vei scoate, nefiind obisnuit atitea luni, tot va raci, ba mai mult decit daca a stat numai in casa.



Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cit despre constipatie... in primul rind scoate supozitorul, e un stres inutil pentru bebelus, cu consecinte.

Si trebuie sa definesti ce inseamna constipatie. Este constipat nu daca face la 2 sau trei zile, ci daca inainte de a face i se intareste burtica, plinge, isi freaca piciorusele (semn de crampe), nu vrea sa suga, nu doarme, este agitat, il doare/plinge tare atunci cind face si eventual sint fire de singe in scaun...

Scoate-i supozitorul si urmareste simptomele, daca doar face mai rar, nu e neaparat constipatie, e o ajustare la lapte sau poate chiar trebuie sa incerci mai multe variante de lapte praf. De asemenea, trebuie sa respecti exact ce scrie pe cutie, sa nu pui nici mai mult, nici mai putin (poate ca era bine sau e bine si acum, sa incerci cu el un pic mai diluat cind vezi ca a trecut mult timp si nu a iesit).

Personal, nu vad rostul ceaiului (eu nu le-am dat niciodata), mierea e interzisa la copiii sub un an, nici a sucului de morcovi (care pe adulti ii constipa) si nici al celui de portocale (care fiind acid, ii poate irita stomacelul fragil). Eventual, daca problema ramine, cite o lingurita de suc de prune diluat cu apa, neindulcit, face mai bine decit restul. Dar la primul semn ca bebelusul nu suporta, il scoti. Insa nu acum, e prea mic...

Insa ceea ce ti-au spus mai sus fetele, cu masajul si gimnastica sitn sfaturi foarte bune. Gimnastica e buna pentru bebelusi oricum, chiar de doua ori pe zi, iar bicicleta cu picioarele poate ajuta si la constipatie.

Masajul e si el bun, daca il suporta copilul, sint unii care pling, ar fi bine in fiecare seara sa-i faci un masaj. Dar pentru constipatie, se face pe burtica, cu miscari in cerc, in sensul acelor de ceasornic, incepind de la buric, mai mici la inceput si apoi maresti cercurile pina cuprind tot abdomenul (repet, daca ii place, daca il vezi ca se relaxeaza si e binedispus, nu ca e incordat si plinge).

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna,
Si noi avem probleme cu constipatia :(
Fetita mea sa nascut prematur si din pacate dupa o luna am pierdut laptele :(( acum papa doar lapte praf, acelasi ca si in maternitate Pre NAN si ia si Fe care o constipa saracuta, face caca la 2 zile sau zilnic dar e tare si plange rau :(
Din maternitate ni sa recomandat cand ajungem la greutatea de la 3500 sa incercam sa trecem pe Nativa albastru "de la nastere" poate il tolereaza mai bine, aproape avem greutatea dar nu am incercat.

Momentan folosim Bonnisan si ceai Baby drink, intre mese, cate putin, care ajuta si la colici si la digestie, insa rezultatele nu sunt prea inbucuratoare, tot plange la caca.

O mamica a primit o reteta de ceai de la pediatra, care a prins foarte bine la bebelusul ei, am sa o probez si eu dar astept sa mai creasca fetita, acum e prea micuta sa testez pe ea :D
Daca credeti ca e utila puteti sa o faceti si voi, jucanduva cu musetelul si menta, cand e constipat mai mult musetel, cand are diaree, o frunza in plus de menta.

La 250 ml apa fiarta
8 boabe chimion
1 frunza de menta
1 tei
4 musetel
10 min. infuzie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

sunt de acord cu Ilinca M,schimba-i formula de lapte in primul rand daca de la asta se constipa, si copilul indiferent ca e hranit cu san sau lapte praf pana spre 6 luni ii este suficient laptele,chiar si formula are tot ce i trebuie.
totusi cel mai bine e sa ceri sfatul pediatrului,poate probioticul ajuta



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput