constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel

constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel | Autor: neaguada

Link direct la acest mesaj

Buna mamici de bebei am si eu o mica problema cu bebe meu am o fetita de 2 luni si de la 3 saptamani papam numai laptic praf milumil si avem probleme cu constipatia iesim odata la 2-3 zile afara si stimulata cu supozitor sau dar de la supozitor s.a iritat mititica si nu mai suporta plange f tare . ce sfaturi imi dati pt a scapa de constipatie am auzit ca ceaiul de musetel este bun pt asa ceva dar doctora mi-a spus sa nu-i dau deoarece s.a scos de la copii si nu ar fi bun. astept cu nerabdare raspunsul vostru .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Intotdeauna am rezolvat cu ceai de musetel. Chiar nu stiu de ce l-au scos, noi n-am avut probleme de la musetel.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Dupa ce am terminat cu alaptatul la san ,dupa 9 luni (in tot acest timp nu a avut probleme ), cand se constipa fiului meu ii dadeam tarate de grau in ceai +putina miere sau bors facut in casa. Dar, era mare!

Poate o sa obtii un raspuns pentru un bebe atat de mic sau intreaba medicul este imposibil sa nu existe o solutie pt aceasta problema!

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

multumesc frumos pt raspuns . doctora pediatra mi-a spus sa-i bag suc de morcov de la 6 saptamani pt a scapa de constipatie dar nu i-am dat pt ca mi s.a parut muuult prea devreme . voi ce parere aveti ? reamintesc ca are doar 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Si noi am avut probleme pana la 3 luni, cand pediatrul ne-a permis sa ii dam suc de portocale cateva lingurite pe zi si am rezolvat problema.

Sara nu plangea la supozitor pentru ca un supozitor cu glicerina pt copii il taiam in 4 - 1 data longitudinal si apoi jumatatea rezultata in 2 transversal. Deci era mic mic.

Intreaba pediatrul daca nu iti permite sa ii dai suc de portocala. Nu e o diversificare propriu-zisa ci ia sucul ca un medicament laxativ. Diversificarea tot la 4 luni am inceput-o. SI apoi ne-am reglat usor si frumos din alimentatie. Acum nu mai avem nicio poblema!


Sanatate multa puiului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

pai si eu la fal ii tai supozitorul dar degeaba plange si nu suporta e un adevarat chin cand bagam supozitorul. mie mi-a spus sa-i dau suc de morcov cate o lingurita si pe zi ce trece mai multicel pana ajungem la 20 de ml apoi sa.i bag sucul de portocale tot asa pana ajungem la 20 de ml dar mi se pare totusi ca e devreme avand doar 2 luni voi ma sfatuiti sa.i dau totusi? si o alta problema la noi mai este cu iesit afara ma aflu in conflict cu sotul si socrii deoarece nu sunt de acord cu scosul afara daca nu este cel putin 22 de grade tinand cont ca stam la curte eu as vrea sa ies cu ea zilnic. cat as putea sta cu ea afara cand este un pic mai racorica afara??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

din cauza supozitorului a dezvoltat si constipatia - da dependenta iar stimularea vesnica la un copil atat de mic are acelasi efect.
incercati masaj pe burtica, flexarea picioruselor pe abdomen pentru a stimula reflexul si motilitatea intestinala. daca o vezi ca incearca, se chinuie sa faca, ridic-o la verticala si flexeaza-i piciorusele pe bratul tau - asa stimulezi din nou motilitatea in directia corecta.
mai poti apela la produsul lass baby - care e un extract de smochine si alte plante.
in orice caz supozitorul nu mai este o solutie, sfatul meu este sa le arunci din casa.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Asa e Roxanaz, ai dreptate! Din pacate la noi nicio solutie din cele propuse de tine nu a functionat. Le-am incercat si noi pe toate ca nici mie nu mi se parea normal sa iasa numai cu supozitor, eram chiar ingrijorata.

Ulterior am aflat ca e posibil sa fi fost de la Infacol. In 2010 era destul de nou pe piata, abea anul trecut am aflat ca ar fi niste zvonuri cum ca ar avea ca reactie adversa constipatia. Nu stiu, nu m-am mai interesat de atunci. Noua ne-a rezolvat problema colicilor, am scapat si de constipatie intre timp :-), acum suntem ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada
si o alta problema la noi mai este cu iesit afara ma aflu in conflict cu sotul si socrii deoarece nu sunt de acord cu scosul afara daca nu este cel putin 22 de grade tinand cont ca stam la curte eu as vrea sa ies cu ea zilnic. cat as putea sta cu ea afara cand este un pic mai racorica afara??

L-am scos in fiecare zi de cum l-am adus acasa! S-a nascut vara! Scoate-ti copilul in aer liber! Tu daca ai sta atatea zile/luni in casa cum ti-ar fi?!
Socrii tai sa-ti dea o explicatie referitor la perioada cand femeile isi luau copiii la camp!
Bebelusii ,nu sunt cu nimic mai sensibili decat un adult daca stii cum sa-i imbraci cand il scoti in aer liber. Ei simt ca si tine temperatura de-afara ,o plimbare in aer liber este indicata, nu trebuie sa le pui 100 de haine cand ii scoti la plimbare!
Daca o tii pe fetita numai in casa ,va fi cu atat mai mult mai sensibila!

Vara, al meu fiu dormea de ,,bubuia" afara,la adapost,la umbra !Iar la plimbare, in primele luni de viata , ii era imposibil cuiva strain sa-i vada ochii,dormea, dormea,dormea!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Exact! Scoate copilul cat poti de mult afara, imbracat putin mai subtire decat tine sau la fel ca tine. In niciun caz infofolita.

Socrii tai stau cu voi? Sotul presupun ca este la serviciu... aplica ce simti tu ca mama, si ce ai vorbit cu pediatrul fara sa ceri permisiunea cuiva. Pana la urma tu esti mama, tu esti sefa. Atat timp cat este toata ziua in grija ta, tu esti singura responsabila.

Atunci cand copilul va fi in grija altcuiva va aplica ce crede.
Iti spun din experienta... si eu am avut problema asta. Insa chiar inainte de a naste am impus ideea ca eu sunt sefa in privinta copilului, asta mai ales pentru soacra, pe tati l-am lasat sa se implice, insa era prea putin acasa.

Fii curajoasa ca nu pateste nimic... Dupa ce vei fi constatat dupa ceva luni ca nu are nimic si ca ai un copil sanatos tun le poti spune, sa stiti ca e sanatos pt ca am avut grija sa il calesc, sa facem terapie de aer curat etc. Daca iese afara are si pofta de mancare, creierasul se dezvolta bine.

In ultima instanta explica tuturor ca pediatrul a recomandat plimbari. Chiar pune-l sa vorbeasca si in prezenta sotului despre acest subiect ca sa nu mai aiba ce comenta.

Si socrii mei au aceeasi idee si drept urmare fata cumnatei mele este racita tot timpul fiind cu 2 ani mai mare decaty fiica-mea si nefiind integrata in colectivitate pt ca e prea mica (4 ani jumatate) si ca sa nu se imbolnaveasca. NU vrem asa ceva, nu?

SIngurul risc, dar nu foarte mare il prezinta vantul, care poate aduce virusi, insa e bine sa intre in contact cu ceva virusi asa putin cate putin, altfel sistemul imunitar nu va fi format cum trebuie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

Da din pacate sau din fericire nu stiu cum sa spun stam cu socrii. iti multumesc frumos pt sfaturi stii acelesi idei le am si eu dar cand ii vezi pe cei din jurul tau atat de tematori parca imi transmit si mie starea asta. asa voi face imi voi scoate puiul afara in fiecare zi imbracat corespunzator bineinteles. un alt motiv pt care soacra mea este impotriva iesirii afara este faptul ca inca nu am botezat-o mai avem o luna jumate pana la botez,e culmea

Mergi la inceput