sunt ingrijorata

sunt ingrijorata | Autor: bebeta23

Link direct la acest mesaj

Nici nu stiu cum sa incep, scriu si sterg, poate pt unii e o nimica toata, dar pe mine ma macina destul de tare, m-a speriat si ma sperie inca destul de tare.
Acum 2 saptamani ma aflam la un gratar in familie, era samabata, ma durea foarte tare spatele in zona lombara, in flancuri si abdomenul inferior, ma durea de cateva zile dar acum devenise aproape insuportabil. Am luat ceva de durere, un calmant destul de puternic, m-a linistit un pic...si atat. Am chemat un taxi si am mers la urgente la Municipal unde dupa o injectie cu nospa si diazepam care m-a lesinat efectiv, 2 ore de asteptare, o analiza la urina si o ecografie superficiala m-au diagnosticat cu infectie urinara "grava" ca voi ramane cu dureri vesnic, cat de puternice depinde de mine, o reteta si o recomandare de a merge la un urolog si m-au trimis acasa.
N-am reusit sa dorm toata noaptea de dureri, varsaturi, febra....
Dimineata am hotarat sa mergem la urgente la Sf Ioan langa IML unde dupa analize sange, urina, eco,radiografii etc... mi-au descoperit o piatra la rinichiul drept care era si blocat, 21000 de leucocite , m-au bagat in sala de operatie unde au curatat rinichiul si au montat o sonda cook.Ma durea capul ingrozitor, mai ales cand ma ridicam si suflam nasul numai sange. Am iesit din spital cu 12000 de leucocite si tratament cu diclofenac supozitor zinnat si tavanic anitbiotic,am scapat de durerile de cap, dar au ramas cele de inchieieturi care insa treceau cu diclofenac, doar ca imediat ce am terminat antibiotic, diclofenac nu a mai avut nici un efect...durerile au revenit si in curand si febra....sambata dimineata am ajuns iar la Sf Ioan la urgente...infectia a revenit...iar antibiotice iar antiinflamatoare..doar ca, la fel cum a fost la internare, mi-au spart cateva vene de sange, mult mai putine doar 2 de data asta, insa una, anume locul unde este vanat s=a intarit foarte tare, iar astazi de dimineata pe antebrat cam la 4-5 cm de incheietura mainii pe o lungime de 4-5 cm ma doare vena foarte tare si simt si este si vezibil niste damburi mici, 5 la nr...
Programare la dr am abia joi pt control, si sunt foarte ingrijorata...nu stiu cum sa ma mai calmez, ce sa fac
Imi tot impun sa gandesc pozitiv, ca totul va fi ok, ca voi fi bine, ca totul se va rezolva, ca nu o sa mai am infectie deloc la rinichi la urmatoarea analiza, ca scoatem sonda si va fi totul dat uitari, ca voi avea mai multa grija de mine...dar cu damburile astea ce ma fac? cu durerile? cu ametelile? dupa 20 de min de mers pe jos incep sa gafai, mi se taie aerul putin cate putin si ametesc parca's pe barca.....
M-am lungit mult, dar m-am descarcat
Va doresc de sfintele sarbatori de Paste si nu numai, sanatate multa ca e mai buna decat toate!!! Daca esti sanatos si ai vointa toate se fac, toate se rezolva!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu te plimba prea mult, stai intinsa, repira adanc, ia antinevralgice, lasa geamul deschis sa intre aer curat... cred ca asta ai putea sa faci acum cu folos. Lasa venele acum ca nu poti sa le repari. Maseaza-le usor. Ai vene slabe dar probabil stiai deja si presupun ca ai sange care "a scapat" si s-a inchegat (vanatai). Se vor resorbi treptat dar sa nu cari nimic greu in maini.
Problema cu infectia la rinichi cred ca era mai veche dar acum si cu piatra respectiva - a fost punctul pe "i".
Probabil dincolo de tratamentul medicamentos ar fi bine zic eu daca ti-ai revizui modul in care mananci (calitativ discutand), ar fi bine sa vezi ce fel de alimente(si/sau produse) ar trebui consumate si care ar trebui reduse sau eliminate.
Cum a functionat si la altii trebuie sa fucntioneze si la tine. Atat pt rinichi cat si pentru sistemul circulator.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cume cu durerile acestea de incheieturi? cand apar, la ce incheieturi apar?

Cu vena sparta nu ai ce face, se intampla. Presupun ca ai acum vanataie, pune niste comprese si asteapta, ca iti va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana_zana spune:

Iti urez multa sanatate si liniste! Cred ca ai nevoie de multa odihna si relaxare, totul se va rezolva cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bebeta, in primul rind sanatate multa!

In al doilea rind, de unde au venit doctorii cu ideea ca nu iti mai trece infectia?

Ca o persoana care a avut in familie multi bolnavi de rinichi (bunica a pierdut un rinichi, eu am avut nisip, etc) iti recomand:
- ai mare atentie la ce apa bei si la cit bei. Apa cu saruri multe (inclusiv poate fii de la robinet, la noi in oras bolile la rinichi sunt foarte raspindite din cauza calitatii apei) nu e buna la rinichi, risti sa se depuna. Bea apa plata, eventual intreaba doctorul sa iti recomande una
- bunica mea facea des cure de apa la Olanesti si bea ceai din codite de cirese. Inteaba doctorul daca te poate ajuta ceva din astea

Curaj! Stiu ca durerile sunt crunte, eu urcam si coboram etaje de durere si inca nu am avut asa rau ca tine. Crede-ma, trece! Tine tratamentul, nu umbra dezbracata la mijloc, odihneste-te mult in perioada urmatoare. Dupa atita antibiotic e normal ca organismul tau sa fie slabit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu zic sa stai linistita. nu te mai lua dupa dr care spun ca nu iti va trece niciodata, ca vei fii mereu in dureri...parca ar fi nu stiu ce boala incurabila. am mai avut eu diagnostice de astea apocaliptice...si nu au fost adevarate.
mai consulta si alti doctori, repeta analizele, sa vezi care e situatia adevarata.

si eu am avut in copilarie infectie urinara, nisip la rinichi, parintii amandoi cu nisip si pietre la rinichi, cumnata are un rinichi scos...
mie, dupa ani de zile de mers la Olanesti mi-a trecut complet, desi nici atunci nu aveam dureri continue. de 20 +ani nu mai am nimic, nici o durere.
la tata durerile mai are dureri din cand in cand dar are 76 de ani si munceste si e in putere...si oricum nu le are frecvent.
iar cumnata-mea e sanatoasa tun.

cu ceaiuri ai incercat? la fel cum spuena mai sus, nu umbla dezbracata, eventual incearca daca ai o perna electrica, sau ceva cald pus la mijloc,lichide multe (aici e cranberry juice pt asa ceva).

iti doresc sanatate si Domnul sa fie cu tine!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

parerea mea este ca pe tine nu te deranjeaza atata problema in sine care are o rezolvare pana la urma, ci teama ca nu ai unde merge la un control medical in situati de incredere deplina si siguranta. Faptul ca sistemul sanitar a ramas ocupat mai mult de medici care isi fac practica pe pacient si incearca tot felul de tratamente poate o nimeri unul, si nu stii daca mergand la spital cu ceva nu iesi cu altele pe langa, nu te lasa sa te preocupi doar de situatia in sine.Iar daca am ajuns sa cautam noi solutii la bolile pe care le avem , sa intrebam prietenii, veinii, rudele...in loc sa poti avea incredere in medicul care e de specialitate , e de rau.Asta e adevarata problema.Din pacate nu e doar in Romania.Si aici sunt destui doctori care iti spun ca nu ai nimic si trebuie sa mai cauti parerea si la altii sa fii igura ca macar doi au aceeasi opinie, dar ai de unde alege, pe cand in tara cei buni au plecat, sau daca mai sunt nu au instrumentele necesare practicarii meseriei cu raspundere.Asa ca asta iti adanceste sentimentul de insecuritate si stres, lucru cae nu te prea ajuta in tratarea ta.
In legatura cu venele sparte am avut si eu, tine de capacitatea asistentei de a gasi vena.La mine se gasesc destul de greu, si am nimerit si la asistene care au nimerit din prima dar si la care s-au chinuit de doua, trei ori pana au nimerit, dar diferenta o face cum esti tratat, ca daca se uita la tine si iti zambeste, te incurajeaza, isi cer scuze ca trebuie sa te mai intepe odata...este altfel, decat daca iti spun acru, ce atata te vaiti, stai locului ca nu mori ...chestie de omenie, ca asta nu costa nimic.

Cer scuze daca am batut campii cu gratie dar asta se desprinde mai repede din mesajul tau, decat de vanatai...alea trec oricum.Incearca si masaj usor cu crema de arnica, e buna la locuri lovite, vanatai...
Multa sanatate iti doresc si incearca sa obtii informatii despre doctorii cu care urmeaza sa colaborezi , de la alti pacienti, pentru ca la noi reclama se face pe cale orala...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeta23 spune:

Va multumesc mult pt mesajele de incurajare
Roxy ai foarte mare dreptate pe langa stresul bolii in sine mare parte din stres este si nesiguranta doctorilor buni, sunt vinovata ca nu imi permit sa merg la privat pt orice, dar asta este viata, chiar nu imi permit atatea si asemenea consulatii la privat, iar la stat merg cu multa speranta.
multumesc lui Dumnezeu doctorul la care am nimerit la Sf Ioan, dr Stanescu, pot sa zic ca nu e chiar practicant, dar nici nu iti ofera prea mult timp sau detalii.
Cat despre venele spare, nu asta ma deranjaza nici vanataiele,astea trec si se refac, macar sa fie asta baiul, ci damburile formate pe antebrat pe vena departe de orice vanataie, am 5 dambulete pe vena vizibile si palpabile destul de dureroase...
Michelle da am incercat si incerc ceaiuri, imi fac 2 litri de ceai de matase de porumb si cozi de cirese si beau asa in loc de apa neindulcit, iti multumesc pt sfaturi
Aschiutza multumesc...ma odihnesc destul de mult si nu m-am gandit de ce ma simt asa slabita, dar ai dreptate probabil si antibioticele au partea lor de vina pe langa lipsa de miscare, eu vreau sa incep sa fac miscare. Noi avem in moment casa in vanzare, vrem sa ne mutam din bucuresti, si chiar o varianta este Olanesti, fara idee ca te poti trata de asa ceva acolo, o veste excelenta. Ca nu imi va trece si ca raman asa e concluzia unei doctorite de la urgente majore Municipal lucru care nu l-am crezut si nici n-am sa cred asa ceva
Multumesc Zana
Xio durerile apar dimineata, ori cand ma astept mai putin, nush cum sa explic senzatia, parca ma tine ceva cand indoi, ma doare la glzne, genunchi si inghinal, in locurile astea doare cel mai tare
Marius iti multumesc, si da ai dreptate legat de modul de alimentatie , era foarte defectuos, am inceput sa-l indrept de ceva vreme, cu vreo 2 saptamnani inainte de sperietura asta, si chiar ma miram, tocmai ce m-am lasat de fumat, tocmai ce mananc mai putina paine si mai multe fructe si legume si eu ajung la spital.... ironic....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cumva sunt forme varicoase? Exista probabilitatea aceasta dupa cum le descrii cel putin. Si in acest caz exista remedii si/sau tratamente. La picioare (pulpe) cum stai la acest capitol? Nu cumva ai si acolo probleme? Miscarea? Cum stai cu miscarea?
Cat despre hrana,alimentatie,hidratare sunt chestiuni conceptuale si devin obisnuinte, fel de a fi in timp. Dar precis apar efecte pozitive, insa trebuie schimbata mentalitatea.
Mai apoi o sa-ti vina sa razi cand te vei gandi:
"Faceam eu asta?!"

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Bebeta, inteleg prin ce treci legata de problema cu rinichiul; mama a patit tot ceva asemanator; a avut o infectie foarte puternica, care se manifesta cu transpiratii, oboseala, lipsa poftei de mancare si slabiciune; si cam atat; a mers prin doctori destul de mult, toti ii spuneau ca are probleme la coloana, dar starea ei se deteriora vizibil, abia se dadea jos din pat; din proprie initiativa a facut un RMN si un CT, plus o ecografie foarte performanta, si a descoperit infectia la rinichi si o ,,galma'' deasupra rinichiului, facuta din cauza infectiei; a ajuns la spital cu soonda 2 saptamani, a fost groaznic nu se putea tine pe picioare; in final s-a operat la Floreasca, a avut noroc de niste medici extraordinari, care au pus-o pe picioare;
acum se simte bine, rinichiul a fost salvat, infectia nu s-a refacut;
sfatul meu este sa ai incredere, este o problema care se poate rezolva; cauta niste medici buni, daca vrei iti pot recomanda urologul de la Floreasca la care a fost mama;
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Articulatiile se si umfla?
Uita-te te rog la setarile contului, ca m vrut s iti trimit email si scria ca nu am permisiunea.

Mergi la inceput