Prima cezariana, la cate saptamani?

Prima cezariana, la cate saptamani? | Autor: dpintilie

Link direct la acest mesaj

Salut!
Sunt o burtica(burtoaie) de 36 de saptamani si cel mai probabil o sa nasc prin cezariana(prezentatie pelviana).E primul copil si vreau sa va intreb pe cele care ati trecut prin asta sau pe cele care ati auzit, la cate saptamani de sarcina se face prima cezariana?

Multumesc,
Dana.

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Dana,si eu am nascut prin cezariana,avind aceeasi problema ca a ta,pozitie pelviana!
Mie mi-au facut operatia la aproape 39 de saptamini!
Toate cele bune si un bebe sanatos si voios!

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Pe mine doctorul m-a lasat pana cand au inceput contractiile. Iar mie mi se pare abordarea asta cea mai buna si cat mai apropiata de normalitate (nu nasti normal dar macar il lasi pe bebe sa-ti spuna cand vrea sa iasa!.
Sunt doctori care prefera sa faca cezariene cat mai aproape de termen (si doctorul meu face parte din categoria asta) si doctori care programeaza cezariana inainte de termen (bineinteles ca nu vorbim de sarcinile cu probleme).
Deci, termenul de nastere era de 25 februarie iar Rebecca a vrut sa iasa pe 24, asa ca am facut cezariana pe 24 februarie.

Multa sanatate si curaj! Sa fiti fericiti si saatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mie mi s-au facut ambele cezariene la 38 saptamani, fara sa am nici o contractie. A fost mai bine, a fost mai rau, nu stiu ce sa-ti spun, dar fetitele nu au avut nici o problema, si au fost maricele: prima 3.400 g si a doua 3.700 g.

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 7 luni) si Ramona (1 an jumate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

din cite am inteles eu la vremea mea, medicul hotaraste in fuctie de cum a decurs sarcina, de marimea bebeului, de starea ta si din saptamina 38 se poate face cezariana., cind toate sint in regula; mie asa mi s-a facut la ambii copii, a fost ok; am cunoscut si alte mamici care aveau recomandare pt cezariana ( nu ca mine , hihi hi) si si ele avusesera tot 38 de saptamini de sarcina;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si mie mi s-a facut cezariana atunci cind au inceput contractiile. Am avut DPN 22 noiembrie si kiar in dimineata acelei zile Catinca a vrut sa iasa. Nu era planificata cezariana, din cauza bazinului prea ingust si a pozitiei bb-ului dr. a decis ca e mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

LA mine nu a fost planificata nici una din cezariene. Prima a fost o urgenta, cu zece zile inainte de termen, iar la a doua am asteptat contractiile, in speranta ca o sa reusesc sa nasc normal.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Mi-au facut cezariana la fix 40 de saptamani. Nu era programata. Nu aveam contractii, nu ma durea nimic, am mers la control si medicul a decis: cezariana si totul a fost ok
Nastere usoara si bb sanatoa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Eu am nascut cezariana, ca nu s-a putut altfel, dar am asteptat sa dea semne bebe ca vrea sa vina si sa fie clar ca nu se poate altfel. Vorbisem deja cam cu doua saptamani inainte ca ar putea fi cazul de cezariana, ca bebe era prea mare fata de bazinul meu, dar pana nu au aparut modificari ale colului medicul nu m-a internat sa nasc.

Sanatate, nastere usoara si un bebe cumintel,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mie mi-a facut la 38 de saptamani. In ultima luna ma duceam la control de 2 ori pe sapt si la ultimul control doctorul a decis ca venise momentul, pentru ca mi se scurtase colul aproape complet. Si medicul meu a vrut sa ne apropiem cat mai mult posibil de termenul meu, ca sa fie bb cat mai dezvoltat.

Din cate stiu eu, in conditii normale, cezariana (si de fapt la fel si nasterea naturala) sunt fara probleme odata ce ai intrat in luna a noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Mie mi-au facut cezariana la cerere in saptamana 40. Aici in Viena asa se face daca totul e OK pana atunci.
In Romania stiu ca in general medicii programeaza cezariana in sapt. 38, dar totusi difera de la medic la medic, stii ca fiecare e cu ideile lui. Dupa saptamana 37 oricum nasterea e la termen, dar e bine sa se astepte (daca totul e in regula cu sarcina) cat mai mult, pana aproape de termen, pentru ca bebe sa fie cat mai bine dezvoltat. Tu vezi ce-ti zice medicul tau, ca oricum el decide (impreuna cu tine, bineinteles).
Iti doresc o nastere usoara, sa ai un sanatos, mancacios, frumos si destept si care sa te lase sa dormi noptile!
Te pupam!
Amelia si Ana Maria (1 an si 2 luni).

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput