FIV CU OVOCITE DONATE - cap. 16

FIV CU OVOCITE DONATE - cap. 16 | Autor: fivdonate

Link direct la acest mesaj

FIV ovocite donate (16)

mami_vreau dixit:


De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8, Cap.9,Cap.10,Cap.11,Cap.12,Cap.13,Cap.14,Cap.15


Cehia


Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin


Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


Reprofit International

Brno

Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)

Clinica Unica Brno

Tel: 00420.543.421.410
E-mail:ivf@unica.cz
Nu au liste de asteptare.
In clinica se vorbeste engleza, germana, italiana, limba rusa si poloneza.
Tramente efectuate:
Ciclo IVF/ICSI cu ovocite donate 4.500 euro
Donatie de lichid seminal 300 euro
Adoptie de embrioni 1.500 euro
IMSI 400 euro
PICSI 250 euro
MESA, TESA 580 euro
PGD incepand de la 600 euro


SANATORIUM HELIOS

Brno


Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni

FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni



Ucraina


Victoria Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua

FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Isida Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%


Polonia


Invicta

Varsovia


Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni


Grecia


emBIO Medical Center

Atena

Telephone: 0030 210 6774179

FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


Fertility Center Chania

Creta


Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR


Slovacia


Ferticent

Bratislava


Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com

FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni



Link-uri utile

www.betabase.info/" target="_blank">http://www.betabase.info/
www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank"> http://www.ivf.ca/duedate.php
www.pharmawell.eu - farmacia de la parterul Reprofit



GRAVIDUTE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE


* Apalina - FIV cu ovocite donate la Reprofit Brno, reusit cu sarcina





ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE

cristm
AMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_21

45 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria42
42 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika

33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori70

40 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kasha
aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha
34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta74

35 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kitta

dupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida87

23 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.


hopefull

34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.


smaick

FIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012


apalina

Infertilitate primara de 14 ani, AMH 1.9, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, urmeaza FIV cu donate in Ianuarie Cehia Brno


alina_alba

[size=1] candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno






Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate


Au trecut deja prin focuri:

Nume | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba | - | 26/03/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |


In focuri:

Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu
ovocite donate |
ivisor| 18/07/2012 | 21(23)/0702012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |


Reusitele depline

Mami_vreau
- aduce pe lume in 8 martie 2012, cel mai frumos baietel-martisor, Andrei. Bravo, mami_vreau! Multa sanatate si fericire! Esti prima in toate. Ne tinem si noi dupa tine!



rugaciune pentru pruncii nou-nascuti:
Doamne Iisuse Hristoase, Care ne-ai daruit acest copil, randuieste precum stii intrarea lui in randul celor drept-credinciosi care au fost luminati prin Sfantul Botez. Doamne, daruieste-i sa na tate si putere acestui prunc, Tu, Care ai fost crescut cu grija de catre Preasfanta Fecioara. Doamne, sa nu vina peste noi mania Ta si sa nu ingadui ca acest copil sa moara nebotezat. Sa nu sufere acest copil din cauza pacatelor noastre, ci sa vada mila Ta si dragostea Ta de oameni. Ocroteste-l, Doamne, si daruieste-i nasterea cea de Sus prin Sfantul Botez, ca sa devina fiu al Bisericii Tale. Tie ne rugam, Stapane, trimite peste el lumina binecuvantarii ceresti, ca Tu esti Cel ce asculti rugaciunile noastre si Tie Iti multumim si Te slavim in vecii vecilor. Amin

Rugaciunea Sf. Stelian, protectorul copiilor

Napraznica moarte a pruncilor ai contenit,sfinte Steliane.punandu-l in afara de primejdie si de moarte prin chemarea numelui tau si prin zugravirea icoanei tale:si atunci, maicile cele mahnite s-au bucurat de vederea fiilor lor si au slavit pe Dumnezeu cantand:aliluia!
Icos
Mahnirea maicilor in bucurie ai prefecut,Sfinte Steliane, dand lor nastere de prunci buni si ridicand din boli pe cei bolnavi cu rugaciunile tale,ca cel ce ai in tine salasuirea harului dumnezeiesc;pentru acestia noi,credinciosii,cunoscand faptele tale cele minunate si sfinte,cantam catre tine asa:
Bucura-te,cel ce cu blandete ai departat duhul ce rau;
Bucura-te,ca ai mangaiat pe maicile mahnite de boala fiilor lor;
Bucura-te,ca ai ridicat din boli pe multi prunci;
Bucura-te,ca prin aceasta ocrotitor te-ai aratat;
Bucura-te,ca la tine copiii neincetat au alergat;
Bucura-te,ca lucrator al dragostei lui dumnezeu te-ai aratat prin fapte bune ;
Bucura-te,pururea ajutator al familiilor noastre;
Bucura-te,pururea ocrotitor al pruncilor;
Bucura-te,pustnice,inarmat cu daruri ceresti;
Bucura-te,Sfinte Steliane,mare facator de minuni!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fivdonate spune:

Sa avem un capitol nou minunat, fetele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

alina_alba...multumim frumos pentru capitolul nou!...sa fie cu noroc si nu multe vesti bune...va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Cu placere, Miracol. sa fim noi toate sanatoase, ca ne ajuta DD sa ne indeplinim si visul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Alinush pt capitol esti acasa?
Miracol pisoias crezi ca daca veneai tu la mine noi mai dormeam cumva?

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Amalia, sunt la birou. Iti dau PM cand ajung acasa, mai pe dupa-masa,pe la vreo 5-6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Sper dar cit te mai gradinaresti tu iubita mai inra si pe la noi ca imi lipsesti fata cu sperante ce esti

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Alina ti ar fi mai usor sa ajungi la Cluj pt pachiet?au acolo si depozit te poti duce cind poti sa l ridici ce zici?

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Amalia, cand vrei sa pui pachetul, ca eu nu mai am drum la cj.... Poate ar fi mai ok totusi la alba... Mai vb oricum la tel si ne intelegem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Sa avem un capitol minunat cu vesti bune in saptamana mare, fim sanatoase si va astept numai cu vesti bune,beta,ecogografi ,sa ne ajute Doamne doamne
Si eu prima eografie am facut-o in saptamana a-5 deci a deci aveam 18 zile de ET unde mi-confirmat sarcina find atunci de 2 mm ,la o saptmana mai tirziu aveam exact 6 saptamani si o zi deja avea puls cardiac si era de 4 mm.Maine vom face a 3 ecografie,am asa mari emoti ca nu pt sa va descriu de fiecare data cind merg la eografie,cred si sunt sigur ca voi scapa de ele abia cind va misca si il voi simti,dar mai e putin si cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine.In rest sunt bine,nu sangerez ,decit aseara un pic ma durut prin burta dar incerc sa ma gindesc ca sunt dureri normale care au loc pt.pimul trimestru.
Cocolino,Alina,Irilac,Apalina,Brigit,voi cum sunte-ti?
Ma gindesc ca poate am sangeat din cauza unui miom pe are il am in afara uterului
,nu stiu sau poate si din cauza mutatie,nu stiu sunt mai multe cauze,important e ca a fost putin de fiecare data fara sa am nevoie de tampon,deci foarte putin dar saptamanal.Acuma mi-a dat coronatoarea sa iau mai mult cu o tableta de Progynova deci acuma 4 / zi.
Nu stiu bine dar asa m auzit ca din saptama -8 deja incepe sa functioneze si placenta si ma gindesc ca deja a inceput si ea sa mai produca progesteron,nu?
Amalia ce faci,ce prajitura buna faci de pasti

Va pup pe toate si sa va astept pe toate numi cu vesti bune

Looana Primavara incepe cu tine

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_alba

Amalia, cand vrei sa pui pachetul, ca eu nu mai am drum la cj.... Poate ar fi mai ok totusi la alba... Mai vb oricum la tel si ne intelegem


ok atunci stabilim la telefon pe seara

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput