Cum scapam de biberon?

Cum scapam de biberon? | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Dragilor,

Fetita noastra de aproape 2 ani adoarme atat la pranz cat si seara band lapte din biberon. Am incercat sa ii scot laptele de la pranz si sa i-l dau la micul dejun, din cana sau cana cu pai si il bea, dar cand vine ora de somn de pranz tot cere lapte.

Pe langa curatenia dintilor care nu mai e chiar OK a mai aparut o problema: se scoala noaptea sa fac pishu. A invatat sa faca la olita cam cand avea 19 luni jumatate si la inceput facea in pampers noaptea - il puneam ca sa nu avem surprize. De o luna si ceva simte nevoia sa faca si vrea neaparat la olita si se trezeste uneori si de 2-3 ori pe noapte. Daca am elimina biberonul, i-as da laptele cu jumatete de ora inainte sa o culc si ar mai avea timp sa si elimine o parte cu ultimul pishu inainte de nani, ma gandesc.

Nu are niciun obiect preferat si asa a adormit de cand era mica.

Aveti ceva idei?

Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai putea incerca sa-i dai 3/4 din cantitatea obisnuita de lapte, sa o bea din cana/pahar, inainte de somnul propriu-zis, iar in biberon sa pui doar un sfert din cantitatea de lapte (eventual cumperi un biberon mic, de 100-120 ml).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

O sa incerc CorinaDani, multumesc pentru idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Are aproape 2 ani si tu vrei sa ii scoti biberonul?! De ce? Ca sa nu mai adoarma cu sticla?! Eu nu vad nici un rau in asta.

Copila mea de aproape 3 ani, a renuntat la biberon de curand si l-am inlocuit cu pahar cu cioc. la fel ca si copila ta adormea numai dupa ce bea sticla de lapte, dar niciodata nu mi-am facut griji in privinta asta..laptele e necesar in alimentatia copilului si daca-ti mananca si mancare si bea si lapte e foarte ok...insa acum sunt ingrijorata ca nu-mi mai bea nici lapte si nici nu-mi mai mananca;..
Cat despre faptul ca face pipi la olita noaptea, e doar o perioada, si va trece, iti spun din experienta ca si noi am trecut prin asta..uneori cerea la olita si facea foarte putin..dar a trecut.
Curatenia dintior, cat de des o faci? Ca pana la 2 ani se face o singura data pe zi, seara inainte de culcare..iar dupa varsta asta, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.

E bine ca nu aveti inca perioade sa-ti ceara lapte noaptea, noi am avut, si mai sunt uneori nopti cand mai cere..ca si aseara, si ma bucura ca mai bea cateva guri de lapte ... Copilul la varsta asta trebuie sa bea cel putin 500 ml de lapte pe zi..


Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Fiecare face cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Picky_toto, eu stiam ca dupa un an au nevoie de 350mg de calciu pe zi, pe care il poti lua din 300ml de lapte, iar daca mananca lactate nu e musai sa bea 300ml. Evident ca daca beau 500ml nu e rau, dar nu absolut necesar.

Teoretic copiii nu mai "trebuie" sa bea din biberon dupa un an, dar cred ca aceasta asa-zisa regula este pentru ca multi copii mai mari sunt lasati sa bea toate lichidele din biberon si asta este foarte rau pentru dinti. Ioana, eu as incerca sa ii scot biberonul de la pranz si sa i-l mai las pe cel de seara, suptul inca ii linisteste la varsta asta si atata timp cat ii cureti dintii dupa ce bea lapticul nu vad nici un rau. Eventual cumpara-i o canita speciala, pe care sa o tineti numai pentru laptele de la pranz si pe care sa o aleaga singura fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc pentru idee cafea. Ea bea din canita - o sa incerc sa iau una cu pai ca sa bea in pat la pranz...

Cu curatatul dintilor e problema seara, ca adoarme cu bibe in gura si nu am cum sa ii mai curat... Cel mult pot sa bag o panza umeda si sa frec un pic dintii, dar cel mai probabil se va scula...

Si da, consuma sufieciente lactate (vreo 400ml lapte + iaurt/ branza /casacaval in functie de ce papam in ziua aia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

ioana puiul meu are 2 ani si 2 luni si acum o saptaman aveam aceeasi problema ca tine. el bea seara si dimineata pe al 5,6 un bibe de la[te si al fel voiam sa il scot, noaptea ma trezeam o singura data pt pisu la olita, si il mai puneam dimineata ianinte sai dau lapticul dar dupa ce bea daca mai dormea cel putin 2 ore facea pisu in pat. nu puteam sal trezesc dupa o ora sa il pun la olita ca se trezea de tot. si intre timp iam facut analizele la kk si iau iesit oua d eoxiuri prezente si a fost musai sa renuntam la lapte. mia scancit seara nusi gasea locul ca nu sugea din bibe, iar dimineata(ink nu vb) imi arata cu degetul spre bucat si facea ka! eu traducand ca voia lapticul al biberon. ii spuneam ca nu mai este dar nu ziceam cuvantul lapte ca incepea sa planga, scancea, dar se culca la loc. am renuntat brusc ca am fost nevoiti.
de vreo saptamana incepusem si eu sa ii dau laptele cu vreo ora jum inainte de culcare, la fel ca sa se umple un pic vezica il puneam la olita ianinte de nani si mai facea o dat pe noapte. dar problema era dimineata ca mia facut in pat de cateva ori, un celofan sub cearceaf nul suporta ca fasaia...
nu team ajutat cu mare lucru bafta sa renuntati usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ioana explica-i ca se strica dintisorii daca bea lapte cand se culca. Desenezi, faci o poveste, ceva ca sa ajunga mesajul la ea mai practic si explicit.
Poate pastra suptul la culcare inca o perioada, dar cu apa in biberon, in locul laptelui. Probabil va bea mai putina si in timp va renunta cu totul.
Ce alte rutine aveti la culcare? Poate adaugi una noua care sa linisteasca, in locul biberonului.
Si asteapta-te la o perioada de tranzitie, in care sa se obisnuiasca cu schimbarea si in care sa adoarma mai greu.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu am luptat mult cu bibele pt ca tiam ca la 2 ani e imperativ sa scapam, asa cum la 1 an fix am scapat de suzeta :-)

fie`mea s-a lasat la 6 ani de laptele la bibe cand i-au aparut incisivii centrali definitivi de sus si eu am aruncat efectiv bibele la gunoi afara in tomberon.
a spus ca i-am aruncat dreptul la a fi bb. lapte a refuzat sa bea cam juma` de an.
pt ea bibele a insemnat 2-3 minute de relaxare totala, dupa care mergea, se spala frumos pe dinti etc.
in rest nu a avut nicio problema cu celelalte lichide :-)

ce pot sa spun e ca dintii/dentitia nu i-a fost afectata - nici cea de lapte si nici cei definitivi, noi am si mers regulat la stomatolog.

eu va doresc succes maxim, stiu cxe stres poate fi !

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

eu am luptat mult cu bibele pt ca tiam ca la 2 ani e imperativ sa scapam, asa cum la 1 an fix am scapat de suzeta :-)

fie`mea s-a lasat la 6 ani de laptele la bibe cand i-au aparut incisivii centrali definitivi de sus si eu am aruncat efectiv bibele la gunoi afara in tomberon.
a spus ca i-am aruncat dreptul la a fi bb. lapte a refuzat sa bea cam juma` de an.
pt ea bibele a insemnat 2-3 minute de relaxare totala, dupa care mergea, se spala frumos pe dinti etc.
in rest nu a avut nicio problema cu celelalte lichide :-)

ce pot sa spun e ca dintii/dentitia nu i-a fost afectata - nici cea de lapte si nici cei definitivi, noi am si mers regulat la stomatolog.

eu va doresc succes maxim, stiu cxe stres poate fi !

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1


pfoai, si eu care credeam ca sunt (singura) "mama denaturata" si nu am convins copila sa renunte la bautul laptelui din biberon, seara. a mea are aproape 5 ani. si la fel cum spui tu, bea lapticul, apoi curatam dintii si merge la nani. dentitia e perfecta.

si pentru noi doua, momentele acelea in care ea bea lapticul intinsa in pat, cu capul pe perna, iar eu o mangai pe cap/picioruse, sunt momente "magice", care ar fi destramate de renuntarea la biberon.

normal ca am incercat pana acum diferite variante de a-i da lapticul de seara (ii pun si cateva masuri de cereale in el) : cana cu pai, cana cu mustiuc, cana normala (cu printese disney) - nope, nu a avut succes nici-o metoda, era gata-gata sa renunte de tot la laptic. si atunci am pus in balanta ce este mai important ? sa bea copilul lapte in fiecare seara sau sa tin mortis sa-i "rapesc" biberonul ? am decis ca deocamdata pentru ea e mai bine sa continue sa bea lapte atata timp cat va dori, ca nu este un capat de tara daca bea 3 minute din biberon, pentru ca oricum dupa aceea ii curat dintii.

cat despre suzeta, nici acum nu a renuntat la ciotul care a mai ramas (mustiucul suzetei l-am taiat eu cate un pic, pe urma a tot rupt ea bucatele din el pana a mai ramas doar corpul suzetei, unde e manerul), INSA nu o mai baga in gurita de vreo 2 ani, doar o framanta un pic in manute, o miroase, si uneori adoarme cu bucata aia de cauciuc pusa intre barbie si piept. a zis ca renunta la "ata" (suzi) atunci cand o sa se marite

Mergi la inceput