Herpes la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Exista herpes si pe piele. In copilarie am facut forme foarte urate,cu herpes pe nas si pe obraz. Dupa liceu s-au rarit considerabil eruptiile si acum mai fac doar cand am febra.

La ultimele herpesuri am folosit plasturi intr-aia invizibili. In doua zile remiteau leziunile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La mine nu functioneaza plasturii invizibili.

dana_vio, da, si din uscaciunea gurii/buzelor poate aparea.

Poate aparea si hormonal, in perioadele de activitate sexuala intensa. Am patit-o, nu trecea unul, ca aparea celalalt.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Exista si Zovirax, si Herpestop, si plasturi, si Aciclovir.
Lucrati la imunitate, ca din cauza asta tot face.
Se face si pe piele, nu doar pe mucoase, iar impartirea in 1 si 2 nu prea mai are importanta, ca peste 45% din herpesurile aparute in zona genitala sunt cu herpesul oral (adica herpes simplex 1).

Si eu am avut problema asta, mi-a aparut intr-un puseu febril si de atunci a ramas. Aveam perioade cand imi aparea extrem de des, acum apare exetrm de rar, o data de 2 ori pe an daca mai fac, si aia cand imi lezez eu tegumentul.
Cremele la mine doar prelungesc agonia, am trecut la rostopasca unguent, imediat cand simt ca apare imi pun local putin ness sau crema de galbenele/rostopasca si uneori nici nu mai erupe.

La copii e mai complicat, trebuie sa fii atenta sa nu si-l "mute". Eu cand am eruptie nici gand sa-l pup pe prietenul meu, de fiecare data cand imi ating zona chiar si accidental ma dezinfectez dupa, cand ma spal pe dinti ma sterg pe buza doar cu hartie, nu cu prosop. Daca exista o leziune tegumentara cat de mica, si dai cu mana peste herpesul activ, se poate inocula.


Mergi la inceput