Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip am cumparat manuala de la chico 99 ron dar am vazut-o cred ca la sensiblue intr-un pliant la oferta 75.60. Eu am luat-o de la ei de la magazin si am crezut ca am facut o afacere, mu ma asteptam la ofertele din farmacii.
Nu stiu ce cadita sa cumpar, normala sau cu figuri cum sunt acum?

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
30 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Referitor la pompa, eu am luat Avent electrica si e f. buna. Se poate folosi si manual, dar e foarte greu de utilizat. Nu stiu cum sunt alte pompe manuale, dar eu am transpirat toata odata cand am folosit-o manual pentru ca intrase umezeala la motoras.

Cat priveste cadita, eu am primit de la o prietena una care are multiple intrebuintari, respectiv poate fi folosita si ca masa de infasat si mai are si un raft dedesubt pentru scutece, creme, etc. Eu nu am folosit-o decat ca si cadita de baie pentru ca masa de infasat am separat, in camera copiilor. Daca aveti deja masa de infasat si aveti pe ce sa "cocotati" in baie cadita pentru a va fi comod cand spalati bebelusul (cat e inca foarte mic), parerea mea e ca o cadita normala este suficienta.

Noi am avut 4 bibe mari si un bibe mic Avent, de plastic, BPA free si ne-am descurcat foarte bine. Acum nu mai folosim niciunul de la 9 luni pentru ca picii beau din sticla cu pai. Doar sunt mari deja .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Am avut eu pompa Avent si manuala, apoi am luat electrica. E mai buna electrica, dar si f scumpa. Iti faci treaba si cu manuala, te mai doare putin mana, dar nah...
Oricum Avent si Medela am inteles ca ar fi bune pompele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyyna spune:

Sunt de acord cu mmammarutza, pompa Avent mi se pare excelenta. Eu de patru luni o folosesc zilnic, ma mulg si de 6 ori. E putin mai scumpa dar eu zic ca isi merita toti banii. Nu am crezut vreodata ca o sa ajung sa scot in 10 min 200 ml. Sincer am incercat si alte pompe atat manule cat si electrice dar nimiciuna nu mi s-a parut atat de buna ca si asta.
In ceea ce priveste cadita noi am folosit si folosim in continuare una simpla, la inceput am avut una mai micuta, acum am trecut la una mai maricica si apoi vom ateriza direct in vana .
Ce trece vremea, nu imi vine sa cred ca am ajuns sa impartasesc si eu din experientele mele de mama .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Pe mine m-ati convins cu pompa electrica. Oricum am o sensibilitate la sani si ma gandeam cu groaza ca nu ma voi descurca.

26 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maripet spune:

Fetelor, ma scuzati ca ma bag si eu in seama.
Sunt o viitoare mamica de gemeni (baietei se pare) si am si eu o nelamurire. Pana acum la toate ecografiile, inclusiv la morfologia de trimestrul 1 mi-a spus ca fiecare bebe este cu placenta lui, iar ieri am facut cea de-a doua morfologie de trimestrul 2 si dintr-o data se pare ca am o singura placenta. Cum este posibil asa ceva? Mi-a zis dr ca or sa fie gemeni identici. Sa inteleg ca s-a divizat un embrion, chiar daca eu am facut fiv si am implantat 4 embrioni? Poate cineva care a patit asa ma poate lamuri si pe mine.
Va multumesc!

Trompe obturate complet, 6 HSG-uri, o sarcina naturala oprita in evolutie, laparoscopie, sotul OATS severa. Un fiv iunie 2011 nereusit
FET1 decembrie 2011 reusit
21 saptamani cu 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MARIPET, din pacate, nu stiu sa raspund la intrebarea ta, dar sunt pe aici mamici care , din cate stiu eu, s-au intalnit cu o asemenea situatie si pana la urma, totul a fost ok.

MONAS, VISS, ADIPAPAZI, nu am mai auzit de voi de un car de ani...Noi ne pregatim de "fiesta"...Duminica de dupa Paste sarbatorim primul anishor al picilor.

Doresc tuturor gemenashilor, mamicilor si taticilor lor PASTE FERICIT, cu multa lumina in suflete si putere de a depasi momentele grele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici dragi si burtici mari,
Noi suntem cu gingii umflate la amandoi si va dati seama concerte nocturne si diurne ce avem. Simt ca nu mai pot si azi nopate ma gandeam ca la colici parca nu a fost asa rau ...sau poate am uitat eu..
sugubina: da....se fac ca purceii si mor de nervi ca nici nu mninca. daca ar fi mancat mai mergea insa ei vor doar namolul.
mmammaruta: vai cum trece timpul! daca ai mei stateau in burta cat trebuia, ii aveam de-o seama:). le taiati moatele?
ce sa mai spun? disperata cu insomniile lui fabi am ajuns i la homeopat. nu am nimerit persoana potrivita, asa ca m-am lecuit cu homeopatul. intre timp domnisorul doarme cu noi si noaptea se invarte ce acele ceasornicului. la inceput il asezam mereu insa acum il lasam si doar cand si cand il pipai sa vad cam "cat e ceasul":). la un moment dat era suit pe mine si am dormit asa o bucata buna, linisititi amandoi ca ne simeteam unul pe celalat unde suntem:). insa incet incet vreau sa revin la forma de dinainte, sa doarma la el in patut, asa ca refac traseul: doarme prima parte din noapte lamel pana la primul semn, apoi papa si-l pun laloc. si apoi abia il iau cu noi. Eva stirba are toata gingia de sus umflata si plange si ea mititica, cred ca-i vor da 4 dinti deodata. deci la noi e circul globus deocamdata. a sosit sora-mea sa ne ajute si sa o lasam pe mama cateva zile sa-si mai revina la ea acasa.
avem scaune de masina si vad ca le accepta mai bine decat pe scoici, asa ca sper din inima ca la vara sa ajungem macar o zi la mare.
maripet: vezi si la urmatoarea eco daca zice la fel. daca-i asa, atunci cred ca un embrion s-a divizat:) din cate stiu eu.
mamici, sa aveti Sarbatori Pascale frumoase!
va pupam!
PS: cand vedeam ca lumea face curat...asa as fi facut si eu...insa ne limitam la sumarul sumarului, ca nu avem incotro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Cristos a Inviat! Sarbatori fericite tuturor!

Ladies, bine v-am regasit, nu am mai scris de ceva vreme, trece vremea, am nostalgii, ce frumos era cand eram gravaida si scriam pe acest forum, eram pliiina de intrebari, ingrijorari

Suntem bine, avem aproape un an si trei luni, iar miercuri este prima zi de cresa!! asta este, nu avem cu cine sa le lasam, bunicele nu locuiesc in Bucuresti.

fetitele merg, le ies molarii,in fiecare saptamana avem noutati, parca sunt alti copii, cresc ca din apa

Deja ma gandesc la vara, la mare, la soare cu Porumbitzele

am o intrebare pt gemenistele cu experienta. parca exista tricicleta pt gemeni, nu? se merita? a folosit cineva? cum ati rezolvat cu perioada "de dupa carucior"? ati folosit tricicleta?

Tuturor gravidutzelor sarcina usoara si frumoasa, este o perioada unica, intr-adevar :)

mamicilor le doresc fericire si rabdare.. recent , in herastrau, m-am intersectat cu o mamica de gemene mai mari, 7-8 ani. s-a uitat asa luuung la mine, plina de intelegere si ceva "compasiune" , dar si empatie He-He! ce norocoase suntem, nu?

Va pup cu drag, Adriana si Porumbitzele Ioana si Mara (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Hristos a inviat !
Adishor, acomodare rapida porumbitelor la cresa ! Ma bucur ca ne mai dai vesti despre voi .
Maripet, eu cred ca daca la inceput au fost 2 placente, ma gandesc ca ele au fuzionat acum si de aceea s-a vazut doar una la ecograf. De saculeti ce ti-a zis la inceput, ca fiecare bebe e in sacul lui ? Daca sunt amandoi in unul singur, atunci un embrion s-a divizat si sunt gemeni identici. Sarcina cat mai usoara pana la capat .
Monas, dupa ce or sa iasa dintisorii o sa fie mai liniste si la voi. Multumesc lui Dumnezeu ca la noi maraielile de la dinti au fost doar la Luca si acelea in timpul zilei, de fapt in jurul pranzului. Acum au fiecare cate 8 dintisori si vad ca urmeaza o pauza pana ies ceilalti, ca nu mai au gingii umflate.
Sunt tare haiosi, de multe ori am treaba si ma opresc sa-i privesc sau sa-i ascult cum isi vorbesc pe limba lor. Se mai cearta cateodata si ptr o amarata de jucarie, poate una cu care se jucau cand erau mititei, de cateva luni, din aia care zornaie si mai nou Ianis il si loveste cu palmuta pe fratesu daca i-o ia din mana. Noi nu avem cate 2 jucarii din fiecare, m-am gandit ca e mai bine sa invete sa imparta de mici ceea ce au, inclusiv prietenilor nostri le-am zis sa nu le cumpere cate 2 jucarii la fel. A inceput sa apara si gelozia, nu pot sa-l iau in brate pe Luca, iar pe Ianis sa-l las jos, ca e jale.....
Luca merge bine de tot, se ridica de jos repede si o ia la pas, insa Ianis e tare fricos, merge doar daca simte ca se sprijina cu o mana de ceva sau daca il tinem noi de o manuta, vad ca inca prefera sa mearga de-a busilea.
Ma duc, li s-a facut fomita si ma trag de pantaloni.... Va pup !

Mergi la inceput