Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, ha! ha! ha! , ce bine ne-am distrat si eu si sotul meu citindu-ti pataniile! Sincer, mi-am imaginat-o pe Carla...e ea mai micutza si mai slabutza, dar de o mie de ori mai curajoasa si mai bataioasa decat Luca; el e mai "bucata", asa, mai plangacios cand vrea ceva, dar si mult-mult mai fricos decat sora-sa.

Fetelor, am si eu o intrebare: de la ce varsta ar trebui lasat copilul sa incerce sa manance singur? Vorba vine, sa manance...sa se distreze ...Ai mei si-ar baga non stop manutzele in bolul de mancare, dar mi-e o groaza de poncioleala ce ar urma...atat pe ei, cat si in jurul lor... Sincer, ma am apuca groaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Salutare mamici si viitoare mamici!

eu pentru maturizarea precoce a plamanilor bebeluselor am facut 2 injectii la interval de 12 ore cu Celestone. Din cate imi aduc aminte eram in saptamana 30. Am inteles ca e mai "light" pentru organism decat dexametazona, dar e acelasi lucru. Oricum, eu in ziua aia am avut tensiunea foarte mare. Nu se gaseste in Romania (eu am cumparat din Franta) si e ieftina...12 euro (parca) toata doza. Se gaseste in toate tarile UE (evident, mai putin in Romania), deci si in Bulgaria...pentru cei care pot ajunge la Giurgiu in cateva ore.

Cred ca au fost de ajutor chiar daca am nascut in saptamana 37. Fetitele mele au respirat foarte bine singure din prima clipa de viata.

Cu colicii si noi am avut niste episoade de imi venea sa fug de-acasa. Saracutele inca din a doua saptamana de viata. Nu ma asteptam sa fie atat de epuizant psihic. Plangeam efectiv. Aproape ca nu mai stiam ce sa facem sa le calmam durerile. Iar toate picaturile de la cele mai ieftine la cele mai scumpe au fost vax albina.
Acum, la 2 luni jumate au ajuns sa planga foarte putin. Si numai cand au chef de alintatura, plimbat prin casa sau nu se mai suporta in scutecel. Cred ca le-au cam trecut colicii, desi au momente cand se arcuiesc si stau cu piciorusele batz.

Acum mi se pare totul mult mai usor. Nu pot spune acelasi lucru despre carucior. Dar am primit de la Sugubina 2 marsupii si e oleaca mai bine. :)

Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Mi-ar placea sa fac asa manevra si eu...dar din pacate nu prea pot. Nu avem nici boxa in bloc si nici acea camera in care se plateste intretinerea. Eu stau intr-un bloc mai ciudat. La parter e un singur apartament si in rest zeci de Exchangeuri. Stau pe Mosilor, in cartierul arabesc al Bucurestiului. Si se iese direct in strada, ceea ce nu imi permite sa fac mai multe drumuri. Daca as lasa ceva 2 minute, sigur ar disparea.

Singura solutie, inc-o revolutie! Adica o sa luam un alt carut.


Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Alexa stiu despre ce vorbesti...si noi avuram Tako duo Driver (30 kg ) si tare greu era. Dar am gasit intelegere la administratorul de bloc si il lasam la parter in camera in care se faceau incasarile la intretinere (nu am boxa ca il lasam acolo). Scoteam copiii in scoici pana la parter, montam caruciorul, mutam copiii si fuga la plimbare. Scoicile le lasam in camera respectiva pana cand ne intorceam si prestam aceleasi opeatiuni in sens invers....
Cu toate astea, am trecut la cel sport la 5 luni...tare usor imi parea

Poate reusesti sa faci si tu vreo manevra din asta...
Sugubina, dar ce carucior aveti acum?

mami de gemenasi



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Monas, m-am distrat copios cand am citit despre intamplarea din parc . Ce haioasa trebuie sa fi fost Eva.
Mammarutza, eu pe ai mei ii mai las sa bage manuta in castronel, sunt tare curiosi, vor sa vada de fiecare data cum arata castronelul cu mancare in el .... La micul dejun le dau bucatele de paine unse cu ulei de masline si ii las sa le bage singurei in gurita. Le pun in fata, pe tavita, doar cate o bucatica, ca daca le-as pune toata farfuria ar baga in gura non stop, fara sa inghita. Am inceput cam de la 10 luni jumate sa-i las sa bage singurei in gurita. Murdaresc si ai meeeeeei, dar m-am obisnuit sa curat si sa aspir dupa fiecare masa. Eu am un nepotel, care face 4 ani in iulie si nu mananca singurel, asta ptr ca mamica lui nu a suportat sa vada cum se murdareste la masa, cica el nu misca in fata ei .... Ultima oara cand i-a vazut pe ai mei cum aratau dupa ce mancase, a zis ca ar inebuni sa-l vada pe al ei asa nah, ai mei nu stau cuminti, se uita cand in jos, cand in sus, cand se uita intre picioaruse dupa vreo bucatica de paine, ceva, cand scot pur si simplu din gurita cu manuta, apoi mai baga inapoi , uneori se scarpina si in cap murdari fiind pe maini, deci va imaginati ... dar nu ma apuc acum de facut instructie cu ei . Hai ca eram nevorbita ...... m-am intins putin ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Mary, abia astept sa le vad si eu pe fetitele mele mancand singure.
si cred ca e foarte important pentru copil sa invete singur sa manance...cat de murdaricios ar fi la inceput.
Ei trebuie singuri sa simta textura mancarii si sa invete ce pot face cu ea.


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Da, sunt perfect de acord ca trebuie sa invete sa manance singurei...sa se descurce singurei...nu vreau sa fie agatati non stop de "fusta" mea...numai ca, mi-e groaza oarecum de mizeria ce va fi creata in jur, dar ne obisnuim noi si cu asa . Voi stiti, fetelor, ca la gemenashi ai toata ziua ocupata...eu una, sunt mereu in priza.

MARY, la voi asta e o masa, ulei de masline cu paine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Mammarutza, cu asta incepem micul dejun, ulei de masline cu paine .... urmeaza branzica sau galbenus de ou sau fructe cu cereale ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor sunt asa de frumoase pataniile voastre cand le citesc. Dar daca stau sa imi imaginez ca asta voi pati si eu ma ia groasa si bucuria. Asa cum ati spus si bucuria trebuie sa fie tot dubla.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
28 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

va fi foarte frumos, salexa! deja incepe sa mi se para nu ca e greu cu gemeni, dar ca ar fi fost prea usor cu un singur copil:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

2apples - :)))))) exact asta spun si eu. Mi s-ar fi parut super usor cu unul singur :). Dar e minunat cu 2, chiar daca un pic mai greut.
Pupici

Mergi la inceput