Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Alexa stiu despre ce vorbesti...si noi avuram Tako duo Driver (30 kg ) si tare greu era. Dar am gasit intelegere la administratorul de bloc si il lasam la parter in camera in care se faceau incasarile la intretinere (nu am boxa ca il lasam acolo). Scoteam copiii in scoici pana la parter, montam caruciorul, mutam copiii si fuga la plimbare. Scoicile le lasam in camera respectiva pana cand ne intorceam si prestam aceleasi opeatiuni in sens invers....
Cu toate astea, am trecut la cel sport la 5 luni...tare usor imi parea

Poate reusesti sa faci si tu vreo manevra din asta...
Sugubina, dar ce carucior aveti acum?

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Kids River tandem ii zice, pe la noi se gaseste unu singur de genu asta: Cossato Duet Lite.

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Alexa stiu despre ce vorbesti...si noi avuram Tako duo Driver (30 kg ) si tare greu era. Dar am gasit intelegere la administratorul de bloc si il lasam la parter in camera in care se faceau incasarile la intretinere (nu am boxa ca il lasam acolo). Scoteam copiii in scoici pana la parter, montam caruciorul, mutam copiii si fuga la plimbare. Scoicile le lasam in camera respectiva pana cand ne intorceam si prestam aceleasi opeatiuni in sens invers....
Cu toate astea, am trecut la cel sport la 5 luni...tare usor imi parea

Poate reusesti sa faci si tu vreo manevra din asta...
Sugubina, dar ce carucior aveti acum?

mami de gemenasi



2+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor, injectia cu dexametazona v-ati facut-o singure sau ati apelat la un cadru medical?

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

irip: mie mi le-a facut sotul meu. singura nu as fi putut, ca s efac intramuscular si nu ma tineau puterile sa mi le fac singura.
despre carucior: avem de la CAM din acela tip trenulet.la el am luat si scoici, si am tineut copii in scoici pana la 6 luni. partile bune: se manevreaza ff usor (de multe ori ma intorceam din parc cu un copil in brate-care era mai urlator, iar cu o mana impingeam carutul), poti intra pe peste tot cu el, se strange bine si intra in portbagajul masinii mele care este ff mic (acolo il si tin de fapt)
parti rele: este scump, este greu daca trebuie urcat pe scari si nu ai unde sa-l tii pe jos. as fi fost supermultumita de el daca ar fi stat mai mult copiii in el. ei prefera carucioarele primite de bodeaporste, uzate, de cate un copil fiecare.
viss: ce sa mai spun cu copiii....nici nu stiu cum rezisti. au inceput sa doarma mai bine ai tai? ca la mine baiatul nu. inytrebai cum s afaci sa-i adormi singura nopatea pe amandoi daca se trezesc. asta vara, cand erau mai mici, tineam unul pe picioare si unul in brate, insa acum sunt ditamai dulaii si nu prea mai merge. si ma gandesc la tine ca esti si micuta, sigur nu merge. cred ca sotul tb s ate cam ajute. ce faceti? cum sunteti?
mamicile mai proaspete, nu va faceti griji ca nu mai intrati ca inainte aici, stim cum este. e bine si asa mai rar sa ne dati cate un semn de viata.
ma uit cu stupoare in sifonier si vad ca totusi asta toamna am reusit sa calc camasile de vara ale sotului ca sa le pun la iernat,insa sa ma pici cu ceara si nu-mi amintesc cand si cum am putut. cred ca eram in transa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

mami de 2 si noi tot un carut polonez avem, super bun, super incapator, 25 de kile gol, cu landouri, fara scoici, acelea le am avut separat, bune bune scoicile, pana la 1 an si un pic au dormit in ele (ziua si uneori noaptea)

astea asa mari sunt bune pt cine sta la casa sau pt cine are lift sau pt cine are unde sa l parchee la parterul blocului sau intr un portbagaj incapator

noi nu l mai folosim acum, sta dragul de el parcat intr un colt, vreau sa l vand, cine are nevoie de el sa mi spuna

ref la utro, asa cum ti a spus si adinapapazi, poti lua pana 600 pe zi, chiar si 800, dar asta in cazuri speciale....intotdeauna vaginal, nu l lua oral ca ti faci ficatul praf, plus ca nu se absoarbe unde trebuie...si sa stai neapart intinsa dupa macar juma de ora..fara spalaturi intravaginale toata sarcina.....oricum prin trim 3 nici sa te stergi nu mai ajungi :)))

noi suntem ok...trecem printr o perioada sclifosistica la capitolul mancare, dar trece ea si asta
Robi azi n a facut kk si e tare marait, pana acum s a trezit de 2 ori
il chinuie si caninii de jos

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna fetelor,
Noi nu mai scapam de muci si tuse, de 2 zile am inceput sa le dau nurofen dim si seara, iar in timpul zilei sirop stodal. Se vad ceva imbunatatiri ..... Doamne ajuta .
Mami de 2, sarcina cat mai usoara pana la capat, fara greturi si arsuri Utrogestan am bagat si eu vaginal, spre sf trim 2 am luat si pe gura. Tot 600 imi daduse si mie dr. Cum au zis si fetele, rau nu-ti face daca iti bagi .... totusi intreaba si medicul la urmatorul control, daca nu uiti .
Carut am cumparat de pe net din Germania, tare as fi vrut sa pipai si eu cu mana mea materialul inainte, dar l-am luat pe neprobate si tare sunt multumita http://www.ebay.de/itm/Luxus-Zwillingskinderwagen-DUO-mit-Schwenkrader/360304873055 . Pe mine m-a ajutat unul din asta ca ieseam singura cu cei mici la plimbare, ii puneam in portbebe si reuseam sa incui si usa la plecare.... Eu stau la parter, asa ca nu trebuie sa car de el, ca e greu tare, dar in oras, e usor de manevrat .
Ma duc la puii mei ca s-au trezit ...
Sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri!
Mi-am trimis sotul sa-mi cumpere utrogestan de 200 de mg ca pana acum luam de 100 mg bagat cate 2 odata :))
- sunt ff panicata si am o stare de emotie continua, ma rog sa fie totul bine.... mi-e teama sa merg la medic, sunt nebuna..nu stiu cand sa o fac.sper sa imi zica ca totul e bine.. vineri as avea 6 sapt si 4 zile..oare s-ar vedea daca le-ar bate inimioara? Doamne deci lesin de emotie!
*Vineri as avea fix 30 de zile de la ovulatie Oare e ok? mi-e sa nu ma duc prea devreme si sa ma panichez degeaba ca la 20 de zile nu se vedea nimik nimik decat 2 pete negre si atat de m-a si speriat medicul ca e prea devreme sa se pronunte ca ar fi sarcina..offf!!noroc ca am facut beta hcg care a crescut altfel innebuneam..(de la 2400 la 6082) la 48 de ore!! am asa o stare de emotie continua!




Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B, 1 Acid folic, 1 Cetebe, 1 Aspenter (3 pe sapt.) ; Utrogestan vaginal 300 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

Buna, am reusit si eu sa citesc putin, vad ca vb de carucior noi am luat HAUCK - http://www.happykidsshop.ro/carucioare-copii/carucioare-gemeni - pana acum suntem multumiti are 15 kg si se manevreaza usor , l-am vazut la KIKA 900 RON .

Noi avem 1 luna jumatate , suntem in crize de plans(colici), nu trag la san, am lapte si ma ocup cu mulsul toata ziua ....fac febra de la sani cand nu ma mulg cat trebuie(am luat si antibioti 7 zile), caut sa iau oscitocin pt a desfunda canalele ....Ce sa zic e cumplit asteptam vremuri mai bune.
eu nu inteleg de atatia ani nu s-a gasit un leac pt acesti COLICI.Vreau sa zic ca an incercat toate picaturile si nimic .
Cum a zis si Alexa h bucurativa de bebei cat sunt in burtica si de liniste, la noi a inceput o noua viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor, nu am mai postat de ceva vreme pe aici din lipsa de timp, am ajuns in sfarsit la 20 saptamani, pe 19 voi face morfofetala si sper sa aflam in sfarsit ce ascunde burtica. ieri am mers de urgenta la dr. la eco pt ca ma tot durea in partea de jos a burtii de cateva zile bune, am facut eco transvaginala, colul e ok, 4.32 cm dar un bebe are capul fix pe col, la marginea lui, celalalt e deasupra buricului la peste 3 degete. Ce parere aveti s-a confruntat cineva cu asa ceva?
legat de injectiile de maturare a plamanilor, voi la cate saptamani le-ai facut?, cate se fac? cam ce preturi au?
multumesc mult pt lamuriri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici, buna ziua
geo: stim cam toate cum este. vor trece colicii astia...vor beni dintii apoi. si la noi a inceput o alta viata (de multe ori cantam cantecul ala cu "viata noastraaa unde e/ viat noastra, ce-ati facut cu ea".
yasmi: sa vezi lipa de timp in primele luni de dupa anstere. totusi sa intri sa ne spui dupa eco ce fac cei mici, da? injectiile de maturare le-am facut cam prin saptamanile 23-24 nu mai stiu exact. nu cost mult. am facut doua parca sau 3? sa-l intreb pe sot.
mamici, azi in parc Eva mea m-a dat pe spate. un bebic a tabarat pe Fabian ca nu-i dadea o jucarie . Il tinea stran si voria sa-l muste. Eva a inceput sa tipe si s-a dus la ei si-l lovea in cap pe bebe-ul strain (ca-n filemel cu Benny Hill). Imi venea sa mor de ras. Am luat-o si ea continua sa pufaie pe nas amenintator. Deci tot ea care este mai mica si mai subtirica o sa aiba grija de frate-su
Va pupam

Mergi la inceput