Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Poate intereseaza pe vreuna din mamicile de gemeni mai mici: noi nu mai folosim leaganul(cu balansoar detasabil) electric pe care l-am avut pentru bebelusi. Este modelul Graco swing 'n' bounce 2-in-1 swing (apple), are 6 viteze de leganare, vibratii, etc etc, e foarte fain si in stare perfecta, ca nou. Daca intereseaza pe careva, lasati-mi mesaj, nu vreau sa ma imbogatesc de pe urma lui, ci doar sa nu mai stea degeaba in casa, cand ar putea fi folosit de cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Salutare tuturor!

Nu am mai scris de mult. Ma simt prost...cat am fost insarcinata eram calare pe forum si va terorizam cu tot felul de intrebari...iar acum am ajuns sa deschid calculatorul, internetul, forumul si alte pagini...dar rar ma simt in stare sa mai si scriu.

Prima luna a fost GREA! Chiar recunosc ca am avut momente de ratacire...dar e bine cand ii ai pe cei dragi aproape.
Acum avem 2 luni jumate si viata devine din ce in ce mai frumoasa.
Le iubesc pe pufoasele mele asa cum nu am crezut ca pot iubi. Nu pot pleca de acasa mai mult de 2 ore ca mi se face dor de obrajorii lor pufosi.
Va pup si va doresc multa sanatate. Si sarcini usoare fetelor noi. Habar nu aveti cat de norocoase sunteti ca purtati gemeni in burtica.E greu si cu sarcina, si dupa poate...dar bucuria e dubla si mandria nu mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor;
e prima data cand scriu pe acest forum;
de Buna Vestire am aflat ca-s insarcinata;
am fost la o eco imediat (avea 20 de zile trecute de la ovulatie) si mi s-au vazut 2 puncte negre (de 7,4 mm fiecare) medicul mi-a zis ca e f devreme sa se pronunte daca e sau nu sarcina si sa revin. Eu de acolo nu am stat cu mainile in san si am fost sa fac betahcg care a iesit in ziua 20 dpo: 2442. In ziua 22 am repetat beta hgc si era 6082.Asadar a crescut f bine si m-am uitat pe net si am avzut ca ar corespunde si pt gemeni.
Sunt extrem de incantata si fericita si abia astept sa repet un eco data viit, poate se vede ceva mai mult decat 2 puncte negre fara nik altceva.
Vroiam sa va intreb, eu iau din proprie initiativa uteogestan ovule vaginal de 100 de mg de 2 ori pe zi. La eco de 5 sapt cand s-au vaZut punctele, endometrul meu avea 10,7 mm si cam neomogen. Mi s-a parut subtirel..si api stiu ca progesteronul asta e si pt maturare si ingrosare endometru deci pt sustinere sarcina de aceea am inceput sa il iau. medicul nu mi-a zis nimik atunci si eu am uitat sa intreb , Pana sapt. viit eu nu mai am stare, oare sa maresc doza sa iau de 200 de mg de 2 ori pe zi? mi-ar face rau? voi ce stiti?
Eu acum desi sunt f increzatoare ca totul va fi bine am si momente de panica, eu anul trecut in septembrie am pierdut o sarcina la 3 luni si nu am luat nik, gen progesteron, se preconizeaza ca as fi avut vreo infectie atunci...in fine, am suferit enorm si de atunci suflu si in iaurt si de aceea sunt asa disperata si intreb pe ici pe colo, ma tratez singura dupa cum vedeti si multe altele;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Alexa_h, foarte frumos ceea ce ai scris! Abia astept si eu sa fiu ""ocupata" cu minunile si sa nu mai stau calare pe internet incercand sa gasesc raspunsuri la problemele cu care ma confrunt. Mami de2, bine te-ai alaturat comunitatii de mame de gemenasi. Poti lua utrigestan si de 200 mg. Eu si acum pun de 200 de 3 ori pe zi. Sa auzim vesti de bine si in continuare. Nu uita nici de acid folic.

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Dragi mamici, din experienta voastra, ce carucioare recomandati. Am tot fost pe la targurile destinate copiilor, dar nu am gasit pentru gemeni nimic. Toata lumea ne arata pozele din cataloage, dar eu as fi vrut sa ""simt" cum este un carucior pentru gemeni. Va rog frumos sa-mi spuneti voi ce carucioare aveti si daca le recomandati. Multumesc frumos.

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

mami de 2 - eu nu am luat utrogestan, nu am luat nimic pt sustinere, ambii doctori la care am mers la inceputul sarcinii mi-au zis ca daca nu sunt probleme nu am de ce sa iau. In cazul meu au avut dreptate..
Irip - eu am carucior de gemeni Maclaren si e ok din punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

2apples, caruciorul il pot folosi inca de la nastere? se rabateaza scaunul? multumesc

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

Mami_de2, eu am luat utrogestan de 200; de 3 ori pe zi, rau nu o sa-ti faca; eu zic sa pui macar 2/zi

irip, dupa ce am studiat intens, eu am luat ABC Design zoom; este din ala trenulet, am luat numai scaunele sport si scoicile; eu zic ca de landouri nu e nevoie, ca poti folosi scoicile la inceput; pana ii pui in scaunele sport. Scoicile sunt minutate, le poti folosi si pe post de balansoar. Daca mergi sa-l iei de la baby expo il iei cu 20% reducede daca nu chiar mai multicel; si mi-au dat si toate accesoriile: geanta, aparatoare picioare, plasa insecte, pelerina ploaie, umbrelute. Eu pana acum nu le-am scos decat in scoici; ma si interbam de ce am luat scaunele sport; dar alea vin implicit cu carutul; si probabil dupa 6 luni cand vor sta in fund, am sa le scot in scanele sport



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anna_a, stiu de abc design zoom, insa la baby expo nu am gasit. sotul meu l-a vazut in Viena, insa as vrea sa il vad si eu expus la un comerciant. stii cumva cine il comercializeaza in Romania? multumesc
E usor de manevrat? Cum te descurci cu el?
24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri
tocmai mi-am cumparat utrogstan de 100 de mg si voi pune atunci cate 2 ovule dimineata si 2 seara , in total: 400 de mg pe zi;
eram curioasa daca dauneaza in vreun fel si daca nu as avea nevoie sa zicem prin absurd;

PS: eu iau deja toate vitaminele care trebuie : Femibion1, vitamina C cetebe, Magne B6, Acid folic de 5 mg si Aspenter de 3 ori pe sapt preventiv;
* cat despre carucioare, eu am vazut unul pe net care mi-a placut tare mult..insa in realitate nici eu nu prea am vazut pt gemeni.. decat pt singles!
http://www.bebebliss.ro/mikado-carucior-gemeni.html

25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B, 1 Acid folic, 1 Cetebe, 1 Aspenter (3 pe sapt.)

Mergi la inceput