Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, ma simt mai bine cu magnerot decat cu magne b6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta multumesc o sa iau si eu magnerot.....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Mama mia, fetelor, ce "miscare" pe aici!!!
Gravidutzelor vorbarete, va pup! Aveti grija mare si gandul sa va fie la NASTEREA LA TERMEN! Eu am nascut la 34 sapt. si 5 zile, copiii au fost ok, dar totusi prematuri si prea mici pentru a suge cum trebuie, de exemplu. Fata de alti copii de varsta lor sunt bine dezvoltati, nu au fost niciodata bolnavi, multumim lui D-zeu, dar parca totul e mai simplu cand stii, ca mama, ca ai nascut la termen.

Referitor la injectiile cu dexa, eu le-am facut a 28/29 sapt (2 doze) si la 32 de sapt. (2 doze). Am auzi ca ar fi extrem de importante, asa ca nu am ezitat nicio clipa. Drept urmare, micutii mei au respirat din prima clipa singuri, fara probleme.

Eu am ajuns la un moment dat, din sapt. 32 cred, sa iau cate 8-10 tb. Magnerot/zi pentru ca mi se intarea burta foarte tare. Mi s-a parut fenomenal. Luam si MagneB6, dar numai 2 tb./zi, daca tin bine minte.

SUGUBINA, esti absolut fenomenala!!! Atat de mult mi-ar placea sa te cunosc personal intr-o zi...Nu exista postare de a ta pe care sa n-o citesc cu zambetul pe buze sau cu multa emotie. Imi transmiti multa buna dispozitie, oricat de grea ar fi ziua respectiva. Pentru asta, din partea mea!

Intr-adevar, dupa cum povestea si MONAS, intre ale carei cuvinte ma regasesc de foarte multe ori, mi se pare ca frumosul abia acum incepe, ca urmeaza clipe de neuitat si ca greul e unul minunat . Ma gandesc uneori cat de mult mi-am dorit copii, cat timp am luptat sa-i am si acum nu stiu cum sa mai multumesc la Dumnezeu ca sunt aici langa mine, sanatosi si voiosi. Pare o poveste...

Va doresc tuturor un we minunat!

P.S. Noi sarbatorim de zor: aseara ziua mea (pana la 03.30 azi-dimineata), astazi ziua unor prieteni si maine ziua picilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mmamarutza iti urez "La multi ani!" si sa o tineti tot intr-o petrecere. Tu ai nascut mai devreme din cauza contractiilor sau ai avut probleme cu colul. Pt contractii, in afara de Magnerot, mai luai ceva? Balanta_tm, tu cate Magnerot iei pe zi?

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

magnerot iau 2-3 pe zi. cand aveam contractii, luam 4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Vaaaaai, ce vorbarete ati devenit! N-am mai vazut demult asa o vorbarie pe forumul asta si mai ales atatea gravidutze vorbarete!

Balanta, ma bucur ca te intalnesc si pe aici! Sa stii ca e dificil cu numele de baieti (mai ales doi), eu la primul cu greu m-am hotarat la un singur nume si bine am facut ca ma hotarasem ca dupa ce am nascut prematur imi pierise inspiratia total.... Si acum stau la fel de prost cu inspiratia. Pe fetita sigur o s-o cheme si Maria ca pe mine, in rest....io tot sper s-o duc tot mai mult si ca mai am timp si sanatosi sa fie, ca-mi vine mie inspiratia....

Cu contractiile, nici pe mine nu ma ocolesc... In pat e OK, da cum stau 5-10 min in picioare sau ma aplec sau conduc, se intareste burtoiul... Si cand spun burtoi, nu mint...Deja e mai mare decat o burtica la termen, cand vad la dr, gravide de 38 de saptamani ma minunez, sunt mult mai mici ca a mea, si mai rotunde, eu sunt "Romania dodoloata"...Dar sincer, ma gandeam ca o sa fie si mai greu, dar probabil de acum incolo....

Vroiam sa va intreb daca vreuna din voi are sau a avut streptococul B, la mine cand apare cand dispare, dar dr. m-a speriat a zis ca indiferent, sunt purtatoare si ca exista riscul unei ruperi timpurii de membrane(ca parca nu aveam eu suficienti morcovei undeva). Nu e de acord sa-l tratam pentru ca el reapare pe sarcina si n-am cum sa iau antibiotic mereu...Nu stiu ce sa fac, de capul meu parca n-as face nimic...

Salexa, ziceai ceva de nastere naturala. A mai fost pe aici cred discutia asta, una din gravidutzele cu gemenei, Alma Alma parca zicea ceva tare haios, dr. a sfatuit-o mai bine sa mearga cu bicicleta in sens invers pe autostrada sau cam asa ceva

Mmammarutza, la multi ani si tie si copilasilor, tot ce va doriti!

Amary 31+ de +
<hr noshade size="1" />

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary
ai 31 de sapt! super! iti doresc ca minim 5 sapt sa mai stea bb-ii.
cand ti-ai facut ultima data secretiile de-a iesit streptococul b?

pe la 6 am avut si eu o contractie din aia cu tuguiat de burta . inainte avusesem una "normala". m-am speriat si am luat jumate de gynipral. acuma vad ca sunt ok, e potolita burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Amary: eu il am pe pacatos de streptococ B. L-am tratat si inainte de sarcina insa a reaparut. L-am mai omorat o data la inceputul sarcinii (cam prin saptamana 11-12) si l-am mai tratat si prin finalul sarcinii. Apoi la nastere m-au pompat pe mine si pe copii cu antibiotic. Am nascut prematur pt ca s-a dezlipit placenta (am avut intr-o zi o contractie continua , io habar nu aveam, si am si carat sacosa grea). Nu stiu cum e mai bine, insa parca mi-a fost mai bine ca stiam ca-l tratez. La nastere , pana a ajuns si dr mea, i-am anuntat inainte pe dr. de la spital ca-l am, ca sa stie ce sa faca.
mmammaruta: La Multi Ani cu sanatate si putere!
Vorbeati de nume de copii:). Pai eu cu sotul meu ne certam pe drumul catre spital ce nume sa alegem. Noroc ca ne-au mai lasat la spital inca doua zile s ane mai gandim, insa eram asa suparata ca pe cartonasele copiilor acolo in spital scria numele de familie si apoi cifrele 1 si 2.
Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

amary
ai 31 de sapt! super! iti doresc ca minim 5 sapt sa mai stea bb-ii.
cand ti-ai facut ultima data secretiile de-a iesit streptococul b?

pe la 6 am avut si eu o contractie din aia cu tuguiat de burta . inainte avusesem una "normala". m-am speriat si am luat jumate de gynipral. acuma vad ca sunt ok, e potolita burta.
balanta_tm, la mine toate contractiile se manifesta prin deformarea burtii, altfel nu imi dau seama daca am sau nu. burta se tuguie uneori chiar in 2-3 parti. azi, m-am miscat mai mult si am avut contractii mai dese decat zilele trecute. acum nu stiu daca o fi de la faptul ca am trecut de la gynipral la nifedipin sau de la faptul ca m -am fatait prea mult. mai iau si in seara asta nifedipin sa vad care e treaba si daca nu functioneaza ma intorc la gynipral. am mai luat un magne b6 dupa amiaza dar acum am citit ca treb luat mai devreme ca da insomnii. la capitolul somn, sunt varza. cred ca mai dorm peste doi ani.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, si eu m-am miscat cam mult azi, fiindca am baut >4l apa (nu stiu de ce) si am mers de mai multe ori la baie ca de obicei; intorcandu-ma intr-una din dati de la baie, m-am pus in pat si... am vazut tuguitura burtii. arata asa, straniu.
contractiile "normale" sunt alea cand se face toata burta ca un bolovan rotund, deci se intareste toata si devine rotunda rotunda.
am inteles ca, contractiile pot fi favorizate si de miscarea fetusilor. ai mei sunt miscaciosi in general.

Mergi la inceput