Calendarul gradinarului vesel (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Anca, alege un butas de trandafir. Nu necesita multa munca pe parcursul vietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

anca_nicolae mie mi-ar face placere sa primesc orice ar fi pt. gradina
ma cjhinui de 2 zile cu capsunarul, rasadurile cumparate erau in niste cutii si cand le-am deschis am aruncat mai mult de jumate, restul f. firave s-au rupt cand le-am bagat sau s-au topit ulterior, asa ca am scos din puii de capsuni din curte care oricum sunt f. zdraveni si tot umplu gauri...mai am si maine la ele
am plantat zilele astea tot ce mi-a picat la mana: ranunculus, gloriosa, lycoris, venosum (dupa am citit ca pute ) da poza era interesanta, crini de zi, crini paianjen, bujori, ortensii, agris, zmeur (asa e acum, doar o crenguta, da mai tarziu!), frezii, benzi cu seminte de carciumarese, petunii si nu mai stiu ce...am pus la rasadit aproape toate pliculetele, ca mai aveam si de anul trecut: carciumarese, floarea soarelui decorativa, gura leului, mac, craite, caldaruse...inca nu m-am atins de semintele strase de mine si mai am niste dalii
nebunele de cotofene sau grauri ce or fi scurma si imi scot benzile cu seminte
am intrat iarasi in lalelele din jardiniere si le-am redistribuit, multi bulbi din cei pusi acu in primavara erau mucegaite si cu viermi sarma
trandafirii nu par sa fi trecut cu bine toti de iarna, mai astept putin si daca nu tre sa iau altii , si 3 clematis nu au dat deloc
rasadurile mamei sunt cam anemice, nu asa faine cum am vazut la voi si inca f. mici
muscatele arata bine, inca nu le-am scos nici la soare, dar au lumina destula in casa, cum povesteam, pe mine asa m-a invatat o vecina, nu sa fac butasi noi, dar sa mentin plantele de anul trecut, deci in nici un caz nu le arunc, altfel nu ar fi posibila obtinerea unei muscate de vreo 80 cm cum am vazut eu anul trecut, oricum anul acesta e de experiment si la sfarsit va spun si procentul de supravietuire
la mine ghioceii si brandusele s-au cam trecut, dar am multe narcise, un soi de lalele inflorit si usor usor apar si zambilele, forsythia incepe si ea
pomii nu i-am stropit ca nu am cu ce si nici nu am cautat pe aici, i-am taiat si i-am incarcat cu pietre sa fie "plangatori"
leeloo2004 f. faini irisii pitici, eu am avut albastri dar au fost asa firavi ca la anu daca tot asa ies ii scot
georgipuia eu zic sa nu separi trandafirul
nici eu n-am avut noroc cu begonii si azalee, nu mai incerc, olympia poinsetie ca a ta n-am mai vazut
carmi da tu faci revolutie in fiecare primavara vad! am intrat pe baldur, cam mica varietatea, copacelul albatru mi-a placut da e prea frumos sa fie adevarat , nu cred eu ca la mine ar arata la fel...pisica vecinii face si la noi caca, prefera leusteanul si patrunjelul, n-am cum s-o opresc
am avut in primul an jardiniere si petunii din alea f. mari, nu au aratat deloc ok, erau zdrentarite de la picaturile de ploaie...nu mai pun acolo, o sa incerc in alta parte, acu sa vedem ce iese din semintele alea..
, trimit mesajul ca iar il pierd...


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna seara !
Azi mi-a venit un pachet cu plantute tinerele, le-am comandat la baldur.de , as cumpara tot ce au...si am tooot plantat jumatate de zi. Sper sa fie cu noroc.
Georgi, pisica cu pricina nu produce pe gazon, ci in gradinuta de flori, chiar in fata casei, unde am rumegus d-ala, nu stiu cum se cheama. M-am documentat pe net, cica sa pun zat de cafea, usturoi, scortisoara si bucatele de coaja de citrice, deschid bucatarie in gradinaPartea deranjanta e ca am pus oarece seminte pe ici colo si nebuna aia mi le sapa si face pipi pe ele. Cred ca n-am sansa de izbanda, o sa pun plasa peste tot, ca n-am de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mada - pai de aceea iti spuneam ca trebuia mai intai dat cu ulei, asa am citit si eu pe net, ca se da la sfarsitul iernii, in februarie, tocmai pentru ca mugurii sa nu fie mari/plesniti. Dar eu tot zic ca ai timp weekendul asta, ca nu cred ca crapa mugurii inca!

Anca - si eu tot de trandafir te-as sfatui - sanse sa se prinda sunt maxime (spre deosebire de pomii fructiferi) - de ce nu alegi unul pe tulpina inalta de ex? Sau soiuri cu culori mai speciale, asa cum te-a sfatuit si Mada! Si mai poti sa ii iei o tufa - rododendron, liliac, etc

Gogosel - si eu am aceeasi problema ca si tine - rampa de la garaj, dupa trecerea iernii, e praf - betonul s-a maruntit, e aproape nisip la suprafata. Noi ne-am tot interesat, insa pana acum nimeni nu ne-a sfatuit sa punem dale - e drept ca la noi rampa are si un unghi inclinat destul de mare si imi e frica de gheata cu masina. Dale ne-au sfatuit sa punem in cazul nostru doar daca pun echipament de incazire dedesubt, ca sa nu se depuna gheata. Solutia propusa acum este sa spargem din beton si sa punemd easupra o varianta de beton amestecata cu o rasina epoxidica, ceea ce l-ar face mai rezistent...Asa ca astept sa vad tu ce sugestii primesti...

Vroiam sa va intreb ceva de primule - mie imi plac foarte mult - imi aduc aminte cu placere de cele pe care le avea bunica mea in curte si care infloreau in fiecare primavara. Eu am tot incercat sa pun, se prind, insa primavara rasar ciudat - cumva "inghesuite" in pamaint - nu dezvolta frunze mari, iar florile se inghesuie, multe, dar pitice, abia ies easupra pamintului - uite ca astea...aveti idee de ce sunt asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna dimineata,

Fetelor multumesc pt sfat... dar am impartit radacina de trandafir in 2 cu cutitul ca sa va citesc amu si sa intru in depresie Acum cu Dumnezeu inainte..

Eu continui sa va citesc si sa invat de la voi... Buna intrebarea cu asfaltul

Am luat si eu ieri bulbi de iris mai fetelor... doream din cei pitici, dar acasa am vazut ca la inaltimea plantei scrie 60 cm parca... eu vroiam din cei mici din care are Leeloo In fine... oricum vor fi frumosi... O sa mai caut si mici mici... Am semanat si eu 3 pliculete de garofite in ghivece si unul de nemtisor (?oare retin bine?). Aveti ceva instrictiuni pentru noile mele plantute? Deocamdata le-am lasat cu ghiveci in casa, sa le scot la soare? Cat de mari trebuie sa creasca inainte sa le transplantez in curte?

Am luat si un set de bulbi de gladiole albastr Abia astept sa-i pun in curte. Si am mai pus niste trandafiri butasi... sper sa se prinda cat mai multi.

Am facut si eu comanda de vreo 2 saptamani la banca de gene... voi dupa cat timp ati primit pachetelele?

Leeloo gradina ta e o continua inspiratie pt mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Buna dimineata,

Violetele mele sunt invadate de paduchi lanosi (nu stiam ce sunt dar am consultat o colega care a pus "diagnosticul"). Am incercat sa le salvez cu o solutie luata din supremarket insa din fericire am incercat pe una singura care.... a muriiiiit.
Cum as putea sa scap de nesimtitii astia de paduchi fara sa sacrific si planta odata cu ei?

Am vazut ca se imprastie repede, dimineata mi s-a parut ca-i vad si pe rozmarin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Gabriela, zona mea de parcare nu este in panta, e plana. Dar strict unde au cazut noroaiele de pe aripile masinilor si de pe presurile exterioare, acolo cimentul este macinat exact ca si la tine. Initial am crezut ca poate e din cauza greutatii masinilor insa am tot citit ca principalul dusman este sarea coroziva data pe asfaltul din oras si pe care o aducem in curte o data cu masina. Daca stau si ma gandesc este perfect logic pt ca ai vazut cum arata asfaltul dupa topirea zapezii. La tine nu merg puse dale/pavele pt ca se face alunecus si panta este in unghi mare din cate inteleg. Ramane tot cimentul, sau daca puneai de la inceput, pe pamant, dale din acelea eco, cu gauri.
De sfatuit nu ma sfatuieste nimeni, doar caut pareri pe net, invat din experienta altora. Pentru ca daca te duci la un producator/distribuitor, ale lui sunt cele mai bune si rezista ani.
Pana acum bunute sunt cele de la Semmelrock, initial credeam ca sunt chir aduse din Austria, insa am aflat ca sunt produse la Bolintin Vale sub licenta austriaca si vanzatorii mi-au dat trei termene de garantie diferite: 5, 10 si 15 ani. O sa sun la fabrica sa vad cat au cu adevarat. Ar mai fi varianta celor de la Elis, scumpi si ei, cu renume, care dau 5 ani garantie si inca unii Symmelrock, dar care dau parca 3-4 ani.
Acum vreau sa ma interesez de conditiile acordarii garantiei.
Si ne orientam sa punem pavaj eco, grila, [pe zona de parcare, pt ca macar o parte din zapada topita sa se scurga in pamant, sa nu mai se usuce direct pe dale.
Vine acum weekendul si vom cauta mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

www.piatra-naturala-ornamentala.ro/ro/galerie-foto/poze-qpiatra-laturi-neregulateq.html" target="_blank">sugestie in loc de ciment.
Garantie, dupa parerea mea, pentu totdeauna, in plus iti pune imaginatia la lucru si puteti combina pietrele cum doriti pentru un rezultat uimitor.

Din cauza caldurii acum e cam tarziu pt pomii fructiferi, intr-adevar.
Trandafirii nu au nevoie de ingrijiri speciale dar iubesc ceva stimultori pe timpul infloririi iar cei pe tulpina inalta trebuie protejati cu simt de raspundere pe timpul iernii.


Gardul cu soclu zidit si lemn e si preferatul nostru. Noi am facut soclu(turnat, si a fost un chin, asa ca recomand zidire cu BCA) dar, pe bune, puteti rade, stam cu scandura in casa si ne e frica sa il montam fiindca nu stam acolo, inca, si poate deveni fff tentant.
Scandura am dat-o cu bait-o mana si 2 maini de lac(lacul e unul pentru barci, ne-am gandit ca daca e recom pt barci tine si la gardul nostru). Numele nu il mai stiu, daca esti interesata ma voi uita pe cutie si iti zic. dar lemnul e lemn, va trebui ingrijit din cand in cand.

Va rog, si aici, aveti recomandari pt mesteri sa ne dea si noua cu glet?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Gabi, primulele alea cu frunze mici cred ca-s mai tinere, ca ele se inmultesc singure. Eu am soi clasic/vechi, nu au culorile asa de puternice, dar tufele rasarite noi au tot asa frunzele mici, cele initiale sunt ca niste salate.
Au inceput sa infloreasca si la mine, poate apuc sa pozez, ca am tot mutat din ele.
Zuzi Simona, poinsetia a crescut singura si noi am tot mutat-o in ghivece mai mari. Cred ca modul clasic de cultivare nu-i s-o lasi de capul ei ci sa tot tai lastari si sa-i tii sub control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Interesanta piatra... o fi scumpa?

Avem si noi pe o lungime a curtii gard de lemn netratat, care nu mai e curat... ce-i putem face? slefuit, baituit si lacuit? Sotul si neamurile ziceau ca trebuie dat cu ulei ars ca sa nu mai patrunda apa... Si pe latura cealalta cand om face gardul, inteleg ca e bine sa-l tratam dinainte?

Hmm... interesant de urmarit discutiile voastre... ma puneti pe ganduri

Ramiris... pvestea o gradinarita de-a noastra de un insecticid eco pe baza de piper, home made... poate repeta reteta si o inregistram amandoua, ca eu nu am dat de ea in urma...

Referitor la primula... nu cumva o fi vrand ingrasamant? Oare cei de la sere le indoapa cu fertilizanti?

Mergi la inceput