Cum scap de viespi/cum le tin la distanta de casa?

Cum scap de viespi/cum le tin la distanta de casa? | Autor: flowerbee

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am o problema si nu stiu cum sa procedez. Avem o casuta la tara iar langa terenul nostru este un teren pe care se afla o casa in paragina. Cred ca acolo sunt niste cuiburi de viespi/albine care pur si simplu ne invadeaza. Nefiind proprietatea mea, nu pot intra pe teren pentru ca sa daram cocioaba care oricum este pe jumatate la pamant. Este foarte deranjant si chiar periculos. Noi nu putem manca pe terasa pentru ca efectiv navalesc si sunt si foarte agresive. Imi este teama pentru fetita mea de 3 ani pentru ca vin chiar si numai la o anumita culoare sau miros.

Eu am fost intepata de o viespe acum 2 ani, insa bine ca pana la camera de garda am facut max. 5 minute si deja incepusem sa ma simt rau. Nu stiu daca fetita e alergica, ii voi face un test.

Problema este ca nici nu pot da de proprietar pentru ca sa ma inteles cu el ca sa igienizam zona.

Exista vreu aparat cu ultrasunete sau o alta modalitate de a tine viespile/albinele la distanta?

Merci mult.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

pai daca te cheama flower-bee ce vrei sa faca si albinutele din vecini? Glumesc!
Am intrat sa iti raspund, dar acum, fiindca spui ca nu au cartierul general in curtea voastra, solutia mea poti sa o aplici doar daca vorbesti cu proprietarul sau iti iei inima in dinti si mergi pe cont propriu. Eu iti spun cum procedam noi: dimineata devreme la 5-6 cand inca nu rasare soarele, viespiile sunt amortite si stau in casuta lor-care e gen fagure de albine. Mergi, cu ceva ascutit si dai casuta jos prin razuire(adica bagi acel ceva intre cuibul viepiilor si lemn) cad si jos le omori-de obicei noi le calcam. Asta e tehnologia barbara, sper sa trec neobservata de militantii "Green Peace"

Altfel: undeva departe de terasa voastra, poate chiar aproape de gardul vecinului, pui un vas maare, cu deschidere mare cu apa si zahar. Ai grija sa ai mereu apa acolo. Vor fi incantate!(multe vor muri inecate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ca sa gasesti proprietarul, cred ca te poti interesa la primarie, sa afli cine este, o adresa sau un numar de telefon.
sau ii poti lasa un afis/o scrisoare, s-o gaseasca atunci cand mai trece pe acolo.
nu stiu daca ultrasunetele au efect. poate mai degraba sa va inchideti terasa cu panouri cu plasa sau sa va montati un fel de baldachin facut din voal/plasa fina, sa nu mai vina viespile atunci cand mancati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Ideea este ca noi stim cine ar fi proprietarul, insa sunt mai mute persoane in indiviziune, unele sunt in alta tara si, se pare, nu isi vorbesc.

Pe mine ma streseaza situatia pentru ca, pe langa viespi, casa respectiva este focar si de rozatoare sau alte insecte.

Nici nu pot intra pe teren pt ca este f incarcat de vegetatie, ruine, mizerie aruncata de vecini, este un focar de infectie.

Oare nu m-as putea adresa vreunei autoritati?

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cred ca te poti adresa celor de la directia de sanatate publica. daca acestia nu te pot ajuta, macar te vor putea indruma cui sa te adresezi mai departe.
parca exista o lege care-i obliga pe proprietarii de terenuri sa le mentina curate, sa nu le transforme in depozite de gunoi sau resturi...poate stie marius mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cuiburile de viespi sunt probabil pe la stresini si pot fi date jos cu un bat lung si apoi pulveriza pe ele cu ceva insecticid de la distanta, dimineata devreme cum a spus Madalina. Pentru rozatoare cea mai eficienta otrava e una sub forma de "caramele", nu se inactiveaza nici la ploaie. Pe-alea le-ai putea arunca pe langa casa cu pricina, numa ca din pacate ar putea sa le cada victime pisicile sau cainii ce trec prin zona.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Merci pentru raspunsuri.

Voi incerca sa obtin acordul proprietarilor pentru ca sa pot sa intru pe terenul lor, sa fac curat si sa aduc o firma specializata care sa omoare cuiburile de viespi si rozatoarele.

Duminica dupa-amiaza a fost un incendiu pe strada. Focul a cuprins 3 gospodarii (doar anexele, din fericire) si daca ar fi adus vantul vreo scanteie pe acest teren unde sunt numai uscaturi si vechituri, ar fi fost o tragedie pentru casele invecinate. Ne-am speriat f tare.



Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput