Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor! Dau un bol de tarate de dimineata in locul cafelei, ca aud ca e nevoie de mers la toaleta.

Am citit ieri ce-ati scris, dar cand sa raspund m-a grabit barbatu sa ma scoata la plimbare si am zis ca va scriu eu cand am mai mult timp.

Ieri am fost iar la targ, n-am mai platit intrarea ca ne-a cadorisit o tanti necunoscuta cu 2 invitatii(ceea ce mi s-a parut tare frumos si incredibil). Cu ocazia asta am luat caruciorul. E cam asa(de fapt cred ca e exact asa) http://www.buburuza.ro/mergem-la-plimbare/carucioare-copii-si-bebelusi/sisteme-de-transport/carucior-cortina-tris-evolution Doar ca acolo la stand zicea ca e redus de la 2900 la 2200ron. E varianta pe verde, gasiti acolo in link si cum arata verde. Aveau doar verde, portocaliu si rosu. Mie rosu mi-ar fi placut mai mult, barbatu insa zicea ca nu ii place nuanta de rosu. El e mare fan rosu dar e pretentios la nuanta. Si m-au convins cu totii(inclusiv cei de la stand) ca e mai bine cu verde. Dar tot o sa-i pun eu o panglica rosie, ceva. Am dat comanda si de patut, asta e patutul http://bebedesign.ro/pat-transformer-sertare.php, varianta cu lemn si cu alb(varianta 4), dar am inteles ca mai putem schimba comanda ca am spus sa il livreze pe la sfarsitul lui aprilie. A mai postat cineva patuturile astea, atunci am avut de protestat ca nu au laterale la masuta de infasat, dar apoi am realizat ca oricum deasupra trebuie pusa salteluta de infasat care are laterale si e ok. Deci am comandat patutul cu saltea, salteluta de infasat si o lenjerie de pat. Pot sa stau linistita ca am luat lucrurile mari.

Nu-mi vine sa cred cand aud ca ati dat peste tot felul de mostre. 2liniute, eu cred ca n-am gasit nici jumate din locurile alea de unde zici ca ai primit tot felul. Zici ca am fost la 2 targuri diferite. Si Alma m-ai dat pe spate cand am auzit ca ai primit scutece refolosibile cadou. Adica stii ca un scutec de-ala e cam pe la 100ron(daca nu mai mult), nu prea e genul de lucru de dat ca mostra. Ce mai oftic ca n-am gasit si eu bunatatile astea!!!

Anitta, dar stiu ca ai comis-o cu tacamurile. Nu stiu daca e de ras sau de plans, important e ca nu ati patit nimic. Asa un pic a fost amuzant cum ai povestit tu si ma recunosc in genul asta de uituceala. Mai ales acum cu sarcina. Cat despre bagajul de spital, nici eu nu l-am pregatit. Cred ca pentru noi e prea devreme pentru asta. Si nu cred ca e chiar asa de complicat cu bagajul ala. Pentru mine acum am o pijama de alaptat, dar aia o luasem pt acasa(o am de vreo 2-3 luni si tot uit sa o bag la spalat ca sa o imbrac si eu), deci n-as pune-o la socoteala desi in caz de forta majora o pot lua pe aia. Chiloti si tampoane pt sani o sa iau de la o prietena careia i-au ramas in plus. In rest mai am crema pt fundulet, bepanthen, sapun de copii si sampon(astea sunt primite in general). Dar nu simt nevoia sa le strang pe toate intr-un bagaj. E mult prea devreme pt asta. Si oricum bagajul ala iti ia maxim o zi sa-l faci, hai 2 daca punem la socoteala cat dureaza spalatul si calcatul hainutelor. Hainele piticului nu le spal acum, tot asa mi se pare prea devreme si mi-e sa nu ma apuce peste 2 luni cand o sa fiu mai la termen ca poate ar trebui sa le mai spal odata ca daca in 2 luni s-au imbacsit de la stat? O sa le spal prim mai cred, sa fie mai fresh.

Elly deci de acum ne pregatim sa-ti facem galerie. Nu te stresa pentru lucrurile pe care nu le ai gata, sunt doar putine strict necesare si in ultima instanta nici alea nu-s chiar strict. Sper sa nu sune aiurea daca spun ca unele mame nu au avut mai nimic(poate nu si-au permis) si tot s-au descurcat. Pentru ca important e sa ai grija de cel mic sa aiba ce-i trebuie si crede-ma ca nu-i trebuie nu stiu ce patuturi sofisticate, lenjerii dantelate, leagane nu stiu de care, zornaitoare si mai stiu eu ce. Stiu ca suna a ipocrizie sa zic eu asa ceva cand m-am agitat aici ca sprayul dupa patut si carucior, insa undeva in sufletul meu stiam ca si daca nu le-as avea chiar imediat m-as descurca cu micutul, chiar daca asta insemna sa-l luam cu noi in pat si sa-l plimb numai in brate. Tu concentreaza-te acolo pe Zen ca sa fii cat de relaxata poti si sa nasti usor. De restul o sa se ocupe familia. Tinem pumnii!

Andreea, 28+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza fetelor!
Mai ANITTO,da ma faci sa ma prapadesc de ras,asa de dimineatza(chiar daca nu-i de ras situatia)...Parca te vad imbufnata si refuzand ideea de a face dush chiar daca erai afumata.Ti-ai acordat asa ,o mica pedeapsa...iar cu tortul de plastic.....Vezi sa fie casa bec pana sambata,daaaa?
ASTERO,ai grija ce faci,daca tot nu ai nimic pe ce sa pui mana in caz de contractii!
GYAN,nici nu e greu sa-l surprindem pe bebe cand face giumbuslucurile alea prin burta ca are program in fiecare seara la ora fixa.
O duminica frumoasa va doresc!


Virginia 33+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetelor!
Anitta deja nu ma mai simt singura care uita, scapa si face numai boroboate de cand e insarcinata. Eu i-am stricat Tefal-ul lui iubi...ca tot nu era el multumit de el, si ieri am luat altul nou. Cat priveste bagajul de spital...eu singurul lucru pe care l-am luat e caruciorul si de ma ia cineva la bani marunti nici macar un tampon nu am in casa.
Gyan mersi de sfatul cu morcovii, dar nu pot sa beau sucuri de legume, nu imi plac si pace.
Eu am umblat creanga ieri toata ziua, vad ca burtica nu ma supara si nu ma las, plec si azi pe undeva ca n-am stare, dar intai un smotru mic si o bucatareala...sper ca azi nu mai fac stricaciuni ca o intrec pe Anitta.
va doresc o duminica linistita!

Elena 28+ cu Bebster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Virgi tare de tot Constantin...in curand o sa se mute cu tot burtica.
Si la mine bebe are program de mutat mobila in fiecare seara pe la 8.
Elly in ce ape te mai scalzi astazi...liniste la burtica si col?


Elena 28+ cu Bebster

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Neatza
Am ras de dimi ne Anitta ,mi-o si imaginam:))))Lasa draga mea ca iti cumperi altele .Si la faza cu geamurile ce sa zic...asa is oamenii nostrii...daca poti sa le dai degeaba ei sa faca ceva ptr banii astia e prea grea munca.As veni eu sa te ajut stiind ca e frumu tare zona aia :))))
Despre noi totul de bine:) Am fost ieri la spital,m0a mancat in cur ca zambilica...m-a chemat dr sa imi faca anlize si consultatia ca era de garda am asteptat pe holurile alea o gramada ptr juma de ora.Oricum am fost si am vazut si spitalul..e ff fain cum l-au renovat dar poti sa stai acolo numai daca nasti normal,ptr celelelate e in alta aripa care nu e gata:).
Tudorel are deja 2 kile ,radeau rezidentii de el ca isi sujea pumnu ,saracu de foame,si apoi cand a scos manutza din gura au inceput sa se mire toti de el cat e de frumos si ca seamana cu mine.Le-am zis zis sa scuipe monitorul sa nu mi-l deoache:)))Masuratori ok,a iesit mai mic cu vreo 3 zile dar masuratorile astea nu is exacte depinde cum pune dr punctele la masurat.Nu imi fac griji.S-a mirat dr de mine ca am luat doar 8 kile si nu is umflata deloc ,m-a si intrebat daca tin regim cu sare ,daca beau numai apa fiarta..Si eu ce ai bre???cum s anu mananc sare?Eu beau numai apa minerala:))) si a zis sa nu ii fac vreo surpriza sa ma umfla acu in ultima luna si a zis totusi sa beau ceaiuri,,beaxxxxxxxxx.Daca ma umfla asta e bag un ac si ma dezumflu:))
Ma duc luni dupa rezultatele la analize .Si a spus ca ne mai vedem in sapt 37 sa vedem greutatea si sa stabilim data nascarii:)
Mi-a venit comanda de comoda..fff frumoasaaa.De acu sa iau detergent si sa spal hainele sa le asez cica:)))Mai vedem.
Fratemiu m-a sunat sa ii trimit cozonac in anglia:)))Cica vrea 50 sa faca si o vanzare buna.Asta e nebun de legat.Am sa il santajez eu cumva:))))da de trimis tot ii trimit ca e mititelul meu:))) la 100 de kile tot mititelul meu e:)))ofof ce suflet de mama chioara am:))))
Eliishor
Tre sa ne mobilizam si sa vedem cine o sa faca noi capitole in locul lui elishor.Am sa fac eu pana nasc dar apoi treb sa faca o fata care naste mai prin iunie.Ne mobilizam da??
O dumnik placuta!!!

Oana cu Bebe Tudor 33 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maiiunie2012 spune:

Capitol nou!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171404&nm=Fluturasi-si-floricele-de-MaiIunie-2012-39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maiiunie2012 spune:

Nu stiu sa pun capitol nou cum facea Elisshor! care stie sa se logheze si sa modifice.
Si trezireaaaaaaaaa ca am vesti de la elishor!!! hai la un nou capitol
Onutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Elishor e la spital! I s-a dus un pic din dop,e pe perfuzii,colul e deschis un pic la exterior,O sa stea sub supraveghere medicala pana naste.Ea spera macar 2 saptamani! Nu scoatem nici o motzata:)

Oana cu Bebe Tudor 33 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput