Nasterea la Maternitatea Regina Maria(2)

Nasterea la Maternitatea Regina Maria(2) | Autor: mishaa

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Si eu tot la regina maria am nascut, la inceputul anului... nu cred ca este o maternitate mai buna decat aceasta, sincer. Am avut si am prietene si colege si cunostinte si rude care au nascut la alte maternitati insa din cate am auzit si vazut nu se compara.

1. arata foarte bine! conditii bune, rezervele sunt impecabile, toate conditiile de care ai nevoie si chiar mai mult, de lux.

2. cadre medicale foarte, foarte bune. m-am interesat inainte si medicii de aici sunt printre cei mai buni, asistentele sunt foarte dragute si moasele la fel. au stat langa mine in permanenta si daca as fi avut nevoie de ceva nici nu apucam sa spun ca erau acolo.

3. experienta: la ora actuala este cea mai buna maternitate din tara, au foarte multa experienta la activ si din punctul meu de vedere sunt cei mai buni. Avand in vedere ca fac parte din aceeasi retea privata, asta se refera probabil si la Euroclinic si R.M. din Bucuresti si Brasov.
Asta spun toate mamicile care au nascut aici iar eu nu pot decat sa fiu de acord.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monykka spune:

Buna fetelor ! As avea si eu o intrebare : tampoanele pe care am inteles ca le ofera cei de la Regina Maria sunt din acelea de vata si tifon sau tot material plastic ?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

nu sunt din plastic dar parca nici din vata si tifon...nu mai stiu exact. tin minte insa ca sunt nemtesti si ca eu am fost extrem de multumita de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monykka spune:

Buna fetelor! Inca nu am nascut Bebe se lasa asteptat si cred ca ii place la mami in burtica .Ieri am implinit 40 de saptamani si am fost la maternitate sa facem o cardiotocograma si totul e in regula.
Doctorul nostru a fost plecat de pe 02 pana aseara asa ca a fost bine ca bebe a stat cumintel Inca asteptam si va tin la curent sa va impartasim impresii din maternitate .Multumesc de raspuns Michisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudana15 spune:

Buna fetelor,

Abia mi-am facut cont pe acest forum si l-am ales pentru ca mi se pare cel mai interesant si mai actual dintre toate. Am 28 de ani si sunt in saptamana 24 (5 luni si putin) cu bebe Sebastian (Sebi).

Vreau sa nasc la Regina Maria si am citit cu mare interes mesajele voastre. Am auzit ieri de la cineva ca daca se intampla sa nasti prematur te vor trimite la un spital de stat pentru ca nu au incubatoare pentru prematuri. Este adevarat? Stiti de nasteri premature acolo?

Desi nu am avut nici macar greturi in sarcina asta si suntem ok si eu si bebe ma gandesc la tot ce e mai rau :(

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Rosudana, depinde de varsta bebelusului la nastere. Accepta nasteri de la 34 de saptamani, la un moment dat se vorbeea sid e 32 de saptamani. Insa depinde de problemele pe care le are bebelusul. Costurile pentru un bebelus cu probleme sunt foarte mari, motiv pentru care astfel de bebelusi sunt trimisi la maternitatile de stat, pentru tratament.

Nasteri usoare tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudana15 spune:

Multumesc pentru raspuns Beca. Acum am inteles de ce te trimite la stat :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Cel mai bine e sa mergi sa faci o vizita la maternitate, eu am vazut si salonul de neonato si parca-mi aduc aminte vag de incubator acolo. E drept ca eu facand vizita in saptamana 33, nu prea mai eram interesata de subiect

Oricum in planul de nastere exista si optiunea sa fii asistata de medic ATI in caz de Doamne-fereste, deci banuiesc ca totusi nu se mai pune problema astfel. Iar la ei pe site exista descris un caz de internare la 18 saptamani si nastere la 31, poti citi detaliile aici :

www.reginamaria.ro/ro/maternitate/noutati/premiera-medicala-in-romania-la-maternitatea-cmu-regina-maria" target="_blank">http://www.reginamaria.ro/ro/maternitate/noutati/premiera-medicala-in-romania-la-maternitatea-cmu-regina-maria

+37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudana15 spune:

Imi fac probleme de acest gen pentru ca sunt fumatoare. Fumez de 10 ani, inainte de sarcina depaseam 1 pachet pe zi, cand am aflat ca sunt gravida n-am mai fumat 3 luni si acum fumez 3-5 tigari pe zi. Poate fi atat de grav? Cat am citit parerile sunt bine impartite iar studiile care s-au facut au ca rezultat procente mici de copii cu probleme. Cand nu fumez sunt fff nervoasa si anxioasa :((( Si asta afecteaza bebele la fel de rau, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Hm...uite ce-am gasit, primul paragraf se refera la tine, al doilea la mine

Citat:
Daca gravida se opreste din fumat pana la sfarsitul primului trimestru de sarcina, riscul de a avea un copil cu greutate mica la nastere nu este mai mare decat in cazul gravidei nefumatoare. Chiar daca gravida nu poate intrerupe fumatul in primele doua trimestre de sarcina, intreruperea lui in cel de al treilea trimestru poate imbunatatii rata de crestere a fatului. Conform studiilor facute, gravidele care se opresc din fumat pana in saptamana a 30-a de sarcina au copii cu greutate la nastere mai mare decat in cazul gravidelor care continua sa fumeze pe toata perioada sarcinii.
Gravidele nefumatoare trebuie sa evite locurile in care se fumeaza. Fumatul pasiv, ca si cel activ, poate impiedica cresterea fatului si mari riscul de a avea un copil cu greutate mica la nastere sau cu afectiuni genetice.


Eu-s nefumatoare, dar intre doi fumatori (sotul+mama). E drept ca ei fumeaza doar in bucatarie (sau pe-afara, acum ca e vara) si incerc sa evit pe cat pot sa stau cu ei cand fumeaza. Deocamdata, la 3.1 kg deja, n-as zice ca are probleme cu cresterea. Sa speram ca nici altfel de probleme nu o sa fie.

Incearca si tu sa treci pe plasturi sau alte metode de "calmare"

+37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Rosudana, incearca o tigara electronica, iti furnizezi doza de nicotina, insa nu mai ai gudron si monoxid de carbon.

Mergi la inceput