experiente mistice - (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Alina, nu conteaza unde ne aflam in drumul nostru, noi vom tot invata
Imi place Gregg foarte mult, are abordarea placuta de mine si anume legatura dintre stiinta si spiritualitate. Si spune lucruri noi si pt mine. Mersi pt tipp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sa va zic si alta persoana care m-a fascinat si pe care am urmarit-o in 2 zile ( prezentarea lui are 8 ore ): nassim haramein.
si ca sa vezi cat de mica e lumea , am aflat de el si de altii de pe site-ul persoanei care a avut o singura postare pe acest forum : unaculuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Dedicatie ptr voi : The conscious mind, the mind you think with, starts the process of a positive affirmation. Then, your subconscious mind takes charge. By using this process consciously and intently, you can affect your subconscious mind and thereby transform your habits, behavior, mental attitude and reactions, and even reshape your external life. The power of affirmations can help you to reshape your life.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna
articolul e din stiinta.info
vad ca la copy si pate apar cifrele si e indescifrabil

E indescifrabil chiar daca s-ar vedea si diacriticele. Pentru ca este scris de un afon.
Se amesteca de-a valma de catre jurnalisti inculti notiuni de fizica cuantica, teoria informatiei si biologie (pentru ca impresioneaza prin denumiri alambicate publicul la fel de afon) cu franturi de mistica si ezoterism, rezultand o ciorba care se vinde bine la oteve sau echivalent.

Conform papagalilor care au scris acest articol oamenii cu inimi artificiale n-au ... inima. Sau sentimentele lor de iubire sunt generate de ... pacemaker?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

empatia este o carare cu doua cai.una se numeste simtire, cealalta intelegere.
In autism, persoana simte trairea altei persoane, dar nu o intelege.
Psihopatul nu rezoneaza deloc la nivel de simtire cu cei din jur, insa are capacitatea de a intelege.

Nu conteaza cat de good or bad este informatia. Conteaza ce faci cu ea. Daca amestecul de informatie a starnit curiozitatea si a motivat un om sa caute mai departe si profund, atunci si-a indeplinit menirea... Iar daca cineva inca mai scormone in otave, pentru ca a ajuns la granita limita a stiintei, numai empatia poate aduce intelepiune.
BellaDonna a fost binecuvantata:sufletul ei a revarsat lumina interioara in dorinta egoului de cunoastere.

acelasi amestec de informatie a facut atat de evidenta nu numai lumina in fata unui ego cautator, dara scos in evidenta si lipsa de lumina...

Iata omul creator! nu exista informatie buna sau rea, ci ce face omul cu ea.
Numai pace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3



Iata omul creator! nu exista informatie buna sau rea, ci ce face omul cu ea.



Da, nu exista informatie buna sau rea, exista informatie corecta sau gresita. Si da, este foarte important ce face omul cu ea, teoriile fiind "facaturi" ale omului pe marginea acesteia (informatiei).

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Informatia care pentru mine e corecta ar putea fi gresita pentru tine, si viceversa. Este greu sa apreciezi ce e corect si ce nu, ce e adevarat si ce nu, in masura in care nu vorbim despre cat face doi plus doi. Nu exista adevar absolut valabil si acceptat de toata lumea. Si lumea e plina de nuante, nu doar de alb si de negru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3


In autism, persoana simte trairea altei persoane, dar nu o intelege.
Psihopatul nu rezoneaza deloc la nivel de simtire cu cei din jur, insa are capacitatea de a intelege.


Si iata cum se poate strecura eroarea in teoria empatiei . E cam fix pe dos:
In autism, persoana nu simte, dar rationeaza. Nu e receptiv la stimuli emotionali, dar poate prelucra informatiile pe carele poarta. Daca eu primesc un cadou si rad, bucuroasa, autistul sesizeaza ca am primit un obiect, si reactionez printr-o grimasa ce se numeste "ras", insa nu-mi sesizeaza bucuria.

Psihopatul simte, dar nu rationeaza. E receptiv la stimuli emotionali, insa nu prelucreaza (corect) informatiile. Daca eu primesc un cadou si rad bucuroasa, psihopatul imi sesizeaza imediat bucuria, insa e posibil sa nu o vada legata de obiectul primit ci de faptul ca nu a mai plouat de trei zile.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Informatia care pentru mine e corecta ar putea fi gresita pentru tine, si viceversa. Este greu sa apreciezi ce e corect si ce nu, ce e adevarat si ce nu, in masura in care nu vorbim despre cat face doi plus doi. Nu exista adevar absolut valabil si acceptat de toata lumea. Si lumea e plina de nuante, nu doar de alb si de negru.


Eu am cazut si mi-am rupt piciorul. Cum poate fi aceasta informatie gresita pentru mine si corecta pentru tine, sau invers?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Informatia care pentru mine e corecta ar putea fi gresita pentru tine, si viceversa. Este greu sa apreciezi ce e corect si ce nu, ce e adevarat si ce nu, in masura in care nu vorbim despre cat face doi plus doi. Nu exista adevar absolut valabil si acceptat de toata lumea. Si lumea e plina de nuante, nu doar de alb si de negru.


Eu am cazut si mi-am rupt piciorul. Cum poate fi aceasta informatie gresita pentru mine si corecta pentru tine, sau invers?

http://www.lucamic.blogspot.com/


Ar putea fi gresita daca as fi doctor si ti-as spune ca ti s-a fisurat si nu fracturat un os. Dar nu asta era ideea. Eu raportam precizarea mea la contextul topicului, care nu este despre stiinte exacte.
Iar legat de psihopat..da-mi voie sa fiu cel putin reticenta privind corectitudinea afirmatiei formulata ca o generalizare. Sunt psihopati si psihopati. Si sunt unii care rationeaza ff bine. Stiu ff clar ca ceea ce fac nu e bine. Insa nu e bine dupa standardele noastre, ale oamenilor normali, pentru ei..e normal. Nu empatizeaza cu suferinta celor pe care ii ranesc. Sunt de acord ca sunt si din aia de care spui tu, dar nu ii poti baga pe toti in aceeasi oala, ca si caracteristici.

Mergi la inceput