CONCURS-Sfaturi pt. prevenirea iritatiei de scutec

CONCURS-Sfaturi pt. prevenirea iritatiei de scutec | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/Images/Upload/nivea-baby-forum.jpg " border="0">
Dragi mamici experte de la Desprecopii!
Alaturi de partenerii nostri de la NIVEA BABY, am publicat un articol cu numele www.desprecopii.com/info-ID-7905.htm" target="_blank">TOP 10 sfaturi pentru prevenirea iritatiei de scutec la bebelusi.

www.desprecopii.com/Images/Upload/ursuletNivea.gif " border="0">In continuare, va rugam dragi mamici - sa ne spuneti daca aveti si alte sfaturi pentru prevenirea iritatiei de scutec la bebelusi. Va ascultam cu mult interes si mult drag.




Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragi mamici, va asteptam cu sfaturi pentru prevenirea iritatiei de scutec la bebelus.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Haideti sa amintim si cateva din sfaturile oferite de Nivea:

- Alegeti servetelele umede potrivite pentru pielea micutului tau.
- Aplicati o crema de scutec speciala cum ar fi Crema pentru fundulet de la NIVEA Baby.
sau:
- Folositi un scutec potrivit marimii bebelusului

In continuare, vrem sa aflam si ce sfaturi mai au mamicile de pe acest forum, ce metode mai folosesc ele pentru a preveni iritatia de scutec ?

Sfaturile voastre sunt importante si pentru viitoarele mamici



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anda08

Haideti sa amintim si cateva din sfaturile oferite de Nivea:

- Alegeti servetelele umede potrivite pentru pielea micutului tau.
- Aplicati o crema de scutec speciala cum ar fi Crema pentru fundulet de la NIVEA Baby.
sau:
- Folositi un scutec potrivit marimii bebelusului

In continuare, vrem sa aflam si ce sfaturi mai au mamicile de pe acest forum, ce metode mai folosesc ele pentru a preveni iritatia de scutec ?

Sfaturile voastre sunt importante si pentru viitoarele mamici



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


sfaturi ar mai fi, insa sunt cam antireclama..daca e permis, le voi spune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

- schimbat scutecul cat mai des
- atentie la mancarica puiului si la cum o digera, pentru ca la noi, cel putin, o mancare mai acida sau mai prost tolerata, determina imediat un scaun mai iritant
- pe cat posibil spalat cu apa si nu cu servetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

si daca goldi face si ea antireclama la servetele o sa zic si eu..ca de preferat e sa se foloseasca pentru spalatul bebelusului produse cat mai naturale pe baza de plante si fara chimicale, se gasesc.
Apoi,da, fara servetele, tinut bebele cateva minute in funduletul gol pentru aerisire, face bine la iritatie, fara prea multe creme de fundulet, decat atunci cand e stricta nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragi mamici,
Revin cu stiri frumoase :)

Va asteptam sa aflam de la voi daca bebelusii vostri au avut iritatie de scutec si mai ales sa ne povestiti cum ati procedat in acest caz.

Dintre mamicile care vor povesti aici, NIVEA BABY va oferi, prin tragere la sorti 10 premii.
Concursul acesta se va desfasura de azi, 21 martie 2012 pana 15 aprilie 2012 . Castigatorii se vor anunta pe 16 aprilie, la acest topic.

Premiile puse in concurs sunt acestea:
www.desprecopii.com/Images/Upload/premiuNiveaBaby.png" border="0">

Succes!
¨dc*

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

In primul rand,pentru ca un bebelus sa fie fericit,trebuie sa se simta curat si ingrijit.
Bebelusii au un simt al curateniei foarte dezvoltat,iar acesta poate fi mentinut daca sunt schimbati la timp.
Pielea funduletului bebelusului necesita o ingrijire speciala,deoarece se irita foarte repede ca urmare a actiunii acide a urinei si scaunului,fiind o zona foarte delicata.
Eu ingrijesc pielea funduletului fetitei mele astfel:
-dupa baita,las funduletul sa se usuce la aer într-o încapere calda;intotdeauna o piele aerisita este sanatoasa,aerul fiind cel mai bun tonifiant...apoi,aplic un balsam sau crema pe baza de galbenele sau musetel,deoarece aceste plante au un efect protector, calmant si de îngrijire în cazul iritatiilor si inflamatiilor. Ele sprijina eficient procesele vitale ale pielii sensibile de bebelus
-in cazul in care nu am posibilitatea sa spal funduletul fetitei mele dupa fiecare schimbare de scutec,il curat delicat cu ajutorul unor servetele umede speciale pentru bebelusi,adica fara alcool,care au si crema in ele,il las sa respire si abia apoi aplic crema de protectie pe baza de plante.
-iar in cazul in care s-a produs deja o iritatie(datorita faptului ca nu am avut posibilitatea sa schimb scutecul in timp util),atunci spal funduletul si aplic o crema pe baza de zinc,deoarece s-a demonstrat ca zincul duce la calmarea iritatiei si la repararea mult mai rapida a pielii afectate.Recomand cu caldura si cremele naturiste pe baza de galbenele,care ajuta la regenerarea rapida a pielii in caz de ititatie severa.
Pentru ca pielea funduletului sa fie curata si sanatoasa,nu este indeajuns sa schimbam doar scutecul.....este necesar sa o spalam,sa o curatam cu servetele umede,si sa aplicam creme sau uleiuri protectoare care sa ajute pielea sa lupte mai bine cu actiunea iritanta a urinei sau scaunului,sa actioneze ca o bariera protectoare pentru fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Tipul de scutec de asemenea poate duce la iritatie in combinatie cu 'rezultatele' bebelusului. E bine sa se incerce mai multe firme/ sortimente pentru a stabili care e ideal pentru bebel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Curatenia si igiena ori de cate ori este schimbat scutecul... daca pielea este sensibila se utilizeaza si creme de genul Bepanthene sau cele recomandate de pediatru, asta dupa ce s-a finalizat toaletarea cu ajutorul unor servetele umede cu ar fi Nivea Baby (care sunt faine)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gzabi spune:

Ce produse merg bine: cele cu zinc si panthenol: Sudocrem crema antiiritatii ,Crema antiiritatii cu Zinc Sanosan sau Crema antiiritatii cu Panthenol Sanosan .
In plus servetele umede cu ALOE calmeaza pielea.

Mergi la inceput