educatia copilul prin prisma religiei!

educatia copilul prin prisma religiei! | Autor: kmy_black

Link direct la acest mesaj

buna ziua!!!
nici nu stiu de unde sa incep sa va povestesc!!!deci:
noi locuim la casa inafara orasului si suntem gard in grad cu socrii mei(vb vine k nu avem gard despartitor)!
l-am obisnut pe juniorul meu care acum are 11 luni sa-si petreaca o parte a ziei cu bunicii, in felul acesta mai pot face si eu cateceva prin casa!
problema pe care mi-o ridic eu acum si nu stiu cum sa o abordez in viitorul apropiat este cel al educatiei celui mic, dar atingand si pct religios! nu sunt o credincioasa desavarsita, in sensul ca merg la biserica des, sau tin post, problema este ca socrii mei de cativa ani s-au botezat la baptisti, si odat cu botezul au alte obiceiuri si mod de a aborda si vedea viatza!!!
ma gandesc cum pe noi toti ceilalti(si ma refer si la nepoticare sunt de acum mari) nu au reusit sa ne convinga ca noua religie este cea adevarata isi vor focaliza atentia asupra baieteului meu care abia acum incepe sa cunoasca viatza!!!
cateodat ma gandesc ca daca am fi stat si noi in oras ca toti ceilalti ai familiei atunci timpul pe care il petrec bunicii cu nepotul este mai redus si insuficient pentru a insufla anumite idee!!!
nu vreau sa credeti ca am ceva impotriva religiei, dar nu mi-as dori sa-mi "bombardeze" copilul cu cititul din bibliei si altele asemenea!
ps:cand l-am botezat am stat suparati pe noi mai mult de o luna, la ei botezul se realizeaza cand esti adult si constient de faptele tale!chiar prima reactie a soacrei mele cand am venit cu el acasa de la biserica a fost sa planga si sa strige daca a marturisit el cu gurita lui k il primeste pe domnul!!!!
in rest relatiile noastre( ale mele mai exact) cu ei sunt destul de bune, eu evitand la maxim discutii cu conotatie religioasa!!!
voi ce ma sfatuiti?


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lapona spune:

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black
problema este ca socrii mei de cativa ani s-au botezat la baptisti, si odat cu botezul au alte obiceiuri si mod de a aborda si vedea viatza!!!



Depinde care sunt aceste obiceiuri. Daca sunt periculoase pentru buna dezvoltare a copilului tau, trebuie sa cauti o bona, iar la intalnirile dintre ei si copilul tau sa fii de fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

varianta cu bona este cam dificila :una ca nu mi-o permit , a doua ca s-ar ofensa la maxim socrii mei(si implicit si sotul)!
ma gandeam sa-l dau din luna mai anul acesta la cresa ca si o var

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lapona spune:

La cresa e foarte rau pentru un copil asa mic. Dar daca bunicii sunt atat de periculosi, alege raul mai mic, da-l la cresa.
Dar ce fac bunicii totusi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No,la varsta asta adaptarea e rapida la cresa.....uite da-lla cresa 4 zile si a cincea lasa-l cu ei...desi e periculos...l-or indobitoci cumva cu cine stie ce tampenii de ale lor....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lapona spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

No,la varsta asta adaptarea e rapida la cresa.....uite da-lla cresa 4 zile si a cincea lasa-l cu ei...desi e periculos...l-or indobitoci cumva cu cine stie ce tampenii de ale lor....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


Adaptarea poate fi rapida, dar e de preferat mediul familial pentru un copil atat de mic. Depinde foarte mult ce o deranjeaza pe kmy, educatie religioasa fac cam toti bunicii, iar asta nu e motiv pentru ca parintii sa duca la cresa copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Sa il dai la cresa numai ca sa rupi legaturile cu bunicii? Mi se pare atat de dureros sa te gandesti sa faci asta.
Bunicii sunt bunici, au rolul lor in educatia copilului.

Cel mic va merge la gradi pe la 3 ani in mod normal, nu?
Cat crezi tu ca o sa invete el din cele religioase pana la acea varsta?

Si tu chiar crezi, sincer, ca o sa ii dauneze copilului sa cunoasca optiunile religioase ale bunicilor? Nu cred ca bunicii o sa ii citeasca exact din biblie, sunt carticele, cd-uri pline de invataminte ca orice alte povesti. Si pana la urma daca ii citesc din biblie ce se intampla?

Ei nu sunt in vreo secta periculoasa, au doar ala abordare. Poate ar fi bine sa te informezi mai mult despre noua lor optiune religioasa, ca sa o intelegi (nu te indemn spre schimbare, doar spre intelegere si acceptare)

Noi avem prieteni de alta religie insa niciodata nu mi-am pus astfel de probleme. In parc, la scoala, in bloc ne intalnim cu o gramada de alti copii/parinti, fiecare cu religia lui insa nimeni nu se fereste de nimeni, toata lumea se respecta, isi respecta optiunile religioase - si crede-ma ca aici se vad si prin felul in care sunt imbracati (vezi fetite imbrobodite, femei cu burka, etc)....

Daca vrei o rupere de ei, schimba orasul, mutati-va la sute de km ca sa nu fie in "pericol" cel mic....

Iar la varsta la care va intelege mai multe, dupa 5 ani, el isi va petrece mult timp la gradi/scoala apoi acasa.

Eu cred ca daca nu te relaxezi o sa iti creezi singura tensiuni inutile in familie si e pacat....


ti-am pus multe intrebari dar eu nu astept nici un raspuns;
daca poti, ar fi bine sa iti dai tu singura raspunsurile sa vezi daca merita toata agitatia pe aceasta tema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

o discutie sincera si pe fata ajuta mai mult decat temerile neintemeiate pe care deja ti le-ai facut.
cum puteti afirma despre niste oameni credinciosi ca sunt periculosi, ca indobitocesc copilul? ce inseamna de fapt periculosi? as vrea explicatii logice.

kmy_blak, tu te-ai informat despre invatatura baptista? despre ce se face la biserica? doar ca informatie generala, ca sa stii exact de ce anume "sa te feresti" la nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

nu vad in bunici un pericol, dar as dori sa gasesc o solutie sa nu supere pe nimeni, acum nu este la capacitatea de a face diferenta dar pe timp ce creste in mod sigur ca constata ca nu avem aceeasi religie, bunicii vor incerca sa-l ia la biserica(cum incearca si cu noi) ii vor citi si pune cd-uri cu tot felul de predici!!!
va spun asta pt am trecut si mai trec(desi am invatat sa evit) prin astefel de episoade!!
nu am nimic si nu sunt contra la nici o religie iar daca copilul meu atunci cand se va maturiza va dori sa se boteze intr-o alta religie va fi pt k asha simte el k este bine pt el si nu pentru ca se indoctrineaza de mic!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Kari,religia isi are locul ei in viata unui copil abia cand e capabil sa discearna cat de cat.Daca kmi isi face probleme,inseamna ca bunicii sunt habotnici,iae excesele nu sunt binevenite nicaieri.
Cu atat mai mult cand la varsta asta se absorb informatiile bune si rele....la varsta lui,un copil are nevoie de muzica,jocuri,distractie,nu de Biblie.

Parerea mea.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

poate intru prea devreme in panica dat ma gandesc pt ca nu stiu cum sa tratez aceasta problema
un exemplu: la noi sunt traditiile de anul nou:uratul si semanatul, la ei nu, si nu primesc niciodata!!!!!
noi tinem sarb noastre din calendar ei nu au!!(si nu ma refer la praznicele mari:craciun-paste)

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput