irigator spalaturi vaginale

irigator spalaturi vaginale | Autor: La3na

Link direct la acest mesaj

la recomandarea medicului am cumparat acest recipient simpatic, roz (Tantum Rosa), si am inceput sa il folosesc aseara. dar am o problema cu utilizarea lui. nu am habar cum sa il folosesc, am intrebat'o pe o prietena care mi'a zis ca cel mai bine se foloseste in cada, in pozitie sezanda. problema e ca nu am reusit sub nicio forma sa gasesc o pozitie comoda, nu am reusit sa ma spal cum trebuie, m'a durut, usturat si incomodat pana cand am renuntat. trebuie neaparat sa imi fac spalaturile altfel nu scap de probleme, dar sunt prea speriata sa mai incerc. nu stiu ce sa fac sa ma duc sa ii spun medicului ca sunt incompetenta si nu sunt in stare sa il folosesc ?

a mai avut cineva asemenea probleme ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Trebuie sa fie destul de plin ca sa poata sa tasneasca lichidul in sus si sa nu intre aer in 'canalul manecii' . In rest nu am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns La3na spune:

nasol faptul ca am degetele destul de scurte si imi e greu sa prind pompita cum scrie pe cutie. am impresia ca imi scapa si trebuie sa o scot de multe ori sa o prind mai bine cu mana.

eu am vazut cum se folosesc irigatoarele clasice, astea noi sunt cu dichis !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Se mai recomandeaza spalaturi vaginale?? Ca eu stiam ca in caz de probleme, singurlul lucru care se introduce sunt ovule/creme cu medicamente.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns La3na spune:

da, se recomanda in caz de infectii bacteriene !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Stai in picioare, in cada, cu un picior ridicat, adica cu o talpa pe marginea cazii. Tine recipientul usor inclunata in sus, nu perpendicular pe fundul cazii. Apesi pe pompita o data si gata, nu descanti acolo, o goloesti dintr-o tura. Daca te-a usturat, vezi sa nu fi fost solutia prea concentrata. Foloseste apa fiarta si racita.Sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Stai in picioare, in cada, cu un picior ridicat, adica cu o talpa pe marginea cazii. Tine recipientul usor inclunata in sus, nu perpendicular pe fundul cazii. Apesi pe pompita o data si gata, nu descanti acolo, o goloesti dintr-o tura. Daca te-a usturat, vezi sa nu fi fost solutia prea concentrata. Foloseste apa fiarta si racita.Sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns La3na spune:

asa am si facut in cele din urma. asta mi s'a parut cea mai comoda pozitie si pot manevra irigatorul cel mai usor. oricum raman la parerea mea ca irigatoarele cu furtun, desi inestetice, sunt cel mai usor de folosit. doar ridici recipientul si solutia curge singura !

cu privire la usturime, cred ca se datora unei probleme mai vechi (am avut o rana pe colul uterin, tot de la infectie bacteriana de cauza necunoscuta) si probabil m'am contractat de frica si am lovit in perete putin. in orice caz o sa o intreb pe doctora cand ajung la ea.

multumesc pentru sfaturi !

Mergi la inceput