Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Unde ar fi mai fericit copilul tau ?

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 3
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
la intrebarea 6 s-a blocat

Anya
Mergi la inceput

oanap85

1295 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oanap85  Trimite mesaj yahoo luioanap85 Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanap85 un Mesaj Privat  Reply with Quote
du pa intrebarile testului ma temeam ca trebuie sa ne mutam la taradar raspunsul a fost ca se adapteaza la orice,ii place si la tara si la oras..doar sa nu se plictiseasca,asta stiu

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Mergi la inceput

bird70

3205 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bird70 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu cred ca toti copiii ar trebui sa creasca la casa cu caine si pisica, sa poata alerga prin curte, sa joace fotbal cu prietenii n curte, etc. De adaptat se adapteaza la bloc ca nu au de ales . Eu am trait la bloc, am crescut pe betoane, si mi-am dorit toata viata sa stau la casa, la tara, cu animale.

Recent am aflat intr-o discutie cu parintii mei ca atunci cand eu aveam vreo 3 ani lor li s-a oferit posibilitatea sa lucreze si sa locuiasca intr-o comuna (care ulterior a devenit orasel) in casa bunicii si sa munceasca acolo. In comuna respectiva a crescut mama mea, cunoastea pe toata lumea acolo, erau majoritar etnici nemti, aveau inclusiv un liceu foarte bun. Unchiul meu care locuia acolo, era prieten cu toata lumea, preotul, profesorii veneau la el acasa, era ca o oaza din asta culturala, ascultau muzica clasica, etc.

Ce vreau sa mai spun, casa bunicii era o casa mare de tot, de caramida, construita in stil nemtesc, avea curte si gradina mare in spatele casei.

Si parintii mei au hotarat sa se mute la oras , pentru binele nostru, al copiilor . Asa au crezut ei atunci. Chiar daca acum stau la casa si am animale si am curte la copiii mei, ideea ca as fi putut sa imi petrec copilaria acolo, ca as fi fost asa fericita acolo, nu imi da pace. In schimb am crescut la bloc, in 4 camere confort 1 , intr-un cartier bun de proprietari, am avut un parc mare in fata blocului, am avut o copilarie fericita pentru ca parintii mei au fost minunati....dar tot ce mi-am dorit a fost sa stau la casa, sa am un caine .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Victoria_mami

5511 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Victoria_mami un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mirela, Florin, fara suparare, dar toate testele pe care le-am facut sunt ... slabe (din lipsa de alt cuvant) la capitolul optiuni de raspuns. Eu de multe ori am pus cate un raspuns doar ptr. ca nu pot sa aleg nici unul, dar nu sunt raspunsurile pe care eu le-as da...

VICTORIA

Acute Lymphoblastic Leukemia
Mergi la inceput

desprecopii

8061 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la raspuns Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ok Victoria, poti sa ne faci tu alt test cu aceasta tema?
Mie mi se pare un test bun.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook
Mergi la inceput

mianna

2039 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mianna un Mesaj Privat  Reply with Quote
ce optiune au cei ai caror copil nu adoarme usor in zgomot de aspirator sau bormasina, prefera sa fie liniste, insa nici urma de pasiune pentru licurici?

cat despre varianta copilului care imparte dulciurile ca sa nu-si piarda prietenii, ci nu pentru ca i se pare firesc sa nu manance singur cand ei poftesc...nu m-am prins daca e standardul pentru mediul urban sau rural, inca mai sper sa nu fie pentru niciunul.

si mai sper ca statul afara nu inseamna plimbare pentru niciun copil care are mai mult de 2 anisori (pana la varsta aia zic ca inca mai pot face confuzii )

Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...

Mergi la inceput

anangel_lexi

9614 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anangel_lexi Adauga semn de carte la raspuns Trimite anangel_lexi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mie testul mi se pare valabil pentru copiii mai mari. Pai fii-mea inca nu foloseste tel mobil, pe bicicleta abia acum incepe sa mearga iar de karaoke de ziua ei nici nu a auzit. Ca s#259; nu mai spun ca sunt cateva intrebari la care ambele variante se potriveau. De ex. fii-mea nu ar alege intre jeleuri si fructe, le-ar cumpara pe ambele pt ca ii plac ambele la fel de mult.
Oricum rezultatul testului e corect, intr-adevar Maria se simte cel mai bine acolo unde suntem si noi, parintii. Fara noi nu o incanta sa ramana la bunici, de exemplu, desi ii iubeste foarte mult.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Kallista

87 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Am facut si noi testul - bineinteles ca a iesit "la oras", cum de altfel ma si asteptam. Doar cu schimbatul casei pe un apartament ar fi mai greu ... in Ro stateam la apartament la parter si ii era destul, dar dupa ce ne-am mutat in UK unde stam la casa cu gradina mi-a spus ca in viata lui nu mai vrea sa se intoarca la bloc Nu pot sa zic ca i-o iau in nume de rau
Mergi la inceput

came-lia

8 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
am facut si eu testul si intradevar fetita mea este exact asa cum mi-a iesit testul.se acomodeaza usor in orice loc si in orice situatie.
Mergi la inceput
ela-mari
ela-mari

10 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiela-mari Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
baiatul meu se simte bine oriunde in functie de starea lui de spirit la 8 ani,pe cand fata de 12 ani se simte cel mai bine cu prietenii ei,cateodata nici la bunicii ei in vacanta nu vrea sa mai mearga,cat a#537; incerca eu sa o conving ca mai trebuie sa mearga si la bunici ca ei au crescut-o pana la 4 ani,dar imi spune ca ea nu mai este copil mic,o conving foarte greu, uneori chiar o rog.
Mergi la inceput
Pag. din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com