Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna, gagici
Io-s total incepatoare cu FB-ul, asa ca nush ce pana mea sa fac: eu nu gasesc clopoteii in lista mea de prieteni, doar daca dau cautare pe FB va gasesc, dar nu pot scrie niciun mesaj, nici sa vad poze....nush ce sa fac. Doar intrand direct de pe mail pe mesajele fetelor vad pozele copiilor, dar daca dau click pe o poza imi apar doar pozele membrilor si atat Ati inteles ceva?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab

Citat:
citat din mesajul lui alinaatudor

de acum...are texte: 2+2 fac 7 ca asa zic eu...saraca mama, nu are argumente sa ii explice de ce fac 4 si nu 7






ai incercat sa ii demonstrezi? sau si mai bine sa iti demonstreze ea tie

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog
www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)
Razvan 3+


haha, pai bineinteles:) degeaba...facem cu degetele, cu merele..nimic:)

la noi la faza cu nuuuri..eu am alte texte:) eu o santajez emotional: sa va explic..ii spun ca uite, mami iti face toate poftele, te asculta, iar tu o superi, eu mereu sunt buna cu tine si tu tipi..si se simte vinovata si spune, biine, hai ca ma duc..
si uneori, de fapt foarte des, imi spune: tu ti-ai dorit mereu o fetita si acum ma ai pe mine..si atunci ii raspund ca da, ea este fetita cea mai cuminte si ascultatoare..e asa, un fel de reverse psichology:) dar merge...
alt text: trebuie sa facem asa ca "asa e legea", alftel politistul ne amendeaza (asta se potriveste la mersul pe trotuar, la traversatul la trecere, stat in scaunel de masina, luat gunoiul de pe jos..hartie la cos..chestii de genul) ea e capricorn, si pe pielea mea va pot spune ca daca e lege nu e tocmeala pentru capricorni:) asa ca, eu cred ca mamicile trebuie sa se pleze pe felul copiilor, sunt sigura ca nu la toti merge
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

Buna, gagici
Io-s total incepatoare cu FB-ul, asa ca nush ce pana mea sa fac: eu nu gasesc clopoteii in lista mea de prieteni, doar daca dau cautare pe FB va gasesc, dar nu pot scrie niciun mesaj, nici sa vad poze....nush ce sa fac. Doar intrand direct de pe mail pe mesajele fetelor vad pozele copiilor, dar daca dau click pe o poza imi apar doar pozele membrilor si atat Ati inteles ceva?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt



Clopoteii nu sunt in lista ta de prieteni sunt la grupuri.Pe partea stanga, dupa aplicatii trebuie sa iti scrie Grupuri si acolo trebuie sa iti apara scris clopotei de ianuarie februarie 2008.Dai click acolo si gata.Aia e pagina noastra privata, nu o poate vedea decat membrii inscrisi si tu esti inscrisa deja.
Pozele care apar acolo sunt doar pozele postate de noi cei care facem parte din acest grup.
Sper ca am inteles bine ce ai vrut sa spui si am reusit sa te ajut

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ramo, eu nu gasesc nici aplicatiile Offf!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

Ramo, eu nu gasesc nici aplicatiile Offf!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt


Deci asadar si prin urmare , intri la tine pe pagina, in partea stanga a paginii sub poza scrie asa:
Favorite:
.
.
.
.
Aplicatii:
.
.
.
.
.
.
.
Grupuri:
(aici ar trebui sa scrie:clopotei de ian-februarie....)dai click pe el si te duce la pagina cu pricina, adica la pagina noastra.


daca ai reusit pana aici sa imi spui, daca nu te descurci mai departe iar sa-mi spui

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui codrutaa

Buna, dragi zuzici! Bun gasit in floarea copilariei!

V-am tot citit si tare m-am bucurat ca ati mai scris.

Alexia a trecut cu bine peste o varicela de toata frumusetea iar acum am reluat gradinita, cu entuziasm primele zile, iar apoi cu scancete ca nu mai vrea la gradi, cu munca de convingere in fiecare dimineata.

Am vazut ca vorbiti de copii incapatanati. Stiu cum e! Uneori cu mai multe explicatii si exemple de asa nu, reusesc sa o conving, alteori pur si simplu o las in pace si ma ocup de altceva, si vine singura dupa o vreme convinsa ca era mai bine daca asculta ce-i spun.

Laura Ioana, eu am o metoda care functioneaza intotdeauna, dar iti trebuie dispozitia necesara si rabdarea sa o aplici: Ii spun o poveste cu un personaj (la noi e Mirciulica intotdeauna), personaj care face exact ce face Alexia in momentul de criza (refuza sa se spele, sa se imbrace, sa manance, sa mearga undeva, etc). Descriu deci situatia si urmarile negative, apoi metoda prin care Mirciulica remediaza greseala si cum toti sunt fericiti. Iar Alexia ca sa nu fie ca Mirciulica (care e neascultator, etc...) nu face ca si el. Nu stiu pana cand va merge metoda asta. Si trebuie sa fii calma sa aplici metoda, ceea ce uneori....Da merge la noi miraculos.

Shose, tu ziceai parca de activitatile inafara gradinitei. Pfu, mi se pare complicat si mare raspundere pentru educatoare. Plus ca m-as stresa cu imbracamintea.. dimineata e mai frig, la amiaza mai cals, inauntru mai cald, afara sufla vantul. eu sunt strsata in general cu imbracatul . Cum e acum timpul cred ca o imbrac cu geaca/vesta si caciula de 10 ori si tot de atatea o dezbrac. Ba e vant, ba e cald si transpira.... iar doamnele nu cred ca sunt stresate de aceste aspecte. Asta, bineinteles, pe langa stresul cu siguranta pe strada. Dar nu vreau sa fiu lupul moralist. Eu insami am lasat-o anul trecut, in grupa mica, pe Alexia in excursie de o zi cu autocarul. Nu va spun de cate ori am sunat-o pe educatoare! In sensul asta, eu o apreciez pe Roli pentru curajul de care da dovada.

Alinact, va doresc sanatate.

Ramona, ati inceput gradinita? Tu cum stai cu germana?

A, ca mi-am adus aminte voiam sa va intreb daca clopoteii fac ceva activitati in timpul liber, gen dans, limbi straine, etc. Eu ma strofoc sa o dau la niste ore de germana, dar credeti ca gasesc o profesoara dispusa sa faca cu un copil de 4 ani si libera? Cica se incepe in septembrie odata cu noul an scolar.

Pup si imbratisez toate mamicile si toti clopoteii!



Faina faza cu Mirciulica! Ai dreptate cu educatoarele. Acum aproape o luna in loc sa mearga lunea in sala de sport a satului au decis sa ramana pe terenul de sport al scolii. Gradinarii nostri normal au alergat etc. Pe drum inapoi spre gradi i-a luat vantul rece de sf de ferbuarie si gaza mea a racit! Am stat 10 zile acasa ca sa fie apt de iesirea de 4 zile la padure unde si-a tinut lectiile gradinita lui. A doua zi cand erau iar la gradi ma suna sa vin sa il iau ca face febra, 39,2C! Iar o saptamana in carantina acasa, cu afte in gat, o infectie virala norocul nostru ca asa am scapat de antibiotic.

Eu m-am interesta de gaza pentru inot (abia de la 5 ani ii primesc, cel mai devreme din toamna) a facut doua sedinte de karate si se pare ca e inca prea mic am ceonvenit si eu si instructorul.

Ne mai ramane sportul pt copii ce se face la noi in sat si de-acum zbenguiala pe-afara.
Tot de la 5 ani (!) ii primeste in grupa de copii a pompierilor volunteri de la noi din sat. Cum noi stam vis a vis de pompieri robabil ca o sa vrea.........

Eu nu pot as cred ca am tradat DC-uil si nu ne-am mutat si aici la gategoria urmatoare in floarea copilariei chiar daca numai sa bifam si scara asta evolutiva pentru clopotei.


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab

LalaD cam incurcate chestiile pe aici.
Eu ma mai gandesc si la faptul ca daca Razvan incepe scoala aici si cumva se intampla ceva si ne intoarcem in tara, sa nu-l zapacesc de tot.Stiu si am vazut cat de greu le e unor copiii care au inceput scoala in strainatate si s-au intors apoi in tara, e foarte grea acomodarea.
Trebuie sa ne gandim bine daca vrem totusi sa ne stabilim definitiv aici.Am vrea si n-am vrea inca nu ne e clar

Ramona eu v-as incuraja sa ramaneti! Zau! Decizia o luati voi si eu nu stiu decat situatia asa cum o vad la voi. Daca compari sistemele nu cred ca nu iesi in avantaj cu Germania. Gandeste-te la sistemul de sanatate, chiar si la invatamant desi si aici sunt lupte grele. Asa cum in ROmania e iures cu cl 0 sau l aici e iures cu gimnaziul de 8 sau noua clase 9. Exista generatii care dau bac in cla XII si altii in cl XIII. Deschidere spre lume e alta. Nu stiu asta e parerea mea. O sa vezi dupa ce e Razvi la gradi si invata limba cum o sa mai fie. Si inca o recomandare:vorbeste germana, uita ca stii engleza. IN invatarea unei limbi straine e vitala partea de conversatie cu nativii. Si tu ai sansa asta! Nemtii se simt flatati cand ii abordezi in engleza ca pot arata ca stiu o limba straina. De asta nu o dat inapoi pe nemteste daca incep cu engleza.
Ai vazut, nu stiu care mamica, vrea pentru clopotica ei ore de germana........Razvi acusa le are.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shose

Am mai scris un mesaj dar nu inteleg cum l-am pierdut.
Alina, de obicei doamna invatatoare nu pleaca in fiecare pauza la cancelarie. Ea ramane in clasa, dar cei mici sunt liberi sa mearga afara, in curtea scolii. Si pe mine ma inspaimanta acum imaginea cu fie- mea singura prin curtea scolii unde cei mari (cls 9-12 in cazul meu) joaca basket, fotbal sau mai stiu eu ce. Dar cand si ai nostri vor avea 6 ani cred ca vor fi capabili sa-si poarte de grija. Curaj, trecem noi si peste schimbarea asta.
Referitor la teme, am auzit mlte cazuri de copii care n isi fac temele decat impreuna cu unul dintre parinti, dar si multe cazuri n care copilul ia initiativa temelor si parintele doar verifica. Cred ca Stefi nu va astepta ora 7 ci va face parte din cea de-a doua categorie.
La noi in Craiova e epidemie de rubeola. Inca nu am contractat boala, si poate ne fereste Doamne Doamne, ca nici eu nu am facut-o in copilatie si parca nici n-as vrea sa o mai fac de acum.
Ce le mai dati copiilor pt tuse? A avut Iulka muci, fara febra sau alte complicatii, a fost cuminte i-a suflat mereu in batistuta...dar acum tuseste. Eu ii dadeam de obicei Rinathiol, dar isi face greu efectul. Ce credeti ca as mai putea incerca? (stodal n merge, nici la ea nici la mine) Ceva ...care sa nu fie nici rau la gust.
Kiss all
Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Am dat aleatoriu reply la mesajul tau Shose numai ca sa intru in discutia cu cl 0 vs cl 1. Daca ne uitam bine in sistemul anglo saxon dar si in Belgia de exemplu acolo traditia asta e. Gradi si apoi PRE SCHOOL=pregatitoare. Singura problema pe care o vad eu e ca daca e sa se mute in scoli (stiu ca la MIri in Belgia de exemplu gradintia e gandita sa fie impreuna cu scoala in aceeasi cladire) clasa pregatitoare si NU este totusi ritmul de scoala ci mai mult ce se facea la gradi in ultimul an atunci, atunci scolile nu sunt pregatite in ROmania. UN an in plus sau in minus poate inseamna o evolutie la clopoteii nostri sau nu. S-ar putea ca al meu sa fie la fel de aerian la 6 ani si un pic cand intra in cl 1 ca si atunci cand ar avea doar 5 ani si 9 luni in pregatitoare. Stiu ca in Anglia si in Australia de exemplu clasele mici si prep. au de exemplu curtea lor, despartiti de cei mari daca scoala e cu gimnaziul si chiar "liceul nostru" impreuna. Eu stiu pe pielea mea ce fain e sa stai intr-un colt al curtii dar sa te nimereasca totusi o bomba fotbalistica in cap! Am cazut jos instant, m-am trezit cu juma de fata si ochiul umflat, buzele sparte si cu dureri de cap si urechi cateva zile. Fara sa fie traumatism cranian sau ceva.......
Apoi la fel nu poti lasa un copil asa mic inca nesupravegheat in clasa. Eu stiu ca nici aici nu ii lasa. Ori vine a doua invatatoare pe care o au ori ii lasa in curte cu invatatorul de serviciu sau invatatoarea ramane sa lucreze in clasa si ia masa cu ei impreuna.
Daca s-ar reorganiza sistemul un pic sa fie mai inchis (un pic feriti copiii) daca s-ar avea grija ca dotarile sa fie in acord cu varsta lor atunci parca. Nu mai stiu dar stau copiii mici de clase primare in banca? La o cunostiinta in Australia am vazut ca au grupuri de masute, clasa e altfel cu rafturi si dulapuri pt cartile lor, colturi de activitati, sunt tratati conform varstei fara sa fie "tinuti mici" cu orice pret.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Sunt tare ametita, am dormit azi noapte doar 4ore. Acu sunt cu cola in fata sa nu adorm ca eu si gaza suntem singuri acasa, tati lucra. Asa m-as duce in pat dar merg devreme cu gaza. Eu nu am vazut ca era topicul asta salvat la favorite si credeam ca scriu tot la clopotei la scutece!

Eu nu mai fac vaccinuri gazei, poate doar refresh pt cel impotriva meningoencefalitei in urma muscaturilor de capuse. Gaza le aduna deja, vara trecuta a luat vreo trei. De mine nu s-a lipit nici una, dar gaza mea chiar misuna si in livada peste tot. Am tot citit si nu stiu cum sa imi dau acordul sa il injecteze cu tulpini de virusi in compozitii dubioase chiar cu mercur, crescute pe tesuturi de maimuta si mai stiu eu ce. In plus spre deosebire de alte medicamente unde ai hartia cu informatiile eu niciodata nu am primit asa ceva sa insoteasca vaccinarea. VOi ati primit? Ca ni se spune pentru ce e etc e altceva. Atata panica cu gripa aviara, porcina si milioanele de seturi de vaccinuri produse in pripa. .......

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Mi-a aprobat DC sa trec cazul lui Stefan, baietelul prietenei mele, la umanitare aici pe DC. Am creeat subiectul astept doar sa ii dea un admin drumul. Va rog sa ii ajutati. Azi Stefan implineste trei saptamani de viata si ieri abia a ajuns el dus de parinti la un neurolog care nu s-a obosit sa vina sa il vada in maternitate. Vestea buna e ca el spune ca nu pare sa fie afectat creierul in faza asta, are reflexe la picioruse si fixeaza obiectele.
Sper ca saptamana viitoare aa daui drumul si la blog. Pentru cine inca nu e in grupul de pe FB va las ceva aici: http://www.facebook.com/#!/SupportStefan



Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput